🏷 #تقویم_جنبش

📸 yon.ir/ScUFm

 

🛢 در «ششم اکتبر» سال ۱۹۷۳ جبهه اعراب با اسرائیل در حال جنگ است، جنگی که به رمضان، یوم کیپور و اکتبر نیز معروف است. اعراب با اعلام حمایت از مصر، غرب و ایالات‌متحده را تحریم نفتی کردند، این امر موجب افزایش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی شد، به‌منظور جلوگيري از اين تحول، هنری کیسینجر وزير خارجه دولت نيکسون با دولت عربستان سعودی وارد مذاکره شد تا اين کشور را متقاعد سازد که به قيمت‌گذاری و فروش نفت به دلار ادامه دهد.

 

🛢 هم‌زمان قيمت نفت در سال ۱۹۷۴ نزديک به چهار برابر شد. موافقت عربستان سعودي به‌عنوان بزرگترين توليدکننده اوپک با ادامه‌ی قيمت‌گذاری و فروش نفت به دلار از يک‌سو، و افزايش قيمت نفت از سوی ديگر، موجب شد تا اوپک امر قيمت‌گذاری نفت بر پايه سبدی از ارزهاي مختلف را رها کند، و سيستم قيمت‌گذاری و فروش نفت به دلار را ادامه دهد.

 

🔸 در آن‌سال‌ها، به‌دلیل رسوایی بین‌المللی امریکا مبنی بر این‌که بقیه فهمیدند در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، براساس پیمان «#برتون وودز» عمل نکرده و به پشتوانه طلا، پول چاپ نکرده است، کشورهای جهان طلای خود را از امریکا مطالبه کرده و همچنین اعلام نیکسون مبنی بر لغو پیمان برتون وودز، باعث سقوط آزاد ارزش دلار در جهان شده بود.

 

🔹 در همین حین، عربستان سعودی با پیمانی که با دلار بست، منجی امریکا شد و بار دیگر دلار را به جایگاه اولش برگرداند؛ این اتفاق در تاریخ اقتصاد با نام‌های زیادی مانند #پترودلار یاد می‌شود.

 

#تاریخ_جنگ_ارزی

 

➖➖➖➖➖➖➖➖➖

✊جنبش مردمی مقاومت در جنگ ارزی

📱@currency_war