مارک دوبوویتز کیست

مارک دوبوویتز کیست؟

مارک دوبوویتز کیست؟

هر جبهه جنگ، فرماندهانی دارد که وظیفه رهبری میدان جنگ و سازماندهی نیروها برای پیشروی علیه دشمن را دارد. جنگ اقتصادی نیز از این قاعده مستثنی نیست و فرماندهانی دارد که بصورت تمام وقت مسئول طراحی ابزارهای مالی و طرح ریزی عملیات علیه ایران هستند. شناسایی و رصد این فرماندهان جنگ اقتصادی یکی از گام های مهم در پدافند در جنگ اقتصادی است. این که بدانیم چه کسانی آن سمت خاکریز چگونه عملیات جنگ را رهبری می کنند کمک می کند تا با تاکتیک ها و استراتژی های دشمن آشنا شویم و بفهمیم که دشمن درباره ما چطور فکر می کند. جنبش مقاومت در جنگ ارزی به مرور به معرفی این فرماندهان جنگ اقتصادی می پردازد. فرماندهانی نظیر دیوید کوهن، استوارت لیوی، آدام زوبین، تیموتی گایتنر، جیمز ریکاردز،وان زاراته، ریچارد نفیو، مارک دوبوویتز، ریچارد گلدبرگ، سعید قاسمی نژاد، دنیل گلاسر، الیزابت روزنبرگ و دیگران


مارک دوبوویتز کیست

«مارک دوبوویتزمدیرعامل بنیاد دفاع از دموکراسی»

مارک دوبوویتز[1] یکی از مهم ترین فرماندهان جنگ اقتصادی علیه ایران است که در خط مقدم جنگ اقتصادی مشغول حمله می باشد. 

یکی از نقاط ضعف جمهوری اسلامی در مقابل دشمن در جنگ اقتصادی عدم شناخت از سازمان جنگ، ، ساختار، فرماندهان و کارشناسان جنگ اقتصادی  است. شناسایی محورهای عملیاتی، برآورد سلاح های مالی و تجهیزات دشمن در میدان جنگ اقتصادی حائز اهمیت است. یکی از نهاهای لازم برای پدافند در جنگ اقتصادی واحد اطلاعات – عملیات است که در حال حاضر ایران فاقد چنین نهادی است و از همین نقطه است که ضربه می خورد و نه تنها حمله که دفاع هم نمی تواند بکند. چون نهاد مجزایی که اشراف به پهنه این جنگ داشته باشد و سایر نهادها را فرماندهی کند ندارد و هر کدام از نهادها برای خود عمل می کنند.

مارک دوبوویتز در 11 سپتامبر 1968 درژوهانسبورگ به دنیا آمده است مارک شهروند ایالات متحده است اما در آفریقای جنوبی متولد شده و در تورنتو بزرگ شده است.

او دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته سیاست عمومی بین المللی از دانشکده مطالعات بین المللی پیشرفته دانشگاه جان هاپکینز و حقوق و درجه های MBA از دانشگاه تورنتو است.

دوبوویتز همچنین در دانشگاه عبری اورشلیم، دانشگاه وسترن انتاریو و دانشگاه مک گیل تحصیل کرده است.[2]

او 8 سال اول پس از مدرسه حقوق بر روی یافتن تکنولوژی استارت آپ ها ، به عنوان یک وکیل و سرمایه گذار در تورنتو کار کرد. او همچنین مدیر توسعه کسب‌وکار بین‌المللی برای Doubleclick، یک شرکت تبلیغات جهانی  اینترنتی بود که در نهایت توسط گوگل خریداری شد و مدیر توسعه شرکت‌ها و مدیر عملیات اروپا و آسیا برای FloNetwork، شرکت بازاریابی که بعدها توسط Doubleclick خریداری شد.[3]

دوبوویتز استاد و پژوهشگر ارشد در دانشکده  امور جهانی منک[4] دانشگاه تورنتو است که در آنجا در زمینه مذاکرات بین المللی، تحریم ها و برنامه هسته ای ایران آموزش می دهد و تحقیق می کند.

به گفته نیویورک تایمز، «هیچ کس خارج از دولت ترامپ، منتقد ماندگار یا موثرتر [موافقت نامه هسته ای ایران] از مارک دوابویتز نبود»[5]

مارک دوبوویتز در حال حاضر مدیرعامل بنیاد دفاع از دموکراسی ها است که از سال 2003 در این اندیشکده مشغول به کار بوده است.
مارک دوبوویتز در بنیاد دفاع از دموکراسی متخصص درحوزه های چین، اسرائیل سایبر، تحریم و تامین مالی غیرقانونی، حزب الله ، شبکه جهاني تهدیدات ايران ، حقوق بشر ايران ، ايران در آمریکای لاتين ، برنامه موشکی ايران ، برنامه هسته اي ايران، اقتصاد و سياست هاي ايران ، تحریم های ايران و  پشتیبانی ایران از تروریسم است.[6] او متخصص در شبکه جهانی ایران که شامل حوزه‌های هسته‌ای، تروریست، موشک و تهدیدات سایبری ایران که متوجه ایالات‌متحده و متحدان دیگر آن می‌شود است و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تأثیرگذاران کلیدی در شکل دادن به سیاست تحریم برای مقابله با تهدیدهای ناشی از ایران و عناصر عملیاتی آن شناخته می‌شود.

