🏷 #اختصاصی_جنبش

📸 yon.ir/Y2Eke

 

🔰 ۲۴ مهرماه سالگرد سخن تاریخی امام خامنه‌ای علیه اقتصاد آدام اسمیتی است. اما این اقتصاد چه ویژگی‌ها و ابعادی دارد؟ دست نامرئی یکی از مفاهیم کلیدی و اساسی اقتصاد مدرن به‌حساب می‌آید که در تئوری‌های اقتصادی نقش مهمی ایفا می‌کند. در واقع برای دست نامرئی اسمیت، الآن دو دست داریم که به ترتیب تقاضا و عرضه را کنترل می‌کنند: پروپاگاندا و کارنسی.

 

🔸 درواقع، کار دست نامرئی این است که با تبلیغات، نیازهای کاذب ایجاد کند و تقاضا را مدیریت کند و سپس فرد را وادار کند که به‌جای تقاضای کالا، پول را تقاضا کند. آن‌گاه از طریق سیستم پولی، عرضه و تقاضا رقم می‌خورد.

 

🔹 این چرخه، چرخه‌ای است که مدام درباره افراد جامعه لیبرال که سوداگر می‌شوند، رخ می‌دهد. کار این چرخه به‌جایی رسیده است که امروزه در جوامع لیبرالی -تقریباً همه جهان، چراکه حتی ایران هم سیستم لیبرالیسم را رسماً پذیرفته- به‌ندرت می‌توان از طریق کار کردن، ثروت به دست آورد. بلکه عمدتاً پول است که کار می‌کند و باعث ایجاد ثروت می‌شود.

 

🔺 این‌ها بخشی از شاکله اقتصاد مدرن هستند؛ اما اقتصاد قرآنی چنین نیست، بلکه هم در امور فنی و هم در نگاه پارادایمی از اقتصاد مدرن متمایز است. در اقتصاد قرآنی، اولاً یدالله که دست مرئی خداست، مناسبات و روابط را شکل می‌دهد، نه دست نامرئی؛ ثانیاً در اینجا هرکسی رزقی دارد که خداوند آن را به او می‌رساند. در این فرایند اگر آن رزق انفاق شود، خداوند در اثر انفاق، به وجود فرد برکت می‌دهد. لذا او سعه وجودی و شرح صدر پیدا می‌کند.

 

#اقتصاد_اسلامی

#اقتصاد_مقاومتی

 

➖➖➖➖➖➖➖➖➖

✊جنبش مردمی مقاومت در جنگ ارزی

📱@currency_war