جنگ مالی علیه ایران

انتقال زمین جنگ از نظامی به اقتصادی در منطقه توسط آمریکا / اختلال در تأمین مالی ایران در امارات

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام  کرد این کشور به همراه امارات متحده عربی  شبکه‌ای غیرقانونی  را که اقدام به ارسال میلیون‌ها دلار به نفع ایران می‌کرد متلاشی کرده است.

خبرگزاری رویتر  ۲۱تیر۹۷:‌

 يك مقام ارشد آمريكا روز پنجشنبه گفت ایالات‌متحده و امارات متحده عربي يك شبکه‌ای كه منابع مالي غیرقانونی به ايران سرازير می‌کرد را در هم شكستند. این اقدام  درزمانی است كه واشنگتن حركت براي محدود كردن تجارت و دسترسي به پول نقد ايران در منطقه را افزايش می‌دهد.

سيگال مندلكر، معاون وزير براي اداره تروريسم و اطلاعات مالي در خزانه‌داری آمريكا گفت:

ما مشتركا يك شبكه تبادل ارز كه میلیون‌ها دلار را به نيروي قدس سپاه پاسداران منتقل می‌کرد متلاشی کردیم.

وي گفت اين شبكه در ماه مه برچيده شد.

استفاده نیروی قدس از سیستم مالی امارات متحده عربی

شبکه نیروی قدس براي تبديل ارز از سيستم مالي امارات استفاده كرده بود تا پول نقد را از ايران به خارج منتقل كند و آن را براي استفاده توسط گروه‌های نيابتي تحت حمايت رژیم  ايران در منطقه به دلار آمريكا تبديل كند.

مندلكر به خبرنگاران گفت اين شبكه كه تحت هدايت مقامات ارشد بانك مركزي ايران بود، اسناد جعل می‌کرد و معاملات خود را پشت شرکت‌های پوششي پنهان می‌کرد. وي جزئيات بيشتري از اين عمليات ارائه نداد. در ابتداي ماه ژوئن بانك مركزي امارات متحده عربي اعلام كرد عملیات‌های هفت باجه تبادل ارز را به خاطر نقض مقررات ضد پول‌شویی و مقررات ديگر محدود كرده است.

بانك مركزي امارات و دفتر مطبوعاتي دولت امارات روز پنجشنبه بلافاصله به سؤالات در مورد سختگيري توضيح داده‌شده توسط مندلكر پاسخي ارائه ندادند.

مندلكر در حال ديدار از امارات بود بعد از اينكه سفرهاي مشابهي به عربستان سعودي و كويت انجام داد تا حمايت براي تلاش آمريكا به‌منظور فشار آوردن به ايران به دست بياورد .  اين كار بعدازاینکه رئیس‌جمهور دونالد ترامپ تصميم گرفت از توافقنامه بین‌المللی در مورد برنامه هسته‌ای ايران خارج شود و تحريم عليه تهران را مجدداً اعمال كند، اتفاق می‌افتد.

همکاری دولت‌های خلیج‌فارس برای مقابله با پول‌شویی نیروی قدس

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: دولت‌ها و موسسه‌های مالي در خلیج‌فارس از نزديك با آمريكا همكاري كردند به دلیل اينكه آن‌ها در مورد نفوذ شرورانه تهران در منطقه توافق داشتند. مندلكر گفت واشنگتن تلاش كرد تا تجارت ايران را به‌طور عام محدود كند نه‌فقط فروش نفت و گاز آن را كه بيش از نيمي از درآمدهاي صادرات آن را تأمين می‌کند.

اما واشنگتن ممكن است سخت تلاش كند تا يك كاهش شديد تجارت ايران با امارات متحده عربي را محقق كند. دبي سنتا به‌عنوان يك مركز براي صادرات به ايران خدمت كرده است و سرمایه‌گذاری ايران در تجارت‌ها و بازار معاملات ملكي خود را دريافت كرده است.

بر اساس اطلاعات صندوق بین‌المللی پول صادرات امارات متحده عربي به ايران در سال 2017 مجموعاً به 19.9 ميليارد دلار يا حدود 5 در صد توليد ناخالص داخلي بالغ شد.

وقتي از مندلكر در اين رابطه سؤال شد گفت كه واشنگتن يك «شراكت بسيار عالي» با امارات دارد. وي گفت:

هيچ ابهامي در ذهن من وجود ندارد كه در كار باهم، ما می‌توانیم اقدام قابل‌توجهی ( عليه ايران ) انجام دهيم تا توانايي آن‌ها براي تأمين مالي خودشان را مختل كنيم.

منبع«تقریباً اوایل خرداد ماه 1397 بود که وزارت خزانه‌داری آمریکا نقشه‌ای که به تأمین مالی سپاه قدس ایران عنوان شده بود را منتشر کرد. این نقشه فارغ از صحت و سقم و درستی آن اهمیت اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خصوصاُ نیروی قدس را نشان می‌دهد که وزرات خزانه‌داری آمریکا برای جلوگیری از تلاش‌های آن چنین به دست‌وپا افتاده و تمام نیروهای خود را در منطقه بسیج کرده تا روش‌های تأمین مالی آن را شناسایی کند. تاجایی‌که نقشه‌ی تأمین نیروی قدس را به دوزبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌کند.»

جنگ ارزی علیه ایران

جنگ اقتصادی علیه ایران