پشت پرده افزایش قیمت دلار

2 صراف پشت پرده افزایش قیمت دلار

«۲ صراف بزرگ که هر کدام بیش از چند صرافی دارند، عامل افزایش چند روز اخیر قیمت دلار هستند.»


«تا نرخ 7 هزار تومان، خروج ترامپ از برجام یا هیچ عامل سیاسی و سیاست خارجی را نمی‌توان علت جهش نرخ دلار دانست. این عوامل فقط باعث شدند دولت نتواند سرکوب ارزی را ادامه دهد.

ولی‌الله سیف در 18 ماه منتهی به فروردین 97 بیش از 36 میلیارد دلار ارز را به صورت نقدی در بازار تهران توزیع کرده بود اما از فروردین ماه این امر متوقف شد. در نتیجه فنر دلار رها شده و دلار به آستانه 7 هزار تومان رسید. اما افزایش دلار تا حدود 8500 تومان هم غیر طبیعی نبود؛ چرا که مردم در حال پیش‌خور کردن شرایط بعد از تحریم‌ها بودند. مدل‌های مختلف اقتصادی نشان می‌دهند که دلار اگر تابع عوامل فاندامنتال اقتصادی و سیاسی بود می‌توانست تا 8500 تومان هم رشد کند.

اما افزایش نرخ دلار به بیش از 8500 تومان و رسیدن آن به 11500 تومان در روز جاری، آن هم صرفا در چند روز نه تنها غیر طبیعی است بلکه دست‌های پنهان در این افزایش در حال نقش‌آفرینی هستند.

به طور مشخص 2 صراف بزرگ که هر کدام بیش از چند صرافی دارند و صرافی‌های معتمد بانک مرکزی بوده و با افراد ذی‌نفوذ در بانک مرکزی و نهادهای مختلف در کشور مرتبط هستند، عامل افزایش چند روز اخیر قیمت دلار هستند.

این 2 صراف که از دو خانواده قدرتمند هستند، در 3 ماه گذشته با حمایت برخی افراد خاص و پرداخت هدایای مختلف به مدیران شرکت‌های پتروشیمی و معدنی، دلار و درهم آنها را در دوبی خریداری کرده و برای خود انحصار ایجاد کرده‌اند؛ به طوری که گفته می‌شود هم اکنون بیش از 90 درصد درهم و دلار صادرات غیر نفتی در اختیار این دو صراف است.

فشار دو صراف به بانک مرکزی

تحقیقات نشان می‌دهد با توجه به جدی شدن بحث بازار ثانویه و فروش ارز پتروشیمی‌ها در این بازار این دو صراف این رانت و انحصار خود را در خطر دیده و لذا برای فشار به رئیس کل جدید بانک مرکزی و رئیس‌جمهور اقدام به جیره‌بندی دلار و درهم‌های خود کرده‌اند! به طوری که با فشار به بانک مرکزی خواستار تزریق ارز فروش نفت به بازار حواله شده و تهدید کرده‌اند که اگر خود دولت به آنها تزریق ارزی انجام ندهد و بخواهد طرح فروش ارز در بازار ثانویه را که خواسته کارشناسان اقتصادی است، اجرایی کند آنها بازار را تشنه نگه داشته و دلار را به سقف می‌چسبانند!

زالوهای اقتصادی

در این شرایط دولت به هیچ وجه نباید به این زالوهای اقتصادی که نفعشان در گل‌آلود کردن آب اقتصاد کشور است، باج بدهد. دستگاه‌های امنیتی نیز باید دست ناپاکان را چه در داخل سیستم خود و چه در نهادهای اقتصادی قطع کرده و سریعا نسبت به ارایه گزارش دقیق و واقعی به رئیس‌جمهور در این خصوص اقدام کنند.

همچنین رئیس کل جدید بانک مرکزی نباید مرعوب فضاسازی‌های این باندهای مافیایی اقتصادی شود. همتی دلار را 11500 تومان تحویل گرفته و با اقدام به راه‌اندازی بازار ثانویه می‌تواند دلار را در مرز 8 الی 9 هزار تومان تثبیت کند؛ افرادی هم که در این روزها دلار و طلا می‌خرند به هوش باشند که فریب این باندهای مافیایی را نخورند؛ چرا که با خرید دلار و طلا در این قیمت‌ها ضرر خواهند کرد!»

اقتصادآنلاین