دوبوویتز درباره کار خود در  FDD گفته است که اوفصل مشترک سیاست خارجی، قانون و اقتصاد را پیدا کرده است. وی اظهار کرده است که:

«من در سه مورد تجربه داشتم. من مانند تعدادی از فارغ التحصیلانی  نبودم که توانایی این را داشته باشم فارسی صحبت کنم و کارهای درونی رژیم ایران را درک کنم. من یک اقتصاددان برنده جایزه یا یک وکیل تجاری بین المللی نبودم. من دیدگاه عمیق خاصی درباره موضوعات منطقه نداشتم، اما من در تمام سه مورد تجربه خوبی داشتم و توانایی ادغام آنها را داشتم.»[7]

مارک به دولت ترامپ و اوباما و بوش و همچنین سناتورهای کنگره، در مورد مسائل ایران مشاوره داده  است و بیش از بیست بار در کنگره و سنا ایالات‌متحده شهادت داده استکه می توان به چند مورد زیر از آنها اشاره کرد:

دوبوویتز در کمیته روابط خارجی مجلس سنا[8] (فوریه 2014)، کمیته بانکداری سنا[9] (2015 ژانویه 27)، کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان (22 ژوئیه 2015)، کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده[10] (29 ژوئیه 2015)، کمیته امور بانکی، مسکن و امور شهری[11] (5 اوت 2015)، و کمیته راه مجلس نمایندگان[12] (2015 نوامبر 4) شهادت داده است.

وی در دوره‌ای که کنگره آمریکا در تلاش برای لغو توافق هسته‌ای بود، بارها در کمیسیون‌ها علیه سیاست‌ اوباما در این پرونده سخنرانی کرد و حالا نیز در تلاش است سیاست فشار بر ایران را متناسب با دوره جدید به کاخ سفید تحمیل کند. وی همچنین نقش فعالی در طراحی تحریم ها علیه حزب الله و حماس دارد و در این زمینه به سناتورهای کنگره مشاوره می دهد.

مارک دوبویتز مرکز قدرت مالی و اقتصادی[13] را در FDD و همچنین مرکز قدرت سیاسی و نظامی[14]  FDD را تاسیس کرده است. وی مدیر پروژه های مرکز قدرت اقتصادی و مالی ، برنامه ایران ، مرکز نوآوری های سایبر و فناوری ، مرکز قدرت نظامی و سیاسی در بنیاد دفاع از دمکراسی است و این پروژه ها را رهبری می کند. مارک نویسنده یا نویسنده همکار در بیش از 20 مقاله درباه تحریمها، ایران و مسائل هسته ای بوده است که به طور گسترده ای منتشر شده و اغلب در ایالات متحده و رسانه های بین المللی به آن اشاره شده است.[15]

مارک برای نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال، واشنگتن پست، سیاست خارجی و دیگر نشریات و وبلاگ ها در هافینگتون پست و فوربز مقاله هایی را نوشته است. همچنین او در فاکس نیوز، سی ان ان، سی بی اس ، NPR، PBS و بی بی سی ظاهر شده است.

تمجید رسانه‌های آمریکایی از نقش دوبوویتز در جنگ اقتصادی علیه ایران

نقش مارک به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین «رزمندگان مالی» علیه ایران در کتاب «جنگ ایران: بازی جاسوسی، نبرد بانک‌ها و توافق‌های پشت پرده که خاورمیانه را تغییر شکل داد[16]» به قلم «جی سولومون» خبرنگار ارشد روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در سال 2016 نوشته‌شده است برجسته شده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مجله Politico مارک را به عنوان تلاش پیشرو در برابر رژیم ایران توصیف کرد اشاره کرد که «… دائما در حال فکر کردن و ترویج راه های جدید برای تحت فشارقرار  دادن رژیم است»[17]

به گفته یك مقام سابق آمریكا: «اگر می خواهید بدانید كه در آینده در ایران چه اتفاقی خواهد افتاد ، یک شرط بسیار خوب وجود دارد که كه این آخرین گفته ها و نوشته های مارك دوبوویتز یا دیگر کارشناسان FDD را دنبال کنید.»[18]

مارک دوبوویتز

مجله سیاسی OZY  مارک را به‌عنوان یکی از کارشناسان رهبری سیاست واشنگتن برای به چالش کشیدن رفتار غیرقانونی ایران برجسته کرده است، مشاهده‌شده که او به‌طور مداوم در حال فکر کردن و ترویج راه جدید برای فشار واردکردن به رژیم ایران است. رسانه OZY از او FDD به‌عنوان مغز فکری سیاستمداران در تحریم ایران یاد می‌کند که موظف هستند با تحقیقات فشرده و قدرت شلیک فکری محض روی ایران به مذاکره و بحث بنشینند.[19]

مجله آتلانتیک درباره دوبوویتز می نویسد:

دوبوویتز مدت ها قبل از تبدیل شدن به محور سیاست ترامپ در قبال ایران، در طراحی و پیشبرد تحریم ها علیه ایران شرکت کرده است. وی در سال 2011 از نزدیک در کنگره مشغول لابی گری برای تحریم بانك مركزی و تحریم فروش نفت ایران بود. او کسی بود که جابجایی پول برای تهران را در سال 2012 سخت تر كرد.

