مشکل دلار در لبنان

مشکل دلار در لبنان

مشکل دلار در لبنان: هرچند رییس بانک مرکزی لبنان روزی یکی دوبار اعلام می کند پول ملی در کمال صحت و سلامت است و خطری آن را تهدید نمی‌کند، اما به واقع وضعیت مالی اقتصادی لبنان با اقدامات و سیاست های بانک مرکزی بشدت به هم ریخته است.
با دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر حفظ پول‌های خارجی، بانکها از دادن دلار به مشتریان خودداری می کنند.

قبلا مبالغ بالای مثلاً ۱۰ هزار دلار را نمی دادند، بعد بالای ۵ هزار، و الان صد دلار هم نمی توان از خودپرداز کشید. تازه دو تا پیامک هم پشت هم می فرستد که آهای، دلار بهت نمیدیم!

پیروی بانک مرکزی لبنان از وزارت خزانه داری آمریکا گاهی به حدی است که کاسه داغتر از آش شده و بیش از آنچه خواسته اند عمل می کند. مثل بستن حساب فامیل و بستگان شخصی که تحریم شده.

با نایاب شدن دلار در لبنان، مشکل واردات خصوصا برای مواد اساسی مثل بنزین، دارو، گندم و آرد سر بر آورده و قیمت اجناس را افزایش داده است.

علیرغم تاکید رییس بانک مرکزی مبنی بر وجود دلار به اندازه کافی، از آنجا که واردات لبنان چندین برابر صادرات است، و سود بدهی های خارجی هم هر روز بیشتر می‌شود، بحران اقتصادی لبنان چشم انداز خوبی ندارد.

ضمن اینکه با فشارهای آمریکا، لبنانی های مقیم خارج، کمتر پول به لبنان منتقل می کنند.

در خود کشور هم گفته می شود قبلا سه میلیارد دلار سرمایه شیعیان از ترس بستن حساب، از بانکها خارج شده بود که با بستن جمال تراست بانک به دستور آمریکا، گفته می شود هفت میلیارد دلار سرمایه شیعیان از شبکه بانکی لبنان خارج شده است.

instagram.com/p/B3aQRuqJNft