🔰 روز گذشته نرخ ارز در بازارهای کابل به شدت افزایش یافت. یک دلار امریکایی معادل بیش از ۱۰۰افغانی مبادله شد و بار دیگر قدرت خرید مردم را کاهش داد.

 

🔸 افغانستان کشوری مصرفی و واردکننده است. تمام محصولات مورد مصرف در این کشور از بیرون وارد شده و بهای آن باید به دلار پرداخت شود، بنابر این، نرخ کالای مصرفی در بازارهای افغانستان ربط مستقیم با بهای دلار داشته و نوسان در نرخ آن بهای کالا را به شدت دچار نوسان می‌سازد.

 

🔹 قدرت خرید مردم افغانستان بدون آن هم کاهش یافته، ولی اخیراً با افزایش سریع دلار بهای مواد اولیه خوراکی نیز ده تا بیست درصد افزایش یافت.

 

🔻 ولی عامل اصلی بحران موجود در افغانستان را باید امریکا دانست که همانند دو دهه گذشته هنوز نیز ملت ما را به گروگان گرفته و با مسدود کردن دارایی‌های ارزی خارجی، مردم را شکنجه اقتصادی می‌کند. ایالات متحده امریکا به خوبی می‌داند که با #تحریم طالبان، صدمه اصلی را ملت افغانستان می‌بیند و گرسنگی و فقر و رنج آنان افزایش می‌یابد.

 

▪️اما با وجود آن هم نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار پول افغانستان را که دارایی عامه و ملت است به گروگان گرفته و هنوز اشغال اقتصادی را ادامه می‌دهد.

 

🔺 در کنار این، طالبان نیز باید متوجه باشند که در دام گروگان‌گیری امریکا نیفتاده و با ملت باشند؛ زیرا بودن با ملت است که سبب بقا شده و استقلال از تجاوز و اشغال امریکا را در پی دارد، طالبان باید با گسترش روابط اقتصادی با کشورهای منطقه و اسلامی، باز کردن بنادر به روی سرمایه‌گذاری و تجارت و همچنان تسهیلات گردش پول، تحریم‌های امریکا را خنثی کرده و نگذارند که گروگان گیری این شیطان مجسم، ملت را شکنجه کند.

📎 @Barchi313

 

#جنگ_ارزی

 

➖➖➖➖➖➖➖➖➖

✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی

📱@currency_war