 او به جریانی که مخالفت با توافق هسته ای در حال ظهور در سال 2013 را رهبری می کرد کمک کرد و  FDD را به نهاد پیشرو برای واشنگتن برای تحقیق و مشاوره های سیاسی تبدیل کرد که هدفش برجسته سازی و رفع آنچه که دوبوویتز آن را نقص توافق هسته ای می نامید بود.

او و FDD تیترهای خبری مربوط به مخالفت با برجام را به خود جلب کردند و مکان مناسبی برای روزنامه نگاران و خبرنگارهایی شدند که منتقد این توافق بودند. به عنوان مثال ، در سال 2015 وجود یک فهرست مشخصات، ظهور و ترقی  این اندیشکده را ردیابی کرد و نشان داد که چگونه کارکنان آن در کنگره و در شبکه های تلویزیونی برای بحث درباره توافق هسته ای با ایران بسیار بیشتر از محققان وابسته به اندیشکده هایی با قدمت طولانی تر و با بودجه بهتر ظاهر شدند.[20]

بنیاد دفاع از دموکراسی

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها یکی از اندیشکده هایی است که در سال‌های اخیر با نفوذ در کاخ سفید، پنتاگون و کنگره، نقش مهمی در خروج آمریکا از برجام و تحریم نهادهایی چون سپاه و اخیراً نهاد رهبری ایفا کرده‌اند. این موسسات در زمره نهادهای تحلیلی و تبیینی، تاثیر بسزایی در سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی در حوزه‌های مختلف سیاسی و امنیتی دارند. این نهادها با بهره گرفتن از نخبگان فکری و اجرایی باتجربه به‌عنوان بازوی فکری نهادهای امنیتی و سیاسی مورد توجه مسوولان و تصمیم‌گیران رسمی هستند.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها برای مقابله نظامی با ایران فشار می‌آورد و از برخی از حامیان بزرگ مالی کارزار تبلیغاتی ترامپ در زمان انتخابات ریاست جمهوری و همچنین جمهوری خواهان، مبالغ کلانی دریافت می‌کند. این اندیشکده طرفدار سرسخت تحریم ایران است اما همواره حمایت از رویارویی نظامی با ایران را انکار کرده است. اعضای آن، بارها و بارها در مقاله‌هایشان از حمله نظامی به ایران دفاع کرده اند.

بنیاد دفاع از دموکراسی نزدیک به ۱۰۰ کارشناس مقیم در حوزه‌های مختلف مطالعاتی دارد که مارک دوبوویتز؛ مدیر اجرایی بنیاد، هربرت مک مستر؛ مشاور امنیت ملی سابق ترامپ و الی هاینونن؛ رئیس سابق آژانس امنیت ملی آمریکا(NSA) و معاون سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله افراد معروف آن هستند. در حوزه ایران نیز علاوه بر دوبوویتز، سعید قاسمی‌نژاد؛ دبیرکل تشکلی موسوم به «دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران» که اوایل دهه ۸۰ شمسی از ایران متواری شد، بهنام بن طالبلو و تزوی کان از کارشناسان برنامه ایران در بنیاد هستند که به موضوعات نظامی، هسته‌ای، سایبری، حقوق‌بشر و مهارت‌های زبان فارسی می‌پردازند.

تحلیل‌های این بنیاد بر این نکته متمرکز هستند که اعمال فشار حداکثری و تحریم تمام‌ نهادها، اشخاص و حوزه‌های دولتی یا غیردولتی که ابزار تأمین مالی دولت ایران هستند، موجب بروز اعتراضات مردمی و ناآرامی‌ها در ایران شده و زمینه را برای گذار به دموکراسی فراهم می‌کند. همچنین با توجه به این تحلیل‌ها، این سیاست در نهایت حکومت ایران را با کشاندن به میز مذاکره، به دست کشیدن از برنامۀ هسته‌ای و برنامۀ موشکی و سیاست خارجی کنونی خود، خواهد کشاند. در حوزۀ داخلی ایران، این بنیاد با ارائۀ چهره‌ای بسیار تیره از اوضاع سیاست داخلی ایران و طرح ادعاهای نقض حقوق بشر، خواستار اعمال تحریم‌های همه‌جانبه علیه تمام نهادهای حاکمیتی مرتبط با سیاست داخلی ایران است.

چرا آمریکا به «دوبوویتز» و سربازانش نیاز دارد؟

یک مقام ارشد آمریکایی در این باره می گوید:

«هیچ کس نمی تواند به اندازه آنها بر یک موضوع خاص متمرکز شود. «مارک» و تیم تحقیقاتی اش کارشان را به خوبی انجام می دهند. در واقع، ما اگر با پرسشی رو به رو شویم، نخست به آنها مراجعه می کنیم.»

این مقام می افزاید:

«برای دریافت اطلاعات از سازمان های اطلاعاتی مثلا درباره ایران، زمان بسیاری صرف خواهد شد و مستلزم انجام کاغذبازی های بسیار است، ولی «دوبوویتز» و گروهش، کارشان را سریع انجام می دهند و همواره در دسترس هستند.

