گزارش جنگ ارزی علیه ایران در سال ۹۱/ جمع بندی

جمع‌بندی گزارش جنگ ارزی آمریکا علیه ایران در سال 1391-1390

به دنبال تحریم خرید نفت و تحریم بانک مرکزی، ایران به دلیل عدم دسترسی به چرخه یوترن و با جدا شدن از سیستم مالی سوئیفت در دریافت بهای نفت خود دچار مشکل جدی شد. با توجه به کاهش درآمدهای نفتی و سهم بالای درآمدهای نفتی در درآمدهای ارزی کشور، این امر موجب کاهش درآمدهای دولت شد. درنتیجه دولت با کسری بودجه روبه‌رو شده و در دادن اعتبار به طرح‌های عمرانی دچار مشکل شد. همچنین واردات کالاهای اساسی، کالاهای واسطه‌ای و تجهیزات و مواد اولیه به مسئله‌ای بغرنج برای دولت تبدیل شد. چون برای واردات این کالاها به ارز خارجی و دلار نیاز است و ذخایر ارزی کشور در جنگ ارزی کاهش‌یافته است. کاهش درآمدهای نفتی بر منابع ارزی کشور تأثیر گذاشت. به این سبب که کاهش درآمدهای نفتی معادل کاهش ارز خارجی در اختیار است و این عامل توانست از طریق افزایش قیمت ارزهای خارجی، منجر به پدید آمدن موج سوداگری در بازار ارز شود.

ایجاد جنگ روانی علیه ریال توسط رسانه‌های دشمن و ضدانقلاب سبب ایجاد ترس از سقوط ریال شد و باعث شد که جریان نقدینگی از بانک، بازار سرمایه و بازار مسکن به سمت بازار ارز شیفت پیدا کند. با کاهش ارزش ریال، قدرت خرید مردم کاهش یافت و سفره اقتصادی خانوار کوچک‌تر و بنیه اقتصادی خانوار هرروز در برابر هزینه‌های روزمره ضعیف‌تر شد. درنتیجه بسیاری از کالاها از سطح دسترسی خرید بخش قابل‌توجهی از مردم خارج شد. از سوی دیگر افزایش سوداگری در بازار ارز افزایش دلار را رقم زد و دسترسی واحدهای تولیدی که برای واردات مواد اولیه و قطعات یدکی و تجهیزات و ماشین‌آلات به دلار نیاز دارند را دچار مشکل جدی کرد. درنتیجه موجب کاهش تولید و به‌تبع موجب کاهش سودآوری این شرکت‌ها شد تا حدی که بسیاری از واحدهای تولیدی به علت این جنگ ارزی ورشکسته شدند.

تحریم‌های اقتصادی و حمله به ریال و ایجاد جنگ روانی علیه ریال به‌عنوان عامل خارجی و حمله‌های سفته‌بازی دلالان و نهادهای دولتی (بانک‌ها و صرافی‌هایی که از عوامل تشدید جنگ ارزی ۱۳۹۰ بودند) به‌عنوان عامل داخلی و نقش علم اقتصاد با سازوکار دامن زدن به طمع و اصالت دادن به منفعت از عوامل شکل‌گیری جنگ ارزی ۱۳۹۰ علیه جمهوری اسلامی ایران بودند؛ بنابراین، شناخت این پدیده‌ها و یافتن راهکارهای مقابله با آن‌ها از اهمیت اساسی برخوردار است.

عوامل موثر جنگ ارزی علیه ایران 

ایران باید توجه کند که جنگ ارزی پاشنه‌ی آشیل اقتصاد ایران است. در این جنگ تمام‌عیار اقتصادی ابتدا ایران با استفاده از تحریم‌ها تضعیف شد و سپس از منظر اقتصادی به تسخیر دشمن درآمد. بازار مصرف ایران توسط شرکت‌های خارجی تسخیر شد و تولید داخلی نابود شد. در جامعه باید کسی که بنیه‌ی اقتصادی کشور را تضعیف می‌کند به‌عنوان دشمن شناخته شود.

سایه‌ی سنگین پیامدهای افت ناگهانی ارزش پول ملی در سال‌های ۹۰-۹۱ و نصف شدن سرمایه مردم هنوز بر سیستم پولی کشور دیده می‌شود. تداوم تمایل بخشی از مردم به عدم نگهداری ریال و تلاش برای تبدیل فوری ریال به سایر ارزها یا کالاها، یکی از نمودهای بارز بی‌اعتمادی است که به‌واسطه عملکرد ضعیف دولت در حفظ ارزش پول ملی دیده می‌شود.

رکود تورمی، بیکاری بالای ۲۰%، افزایش سطوح نابرابری‌های اجتماعی و افزایش فاصله‌های طبقاتی، کاهش درآمدها و فقیرترشدن طبقه متوسط و کوچک‌تر شدن سفره مردم، رکود حاکم بر صنعت، کاهش ارزش پول ملی در مقابل ارز خارجی، افزایش واردات بی‌رویه به قیمت ورشکستگی تولیدکنندگان داخلی و… تصویری غیرقابل کتمان از تبعات این جنگ ارزی بوده است.

