🗓 #تقویم_جنبش

📸 yon.ir/X7jvl

 

 

📰 در اول ژولای جنگ اول تریاک آغاز شد و در ۲۸ آگوست ۱۸۴۲ پایان یافت.

 

💠 در قرن نوزدهم میلادی، مخالفت امپراطوری #چین با #سیاست_درهای‌_های_باز برای بنادر، باعث نارضایتی انگلیس گردید. این شروع نخستین مرحله نفوذ مؤثر کشورهای اروپای غربی به چین به شمار می‌رود.

 

💠 حاکمان انگلیس این بهانه را آوردند که مردم بریتانیا علاقه زیادی به چای دارند و در مقابل انگلستان، کمتر کالایی داشت که موردنیاز چین باشد و آن را معاوضه نماید. در نتیجه انگلستان با کاهش ذخیره #نقره خود که آن را با چای چین مبادله می‌کرد، روبرو شد و تصمیم گرفت که صدور نقره را متوقف کند.

 

💠 تاجران بریتانیایی #هند که صادرات این کشور در دست آنان بود نوع جدیدی از تجارت استعماری را گسترش دادند. بریتانیا کشت خشخاش را در هند رواج داده بود، ازاین‌رو تاجران انگلیسی تصمیم گرفتند تا در مقابل دریافت چای، تریاک و کتان صادراتی هند را در اختیار چین بگذارند.

 

💠 پس از مدتی، افزایش شدید اعتیاد به تریاک در چین و در نتیجه افزایش واردات آن، باعث شده بود که وارثان کمپانی بریتانیایی هند شرقی از موفقیت برنامه گسترش استعمال مواد مخدر احساس رضایت کنند.

 

💠 در دوران سلطه بریتانیا به گفته‌ی مورخین و سیاستمداران نزدیک پنجاه‌درصد از درآمد تریاک صادراتی از  خلیج بنگال هند به سواحل کانگتونگ چین نصیب دولت بریتانیا می‌شد به علاوه از سود واردات چای هم بهره‌مند می‌شدند.

 

💠 افزایش شدید اعتیاد به تریاک در چین مقامات چینی را بر این داشت که واردات تریاک را ممنوع اعلام کنند.

 

💠 این اقدام ضرر هنگفتی را به کمپانی‌های شبه خصوصی انگلیس زد لذا بر آن شدند جنگی را با هدف تسخیر چین با هدف بازار آن آغاز کنند که امروزه آن را به نام «جنگ تریاک» می‌شناسیم.

 

#جنگ_تجاری

#سیاست_درهای‌_های_باز

 

📎 برای آشنایی بیشتر در مورد جنگ تریاک اول و دوم و اینکه چه پیامدهای برای کشورهای درگیر جنگ داشت به لینک زیر در وب‌سایت جنبش مقاومت در جنگ ارزی مراجعه بفرمایید:

 

📎 currency-war.ir/?p=14106

➖➖➖➖➖➖➖➖➖

✊جنبش مردمی مقاومت در جنگ ارزی

📱 @currency_war