روزنامه «یدیعوت آحارنوت» درباره دوبوویتز می نویسد:

دوبوویتز در سن 42 سالگی به یکی از مقامات اصلی در زمینه مسأله هسته ای ایران تبدیل شده است و دولت آمریکا، همواره تمایل دارد، سخنان او درباره تحریم های اعمالی بر تهران را بشنود؛ اما شگفت انگیز است که آمریکا با داشتن شانزده سازمان اطلاعاتی، باز هم بر اطلاعات و ایده های مردی تکیه می کند که رییس یک سازمان مستقل است.

دوبوویتز از معماران اصلی بسیاری از تحریم‌هایی است که اکنون علیه ایران به اجرا در می‌آیند. وی در مورد تحریم‌ها مشاوره زیادی به وزارت خزانه‌داری و کاخ سفید ارائه کرده است. جنیفر رابین یادداشت‌نویس واشنگتن پست وی را «آموزگار تحریم‌ها» خطاب کرده است.

در گزارش اخیر نیویورک‌تایمز اقدامات مارک دوبوویتز برای نابودی توافق هسته‌ای یکی از مهم‌ترین اقدامات رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی خوانده شده است. دوبوویتز، ریاست یک تیم متشکل از ۴۰ تحلیلگر سیاسی را بر عهده دارد که طی سال‌های گذشته یادداشت‌ها و تحلیل‌های زیادی در انتقاد از برجام به نگارش در آورده‌اند. بسیاری از تحلیلگران آنها در شبکه فاکس‌نیوز مورد علاقه ترامپ حضور پیدا کرده‌اند. آن ها در طی 18 ماه قبل از امضای برجام نزدیک 17 بار در کنگره علیه برجام سخن گفته اند.[21]

باربارا اسلاوین از تحلیلگران شورای آتلانتیک گفت:

« بنیاد دفاع از دموکراسی درصدد حدکثرسازی فشار علیه دولت و مردم ایران است و یکی از مهم ترین حربه ها، فشار تشدید تحریم ها است..»

یکی از نمونه های اقدام بنیاد دفاع از دموکراسی در طی چند هفته گذشته در زمینه تشدید تحریم ها، سخنرانی 5 ژوئن سیگال ماندلکر در مورد تحریم های شدیدتر علیه ایران است. به نظر می رسد، هدف نهایی بنیاد دفاع از دموکراسی از نابودی توافق هسته ای و جنگ اقتصادی گسترده علیه ایران، تغییر حکومت در تهران است.[22]

خلاصه‌ای از اقدامات اساسی دوبوویتز در جنگ اقتصادی علیه ایران

دوبویتز در دهه‌ی اخیر از معماران تحریم‌‌های گسترده علیه ایران و همین‌طور از مهم‌ترین مبلغان گزینه‌ی نظامی و تهدید جدی ایران به جنگ بوده‌ است. بسیاری از ایده‌هایی که طی چند سال گذشته توسط دوبوویتز مطرح شده است، در حال حاضر به بسته تحریم‌های بین‌المللی در مورد ایران تبدیل شده است – محدودیت فروش بنزین، محدود کردن سرمایه‌گذاری در توسعه گاز طبیعی، تحریم صادرات نفت، تحریم‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، تحریم بانک مرکزی، تحریم سوئیفت،  تحریم صنعت پتروشیمی  فلزات ایران از جمله این تحریم‌ها است.

تحریم بانک مرکزی و سوئیفت

«جی سولومون» در کتاب «جنگ ایران: بازی جاسوسی، نبرد بانک‌ها و توافق‌های پشت پرده که خاورمیانه را تغییر شکل داد » به نقش مارک دوبوویتز و ریچارد گلدبرگ در تحریم سوئیفت و بانک مرکزی پرداخته است:

تیم تحقیقاتی فارسی زبان دوبوویتز روی تهدیدات توافق هسته ای ایران متمرکز بودند. آنها به طور منظم در حال فراهم کردن گزارش ها برای نماینده های کنگره بودند و موضوع گزارش ها درباره شركت ها و اشخاص ایرانی بود كه به عقیده آنها باید به دلیل نقش خود در توسعه برنامه هسته ای تهران تحریم شوند. این اهداف از نهادهای زیرمجموعه سپاه پاسداران گرفته تا شرکت های تجاری پوششی ایران در دبی و هنگ کنگ طبقه بندی می‌شدند. دوبوویتز و همکارانش در FDD متقاعد شده بودند که فشار مالی بر تهران به اندازه کافی شدید نبود که ایران را مجبور به تسلیم شدن کند. آنها به دنبال یک بمب مالی جدید برای پرتاب کردن به سمت ایران بودند.

آنها این بمب مالی را در یک شرکت مالی در بلژیک به نام  سوئیفت پیدا کردند که میزبان شبکه کامیپوتری بین المللی است و تقریباً هر معامله بانكی در جهان را از طریق سیستم گسترده پیام رسانی و ردیابی مالی تسهیل می كنند. بدون دسترسی به سوئیفت، تجارت و دادو ستد شرکت ها و کشورها به شکل بدوی تجارت پایاپای تقلیل می یابد. تعدادی معدودی از  آمریکایی ها از  اهمیت حیاتی که در همه جای تجارت وجود دارد مطلع هستند. 

در اواخر سال 2011، دوبویتز تلاش خود را به بیرون انداختن تهران از شبکه مالی سوئیفت معطوف کرد. او به ریچارد گلدبرگ که در آن زمان معاون رئیس کارکنان سناتور کرک بود پیوست. گلدبرگ در اواخر دهه بیست سالگی، یک افسر اطلاعاتی نیروی دریایی مانند رئیس خود و کارمند تهاجمی کنگره بود که مشکلی برای مختل کردن مناسبات در کنگره نداشت. دوبوویتز و گلدبرگ به عنوان مشت یک و دو کار میکردند.