 هیچ تهدیدی جدی‌تر از بیکاری، ثبات و امنیت جامعه را به خطر نمی‌اندازد. نابرابری‌هایی که حاصل فساد اقتصادی در کشور است. ریشه بسیاری از ناهنجاری اجتماعی و نقصان‌های فرهنگی چیزی جز گسترش فقر نیست. آنچه اتفاق افتاد جابجایی ثروت نه‌فقط از جیب فقرا که از جیب نسل آینده به ثروتمندان و صاحبان سرمایه و دارایی امروز است.

ستون فقرات یک ملت نظام مالی آن ملت است. جنگ ارزی این ستون فقرات را موردحمله قرار می‌دهد. سایه جنگ ارزی در کشور ما مستولی است! وظیفه مسئولین زدودن سایه‌ی این جنگ است. در حال حاضر خطر جنگ ارزی کشور را تهدید می‌کند زیرا با جابه‌جایی نرخ ارز و سپس افزایش واردات شغل‌های زیادی در کشور نابود می‌شود. هر کشوری قیمت ارز خود را کاهش می‌دهد که بتواند راحت‌تر صادرات انجام بدهد. بازی باقیمت ارز موجب نابودی تولید و اشتغال کشور باهم می‌شود.

 ۷ میلیارد نفر در جهان ازجمله ایران اسیر دلار هستند و تا زمانی که هژمونی دلار شکسته نشود ایران زیر چتر آن خواهد بود. دلار ابزار وابستگی استراتژیک به دشمن است که دشمن از این ابزار در جنگ ارزی علیه ایران استفاده می‌کند. نیروهای انقلابی باید تدابیری بی اندیشند تا به این مؤلفه‌ی هژمونی اقتصادی آمریکا حمله کنند و کارایی دلار به‌عنوان یک سلاح را از بین ببرند. این‌یک اصل استراتژیک است که کشور در هیچ زمینه‌ای نباید به غرب وابسته باشد تا دشمن بتواند از آن علیه کشور استفاده کند.

امروزه ریال بسیار ضعیف و بی‌ارزش است. باید پول ایران به پول پرقدرت جهان تبدیل شود. ریال ایران مانند موشک ایران باید درصحنه دنیا باشد و جزئی از مؤلفه‌های قدرت کشور شود.

اقتصاد مقاومتی به‌عنوان یک دکترین در سطح اجرایی و یک نظریه‌ی علمی، یک معارض ذاتی دارد که تفکر اقتصاد لیبرالی است و پایه‌ی اقتصاد لیبرالی، مکتب پولی است. اقتصادی که در آن پول بدون پشتوانه چاپ می‌شود، غرب را به زوال خواهد کشاند. نظر به فرمایش رهبری مبنی بر مفهوم تهدید در برابر تهدید، اگر هر تهدید اقتصادی که صورت می‌گیرد، جامعه‌ی ما آمادگی داشته باشد که مفهوم تهدید در برابر تهدید را در مواجهه با دشمن عملیاتی کند، در این وضعیت نامناسب اقتصاد جهانی قطعاً می‌توانیم به‌سلامت از این برهه عبور کنیم.

تا قبل از وقوع جنگ ارزی علیه کشور، ارز عمدتاً ابزار مبادله و معیار سنجش برای پرداخت‌های بین‌المللی بود؛ اما در هنگام جنگ ارزی به‌خصوص از اردیبهشت سال ۹۰ وقتی حمله سفته‌بازان دولتی و خصوصی به بازار ارز کشور شروع شد، از این زمان به بعد ارز کارکرد ذخیره ارزش را پیدا کرد و علاوه بر آن ماهیت پول کالا شده را نیز پیدا کرد. غافل از این‌که دلار فقط یک کاغذ بدون پشتوانه است و نمی‌تواند به‌عنوان ذخیره ارزش به کار گرفته شود. همچنین به فرموده امام خمینی پول نباید کار کند، اما در جریان جنگ ارزی ۹۰ خود ارز رقیب کالاهای دیگر شد و به‌عنوان کالا خریدوفروش شد. این دو عامل سبب شد تا سناریو جنگ ارزی علیه ایران کامل شود و به شکست ایران در این جنگ ارزی منتهی شود.

 بقای حکومت در یک کشور و استمرار ثبات سیاسی در یک کشور در گرو ایجاد اشتغال در آن کشور است. بازی با قیمت ارز وسیله‌ای برای رسیدن به هدف است اما هدف واقعی از ایجاد جنگ ارزی علیه یک کشور نابودسازی اشتغال در آن کشور از طریق نابود کردن قدرت ارز آن کشور است. نیاز مبرم به ایجاد اشتغال در کشورها است که زمینه‌ی ایجاد تنش در حوزه ارز را ایجاد می‌کند.

در جنگ ارزی  بدون شلیک یک گلوله قلب  نظام مالی را هدف  می‌گیرند و نابود می‌کنند. جنگی  که دیر یا زود ممکن است دوباره گریبان گیر کشور شود و آن روز ممکن است دیگر برای آماده شدن دیر باشد.