مرگ پول / فروپاشی آینده‌ی سیستم پولی بین‌المللی

کتاب مرگ پول

The Death of Money

The Coming Collapse of the International Monetary System

مرگ پول

فروپاشی آینده‌ی سیستم پولی بین‌المللی

مؤلف: James Rickards

ناشر: Portfolio

سال نشر: ۲۰۱۴ میلادی


 فروپاشی اقتصادی بعدی همانندی در تاریخ نخواهد داشت. برای تصمیم‌ در خصوص بهترین مسیری که می‌توان دنبال کرد، باید میدان مینی از ریسک­‌ها را درک کرد و خود را در تقاطع‌­های سرنوشت‌سازی دید، آن‌هم در حال تفکر در مورد مرگ دلار!

سیستم پولی بین‌المللی در سده‌‌ی گذشته سه بار در سال‌های ۱۹۱۴، ۱۹۳۹ و ۱۹۷۱ میلادی سقوط کرده و هر سقوط دوره‌ای از آشوب را به‌دنبال داشته است؛ جنگ، ناآرامی مدنی، یا خسارت قابل توجه به ثبات اقتصاد جهانی. جیمز ریکاردز نویسنده‌ی کتاب «جنگ‌های ارزی» در کتاب جدید خود نشان می‌دهد که چرا فروپاشی دیگری به سرعت نزدیک می‌شود؛ و چرا در این برهه هیچ چیز به اندازه‌ی نهاد پول در خطر نیست.

دلار آمریکا از زمان پایان جنگ جهانی دوم کارنسی ذخیره‌ی جهانی بوده و پشتوانه‌ی ارز کشورهای دیگر محسوب می‌شده است. به همین دلیل اگر دلار سقوط کند، کل سیستم پولی بین‌المللی به همراه آن سقوط خواهد کرد. در این بین، هیچ کارنسی دیگری منابع عمیق و نقدشونده‌ای از دارایی‌ها را برای اداره‌ی اقتصاد جهان ندارد.

افراد خوش‌بین همیشه می‌گویند اصلاً چیزی برای نگرانی وجود ندارد و اطمینان به دلار واقعا هیچ گاه تزلزل نخواهد یافت. این افراد توجهی به اینکه میزان بدهی ملی آمریکا چقدر زیاد باشد یا اینکه دولت‌ آمریکا چقدر ناکارآمد است ندارند؛ اما در چند سال اخیر این ریسک‌ها به اندازه‌ای گسترش یافته‌اند که قابل اغماض نیستند.

در حالی‌که واشنگتون قفل شده و نمی‌تواند برای حل مشکلات بلند‌مدت کارایی داشته باشد، بزرگ‌ترین رقبای اقتصادی آن، چین و روسیه و تولیدکنندگان نفت در آسیای مرکزی، هر کاری برای پایان دادن به هژمونی دلار انجام خواهند داد. اقداماتی که می‌تواند پیامدهایی چون جنگ مالی، تقلیل قیمت‌ها،‌ تورم شدید، فروپاشی بازارها و هرج و مرج را به همراه داشته باشد.