ظاهرا این دونفر، در آن برهه از زمان که سناتور كرک در اوایل سال 2012 دچار سكته مغزی شده بود ، سیاست تحریم های آمریكا را در کنگره  رهبری می كردند. به دلیل این تصور که گلدبرگ بدون نظارت کسی در کنگره عمل می کرد، حتی به نام «تنها در کنگره»[23] نیز لقب گرفت.

پیشنهاد از FDD، اجرا با کاخ سفید

قرار دادن سپاه در لیست گروه های تروریستی

سال‌ها بود که FDD با انتشار مقالات متعدد و اعزام کارشناس به کنگره برای تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تلاش می‌کرد. بعد از روی کار آمدن دولت ترامپ، این تلا‌ش‌ها دوچندان شد.

گام اول را در این مسیر کنگره آمریکا برداشت و با تصویب قانون موسوم به «کاتسا» دولت را ملزم کرد ظرف 90 روز سپاه پاسداران را سازمانی تروریستی اعلام کند.

این بار هم ترامپ به نحوی عمل کرد که مدت‌ها قبل FDD پیشنهاد کرده بود. در مارس 2017 یعنی 7 ماه پیش از آنکه ترامپ تصمیمش در این مورد را اعلام کند، دوبوویتز در یادداشتی مشترک با «ری تکیه» عضو شورای روابط خارجی آمریکا، نوشته بود: «دولت ترامپ باید بداند که اگر ابتدا سپاه پاسداران را تضعیف نکند، نمی‌تواند ثبات را به غرب آسیا برگرداند. و بدین منظور، باید ابتدا امپراطوری مالی این گروه را تعقیب کند. اگر ترامپ برای گنجاندن این سازمان در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی  (FTO) همچنان با مخالفت روبرو شود، می‌تواند از «فرمان اجرایی 13224» استفاده کند که بوش پس از یازده سپتامبر امضاء کرد و به دولت اختیار می‌دهد دارایی‌های افراد یا گروه‌هایی را که دست به اقدامات تروریستی زده‌اند یا خطر چنین کاری از سوی آنها وجود دارد، بلوکه کند.»

در ماه اکتبر ترامپ همین مسیر را پیش گرفت و خزانه‌داری آمریکا سپاه پاسداران را بر اساس فرمان اجرایی 13224 تحت تحریم‌های مرتبط با تروریسم قرار داد.

قطع دوباره ارتباط بانک‌های ایران با سوئیفت بعد از برجام

پس از خروج آمریکا از برجام، مارک دوبوویتز در یادداشتی مشترک با «ریچارد گلدبرگ»؛ یکی دیگر از فرماندهان مهم جنگ اقتصادی در نشریه «وال استریت ژورنال» به دولت آمریکا توصیه کرد که برای وادار ساختن اروپایی‌ها به قطع دسترسی ایران به سامانه جهانی پیام‌رسان بین بانکی (سوئیفت)، بانکداران، مقامات و حتی بانک‌های مرکزی اروپا را مورد تحریم قرار دهد.

دوبوویتز و گلدبرگ از این که تحریم‌های ۴ نوامبر شامل قطع دسترسی ایران به مهم‌ترین جزء نظام مالی بین‌المللی نیست، عصبانی بودند. مارک دوبوویتز و ریچارد گلدبرگ عقیده داشتند که وزارت خزانه‌داری باید سوئیفت را تحت‌فشار بگذارد تا ایران را تحریم کند.

«خواسته ما از رئیس‌جمهور فشار حداکثری به ایران است نه فشار نیمه حداکثری و این فشار حداکثری شامل قطع ارتباط بانک‌های ایران با سوئیفت است.»

 در نبرد با ریال هر کاری جایز است

مارک دوبووتیز و ریچارد گلدبرگ در مقاله ای به ارائه راهکارهای ترامپ در جنگ ارزی علیه ایران پرداختند. نام این مقاله حکایت از اهمیت آن دارد:

 ایران، برای نبرد با ریال آماده باش

نمونه ای از این راهکارها:

  • وزارت خزانه داری می تواند سپاه پاسداران و صنعت دفاعی کشور را تحریم کند.
  • خزانه داری می تواند تحریم هایی بر معادن ایران، صنایع ساخت و مهندسی و هر بخش دیگری که اهمیت استراتژیک دارد، اِعمال کند.
  • یکی دیگر از اهداف مهم حزب الله، بزرگترین نیروی نیابتی ایران است.دولت باید شرکت ها و بانک های حزب الله در لبنان را از نظام مالی بین المللی بیرون بیاندازد  و از فعالیت های درامدزای حزب الله لبنان جلوگیری کند.
  • اروپا بر سر دو راهی همکاری با ایران یا آمریکا

استراتژی جدید آمریکا این است که رهبران اروپایی باید یکی را انتخاب کنند:  یا در قبال امتیاز اقتصادی و دیپلماتیک آمریکا با رفتارهای بدخیم ایران مقابله کنند یا با ایرانی که متهم به عملیات تروریستی است، همراه شوند.

