ماموریت بیلینگزلی در لبنان

ماموریت بیلینگزلی در لبنان

ماموریت بیلینگزلی در لبنان

 به موازات تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، مقامات دولت آمریکا، با هدف تضعیف حزب الله، رفت و آمد‌های خود به لبنان را بیشتر کردند و دولت این کشور را برای قطع کانال‌های مالی حزب الله تحت فشار قرار دادند.

به گزارش فرارو، روز یکشنبه، ۲۲ سپتامبر، سفارت آمریکا در لبنان، با صدور بیانیه‌ای رسمی، از سفر دو روزه، مارشال بیلینگزلی، دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تامین مالی تروریسم، خبر داد. قطع روابط مالی حزب الله با موسسات مالی لبنان، هدف اصلی سفر بیلینگزلی به بیروت عنوان شده است.

فشار‌ها بر حزب الله لبنان، بخشی از سیاست فشار اقتصادی آمریکا علیه ایران است. کاخ سفید پس از خروج یکجانبه از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، علیه ایران «کارزار فشار حداکثری» به راه انداخت که تا به امروز ادامه دارد. دولت دونالد ترامپ، با هدف مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران، تحریم‌های گسترده‌ای علیه این کشور و متحدان منطقه‌ای آن، از جمله حزب الله لبنان، اعمال کرد. بیلینگزلی، نقش عمده‌ای در پیشبرد و اجرای این تحریم‌ها ایفا می‌کند. تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تقریبا بدون ملاحظه اعمال شد. کاخ سفید تمام منابع درآمد مهم این کشور را هدف قرار داد. اعمال چنین تحریم‌هایی علیه لبنان امکان‌پذیر نیست. چرا که دولت لبنان، به طور رسمی روابط نزدیکی با آمریکا دارد و حزب الله، تنها بخشی از این دولت است. از این، رو، آمریکا به سختی تلاش می‌کند، تعاملات مالی و بانکی حزب الله با موسسات مالی لبنانی را قطع کند. با توجه به اینکه حزب الله، بخشی از دولت رسمی لبنان است، آمریکا در اعمال فشار بر حزب الله، محدودیت‌هایی دارد. به همین دلیل، آمریکایی‌ها دنبال این هستند با همکاری دولت لبنان، حزب الله را به لحاظ مالی تضعیف کنند.

در همین راستا، بیلینگزلی، با مقامات بلندپایه لبنان، از جمله سعد حریری، نخست وزیر، و ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان، گفتگو‌هایی انجام داد. یک منبع لبنانی که در این گفتگو‌ها حضور داشته، به روزنامه الجمهوریه لبنان، گفته است بیلینگزلی به صراحت گفته است تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بانک مرکزی آن و همچنین علیه نیرو‌های منطقه‌ای نزدیک به آن، یک سیاست نهایی و غیرقابل تغییر است.

فشار‌ها بر بخش بانکی لبنان برای قطع روابط مالی با حزب الله در اواخر ماه آگوست به مرحله جدیدی رسید؛ زمانی که آمریکا بانک لبنانی «جمال تراست بانک» را به خاطر ارتباط با حزب الله تحریم کرد. این بانک، که ۲۵ شعبه داخلی و خارجی دارد، در اثر تحریم‌ها منحل شد. همان زمان، بیلینگزلی، طی یادداشتی در روزنامه النهار لبنان، دلایل تحریم این بانک را تشریح کرد و مدعی شد که «جمال تراست بانک»، «تاریخ ممتدی در ارائه خدمات مالی» به حزب الله دارد.

رفت‌وآمدهای مختلف با هدف مشترک

پیش از این، بیلینگزلی طی سفری به لبنان در ژانویه ۲۰۱۸، حزب الله را «سرطان» توصیف کرده بود. این بار هم به همین اندازه سختگیر بود و بر قطع کردن روابط مالی حزب الله تاکید کرد. تحرکات بیلینگزلی، در امتداد رفت و آمد‌های مکرر مقامات بلندپایه آمریکا به لبنان است. هدف مشترک همه این تحرکات، تضعیف حزب الله است. ظرف چند ماه، چندین مقام بلندپایه آمریکایی با هدف مقابله با حزب الله به لبنان سفر کردند. دیوید هیل، دستیار وزیر امور خارجه در امور سیاسی، در ژانویه به لبنان رفت. سپس در ماه مارس، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، عازم بیروت شد. بین ماه‌های مه و ژوئیه، دیوید ساترفیلد، دستیار وزیر امور خارجه در امور خاور نزدیک، بیش از پنج بار به بیروت و تل آویو سفر کرد. دیوید شنکر، جانشین ساترفیلد، نیز در سپتامبر به لبنان رفت. افزون بر این، سفر فعلی بیلینگزلی به بیروت، دومین سفر این مقام به لبنان پس از ژانویه ۲۰۱۸، به شمار می‌رود.

همه این مقامات در سفر به لبنان پرونده‌های مختلفی را بررسی کردند که همگی با حزب الله مرتبط هستند. به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، محور سفر اصلی پمپئو و هیل، بررسی تسلیحات حزب الله بود. ساترفیلد و شنکر، مسئله تعیین مرز‌های لبنان و اسرائیل را بررسی کردند. اما بیلینگزلی بر اعمال تحریم‌های بیشتر و جلوگیری از تعامل بانک‌های لبنان با حزب الله تمرکز کرد.

دیدار مارشال بیلینگزلی با سعد حریری در بیروت

 

بیلینگزلی در لبنان گفته است هدف کارزار آمریکا علیه حزب الله، «فقیر کردن» کامل این حزب است تا نفوذ و تاثیرگذاری اش را از دست بدهد. این مقام آمریکایی تصریح کرد: «الآن طرح، به حزب (الله) می‌پردازد با این هدف که منابع مالی‌اش ریشه کن شوند تا (حزب الله) کاملا از بین برود.» بیلینگزلی، تصریح کرد طرح فقیر کردن حزب الله، از ایران شروع شد. این مقام وزارت خزانه داری آمریکا، از رسانه‌های لبنانی خواسته است که جایزه چندین میلیون دلاری آمریکا برای کسانی که اطلاعاتی درباره شبکه مالی حزب الله می‌دهند، را تبلیغ کنند.