1️⃣راه اول تهاتر نفت با کالا با توجه معافیت های در نظر گرفته شده است. هرچند این معافیت صرفا برای کالاهای تولید شده در کشور خریدار لحاظ شده اند، اما می توان با استفاده از ارز کشور مقصد کالاهای مورد نیاز تولید شده در سایر کشورها را خریداری نمود و به ایران وارد کرد. بخشی از درآمدهای نفتی نیز به صورت #طلا دریافت و به ایران منتقل می شود. هرچند طلا و فلزات گرانبها نیز مشمول تحریم شده اند، اما سازوکار غیر رسمی و غیر شفاف تجارت طلا موجب شد تا تحریم طلا اثری در این فرآیند نداشته باشد. خرید انواع اوراق بهادار، سرمایه گذاری و خرید املاک و سایر دارایی ها نیز در این دسته قرار می گیرند.

 

2️⃣راه دوم استفاده از بستر بانکی با توسل به #پولشویی است. علاوه بر استفاده از بانک های با ماموریت خاص یا کوچک، ایران با تشکیل شرکت های پوششی و افتتاح حساب به نام آنها در برخی کشورها، پول نفت را به عنوان عواید حاصل از فعالیت این شرکت ها معرفی می کند و با مخفی کردن ذی نفع واقعی و منشأ آن، از خدمات مالی نظام بانکی بهره‌مند شده و درآمدهای نفتی را مورد استفاده قرار می دهد.

 

3️⃣راه سوم استفاده از شبکه گسترده صرافی ها و انجام نقل و انتقالات مالی از این طریق است. با تشدید تحریم های بانکی، ایران شبکه گسترده ای از #صرافی ها را در کشورهای مختلف ایجاد کرد و از این طریق بسیاری از درآمدهای نفتی را تحصیل کرد. مشخص نبودن مبدأ پول های منتقل شده علت اثربخشی این روش عنوان شده است.

 

4️⃣راهکار چهارم دریافت درآمدهای نفتی از طریق انتقال چمدانی ارز است. منظور از انتقال چمدانی، حمل اسکناس کاغذی و وجوه نقد است. پیش از این جهت واردات برخی کالاهای اساسی نیز از این روش مبادله ارز استفاده شده است.

 

5️⃣پنجمین راهکار استفاده از #ارزهای_دیجیتال است. رواج ارزهای دیجیتال در سال های اخیر با توجه به ویژگی ناشناس بودن معامله کنندگان موجب شده است تا برخی کارشناسان استفاده از این ارزها را برای #دورزدن_تحریم های بانکی و نفتی پیشنهاد دهند.

 

📌خواندن مقاله مربوطه در سایت

➖➖➖➖➖➖➖➖➖

✊جنبش مردمی مقاومت در جنگ ارزی

📱 @currency_war