اروپایی ها نقش مهمی در استراتژی فشار حداکثری علیه ایران دارند. خدمات پیام مالی سوئیفت که در بروکسل مستقر است ارتباط بانک مرکزی و دیگر بانک های ایران را قطع کند.

شاید بروکسل در همراه شدن با جنگ مالی بی حد و مرز تازه آمریکا علیه رژیم ایران کند باشد. اما بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی باید یک چیز را به خاطر داشته باشند: در نبرد ریال، هر کاری جایز است.

با ایران کار نکنید!

در فوریه 2016، زمانی که هنوز دولت اوباما روی کار بود، دوبوویتز و «دیوید وینبرگ» دیگر تحلیلگر FDDیادداشتی منتشر کردند و به عربستان سعودی و امارات متحده عربی توصیه کردند از قدرت اقتصادی خود به عنوان «سلاحی علیه ایران» استفاده کنند: «عربستان سعودی می‌تواند بازیگران اقتصادی را بر سر دو راهی قرار دهد: آن‌ها یا باید با ریاض تجارت کنند، یا با تهران، نه هر دو.»

نویسندگان این یادداشت با بیان اینکه عربستان می‌تواند قیمت نفت را پائین نگه داشته و سرمایه‌گذاران خارجی را از بازار ایران خارج کند، نوشتند: «اگر سعودی‌ها و اماراتی‌ها قدرت اقتصادی خود را متحد کنند، ممکن است که بتوانند اقتصاد ایران را همچنان بیمار نگه دارند.»

نقش FDD در سرخط کردن امارات در جنگ اقتصادی علیه ایران

در ژوئن 2017 در جریان مناقشه میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، گروهی از هکرها ایمیل «یوسف العتیه» سفیر امارات در واشنگتن را هک کردند. انتشار ایمیل‌های العتیه[24] از واقعیتی پرده برداشت که تا آن زمان سندی برای اثبات آن وجود نداشت: رابطه نزدیک میان FDD و امارات.

یکی از این ایمیل‌ها به تاریخ 10 مارس، نشان می‌داد طرفین در حال برنامه‌ریزی برای فشار به شرکت‌های همکار با ایران هستند. دوبوویتز به عتیبه نوشته بود:

«آقای سفیر، متنی که ضمیمه شده حامل جزئیات شرکت‌هایی است که در حال تجارت با ایران هستند و با امارات متحده و عربستان هم رابطه تجاری دارند. همانطور که با هم بحث کردیم، بر اساس این فهرستِ هدف می‌توان این شرکت‌ها را بر سر دو راهی قرار داد.»

«توتال»، «ایرباس» و «رنو» فرانسه، «زیمنس» و «فولکس واگن» آلمان، «بومباردیر» کانادا، «ای. تی. آر» ایتالیا، «شل» هلند، «لوکویل» روسیه و بانک توسعه کره جنوبی تعدادی از شرکت‌های غیرآمریکایی بودند که در این «فهرست هدف» به آن‌ها اشاره شده بود.

دوبوویتز و همکارانش در ماه‌های اخیر ده‌ها بار به اروپا، خاورمیانه و حاشیه خلیج فارس، سفر کرده‌اند تا با روش‌های مختلف شرکت‌ها را از ایجاد روابط اقتصادی با ایران بترسانند و برای قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی آمریکا، بیشترین تحرک را داشته‌اند.

حمایت مالی از اتحادیه های کارگری برای اعتصاب

مارک دوبوویتز، ، بارها بر لزوم استفاده آمریکا از تحریم‌های غیرهسته‌ای جهت مجبور کردن ایران برای ترک آنچه که «سرکوب‌های داخلی، آزمایشات موشکی و حمایت از تروریسم» خوانده شده، تأکید کرد. وی ادعا کرده بود:

«اگر تحریم‌ها با طرح‌های جدی برای تقویت جامعه مدنی ایران همراه نشود، آنگاه به هدفتان یعنی تضعیف حکومت (ایران) و تغییر سیاسی اجتماعی نخواهید رسید.».

در فروردین 98 دوبوویتز در یادداشتی در نشریه «وال استریت ژورنال» مشاوره می دهد که باید مسیر بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران را مسدود کرد.در ترسیم گزینه‌های پیش روی واشنگتن، نوشته است که کاخ سفید می‌تواند تشدید فشار اقتصادی را با تلاش برای ایجاد بی‌ثباتی در داخل ایران ترکیب کرده و به این ترتیب ایران را برای تن دادن به محدودیت‌های بیشتر و عقب‌نشینی از فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی تحت فشار قرار دهد.

یکی از توصیه های او این بود که سیا باید مخفیانه به «اتحادیه‌های کارگری» ایران پول بدهد تا اعتصاب کنند:

«مقام‌های دولت ترامپ باید حمایت گسترده از اتحادیه‌های کارگری ایران را مورد بررسی قرار دهند، از جمله اینکه از طریق یک صندوق مخفی تحت مدیریت آژانس مرکزی اطلاعات (سیا) به ایرانی‌های بیشتری پول داده شود تا اعتصاب کنند. »[25]

در دهه ۱۹۸۰، سیا و «فدراسیون کارگری و کنگره سازمان‌های صنعتی آمریکا»(AFL-CIO) پشتیبانی فنی و مالی گسترده‌ای به جنبش همبستگی لهستان ارائه کردند و موفقیت زیادی هم به دست آوردند، هرچند که مدارک موثقی که نشان دهد آن‌ها از اعتصاب‌های کارگری حمایت مالی کردند، وجود ندارد.»

دوبوویتز چنین اقدامی را موجب «فلج شدن بخش‌های کلیدی اقتصاد ایران» و «تظاهرات‌های بزرگتر» توصیف کرده و نوشته است که «بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی حاصل‌شده، می‌تواند اهرمی برای یک توافق بهتر و جامع» باشد.

در نهایت او هدف بعدی تحریم ها را بخش های دیگر اقتصاد ایران عنوان می‌کند:

«علاوه بر این، مقام‌های دولت ترامپ می‌توانند علیه بخش‌های کلیدی اقتصاد ایران، از جمله معدن، متالورژی، مواد شیمیایی، ارتباطات، علوم رایانه و صنایع ساختمانی، که محصولات و فناوری‌های کلیدی را در اختیار برنامه موشکی ایران قرار می‌دهند، تحریم اعمال کنند.»

مارک دوبوویتز

پولتیکو: مارک دوبوویتز،مدیر اندیشکده افراطی ضد ایرانی FDD یادداشتی 7 صفحه ای به شورای امنیت ملی ترامپ ارائه داده مبنی بر ایجاد ناآرامی های مردمی جهت تغییر رژیم در ایران!

 

شناسایی افراد و نهادهایی که برای ایران تحریم ها را دور می زنند

یکی دیگر از اقدامات سربازان دشمن FDD حضور فعال در میدان جنگ اقتصادی با ایران است. این سربازان در کشورهای منطقه و شرکت هایی که تجار ایرانی با آنها مراوده اقتصادی دارند حضور می یابند تا افراد و نهادهایی که تحریم ها را دور می زنند شناسایی کنند و رد شبکه را بزنند و اطلاعات را به وزارت خزانه داری آمریکا برای تحریم این افراد و نهادها بدهند. بنیاد دفاع از دموکراسی ها در گزارشی اعلام می کند که:

«بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها بیش از سیصد شرکت و  مدیران و مقامات اجرایی ارشد مرتبط با این شرکت‌ها (هولدینگ‌ها) را – که بسیاری از آنها با شرکت‌های بین‌المللی روابط تجاری داشته‌اند – شناسایی کرده است. این اقدام، رژیم را بیش از گذشته از لحاظ دسترسی مالی به بازارهای جهانی منزوی می‌کند، و رفع این تحریم‌ها را برای هر دولتی که در آینده [در ایالات متحده روی کار بیاید، در غیاب یک توافق فراگیر که به همه اقدامات بدخواهانه رژیم بپردازد، بسیار دشوار می‌کند.»

«دوبوویتز» با بیان این که ما به دقت بر فعالیت های شرکت های بین المللی ـ که با ایران همکاری کرده و در بخش انرژی این کشور سرمایه گذاری می کنند و تجهیزات و فناوری های مورد نیاز را در اختیارشان می گذارند ـ و همچنین حرکت کشتی های تجاری به داخل و خارج از ایران نظارت داریم و می گوید:

«هدف سازمان ما، تنها نظارت بر این شرکت ها نیست؛ ما به تحلیل واکنش تهران نسبت به تحریم ها نیز می پردازیم. » او در ادامه تصریح کرد:

 «این یک بازی شطرنج است و ایران به دنبال راه گریزی برای دور زدن تحریم ها و اقدامات آمریکا علیه خود است.»

صنعت پتروشیمی؛ هدف بعدی تحریم ها

در اردیبهشت 1398 مارک دوبوویتز در توییتی اعلام کرد که هدف بعدی بعد از به صفر رساندن فروش نفت ایران، صنعت پتروشیمی ایران است.

مارک دوبوویتز

هدف بعدی: پتروشیمی جمهوری اسلامی، محصولات پتروشیمی ایران، ۳۲ درصد از درآمد غیر نفتی ایران را تشکیل می دهد که تقریبا معادل سالانه ۱۴ میلیارد دلار است.

تغییر تگ تحریم‌های فلزات

وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد مقررات مربوط به تحریم‌های ایران را تغییر داده و تحریم‌های مربوط به بخش فلزات ایران را ذیل تحریم‌های حقوق بشری قرار داده است. 

بر اساس متنی که از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده، اداره کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه (اوفک) عنوان آیین‌نامه «تحریم‌های نقض حقوق بشر ایران» را به آیین‌نامه «بخش ایران و نقض حقوق بشر» تغییر داده و آن را به تحریم خرید و فروش مس، فولاد، آهن و آلومینیوم ایران پیوند داده‌است.

ترامپ اردیبهشت‌ماه سال جاری با امضای فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۷۱ صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را تحت تحریم قرار داد. ترامپ در این دستور اجرایی اعلام کرد: «در راستای کاهش درآمدهای ایران از جمله درآمدهای ناشی از صادرات محصولاتی نظیر آهن، فولاد، آلومینیوم و مس که ممکن است برای تامین مالی و حمایت از توسعه سلاح‌های کشتار جمعی، گروه‌ها و شبکه‌های تروریستی و توسعه نظامی استفاده شود، گام‌هایی اتخاذ شده است.»

رد پای دوبوویتز در تغییر تگ تحریم‌ فلزات به حقوق بشر دیده می شود. این در حالی بود که در سال گذشته صادرات محصولات فلزی ایران افزایش و بالتبع شاهد افزایش درآمد ارزی حاصل از آن برای کشور بودیم. سخت‌تر کردن رفع این تحریم‌ها هدف دوبوویتز است. چرا که احتمال کمی وجود دارد که در زمینه هسته‌ای و موشکی توافق حاصل شود، اما حصول چنین توافقی در زمینه حقوق بشر بسیار بعید است. در نتیجه، تحریم‌های حقوق بشری نسبت به تحریم‌های هسته‌ای و موشکی مدت طولانی‌تری برقرار خواهند ماند.

دوبوویتز به دلیل نگرانی از بازگشت احتمالی دمکرات‌ها به برجام در آینده، به دولت دونالد ترامپ توصیه کردکه تحریم‌های اصلی ایران را ذیل عنوان «حقوق بشر» قرار دهد تا هیچ رئیس‌جمهوری در آینده نتواند به راحتی تحریم‌ها را رفع کند.

اجرایی شدن اکثر تصمیم سازی های دوبوویتز توسط ترامپ

بسیاری از پیشنهادها و طرح‌های مارک دوبوویتز و سربازان او در FDD توسط دولت ترامپ اجرا شده است. دوبوویتز در توییتی گزارش می دهد:

مارک دوبوویتز کیست

  • قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا  (FTO) ✅
  • عدم تمدید از معافیت های نفتی ایران ✅
  • تحریم رهبر ایران و دفتر او به بهانه حمایت از تروریسم ✅
  • طراحی فهرست سیاه از بخش های اقتصاد ایران: فلز ✅، محصولات پتروشیمی ✅ ، ساخت و ساز ، مهندسی ، مخابرات
  • قرار دادن بانک مرکزی ایران در لیست اوفکSDN با برچسب SDGT ( مرتبط با تروریسم ) ✅

وی در اسفند 1397 در مقاله ای در «وال‌استریت ژورنال»گزارشی مفصل درباره راهکارهای خود برای افزایش فشار اقتصادی علیه ایران داده بود[26] که این توییت خلاصه‌ای از آن گزارش است.

 طرح ایجاد «دیوار تحریمی»

آمریکا در شهریور 1398 بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی ایران را این بار به بهانه «تروریسم» در فهرست تحریم‌ها قرار داد. المانیتور نوشته است که از آنجا که این تحریم با برچسب SDGT تروریسم وضع شده، نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که اغلب وعده بازگشت به برجام را داده‌اند، در صورت پیروزی در انتخابات، برای رفع این تحریم‌ها با «مانع سیاسی» روبرو خواهند بود. پایگاه «المانیتور» با اشاره به تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران، نوشته است که این تحریم‌ها بخشی از برنامه پیشنهادی «اف‌دی‌دی» برای ممانعت از بازگشت آمریکا به برجام است.

پیش از این «مارک دوبوویتز» در یادداشتی طرح ایجاد «دیوار تحریمی» را به دولت آمریکا ارائه کرده بود. بر اساس پیشنهاد دوبوویتز، واشنگتن برای اطمینان از عدم بازگشت دولت آینده آمریکا به برجام، باید تحریم‌های کنونی را که به بهانه هسته‌ای وضع شده‌اند، به تروریسم مربوط کرده و از این طریق هزینه سیاسی رفع آن‌ها را افزایش دهد.وی در آن یادداشت نوشته بود:

«رفع تحریم‌های تازه بانک مرکزی که صرفا بر اساس [بهانه] تروریسم باشد، برای رئیس‌جمهور آینده به مراتب دشوارتر خواهد بود.»

پس از اعلام تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران، همانطور که انتظار می‌رفت دوبوویتز از این تحریم‌ها استقبال کرد و مدعی شد که حتی در صورت رفع تحریم‌ها، مؤسسات مالی بین‌المللی از همکاری و مراوده اقتصادی با این نهاد که حالا به حمایت از تروریسم متهم شده، اجتناب خواهند کرد.

تحریم بنیاد دفاع از دموکراسی ها توسط وزارت امور خارجه

در شهریور 1398 وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اقدامی کم سابقه، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و مارک دوبوویتز را به دلیل نقش آن‌ها در تشدید تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران در فهرست تحریمی جمهوری اسلامی ایران قرار داد.

موسسه آمریکایی با نام متقلبانه «بنیاد دفاع از دمکراسی ها» – و به ویژه مارک دوبوویتز مدیر این بنیاد – آگاهانه و عامدانه از طریق اقداماتی از قبیل تولید و انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابیگری و کارزار تبلیغاتی منفی به نحوی موثر در طراحی، اعمال و تشدید اثرات تروریسم اقتصادی علیه کشورمان مشارکت داشته و دارند؛ و به شکلی جدی و فعال در جهت آسیب وارد کردن به امنیت و منافع حیاتی مردم ایران تلاش کرده و می‌کنند، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در اجرای تکالیف مقرر در تبصره یک ماده ۴ و تبصره یک ماده ۵ از «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مصوب ۱۳۹۶/۵/۲۲، به دنبال هماهنگی‌های صورت گرفته با مراجع ذیربط، بدینوسیله این بنیاد و “مارک دوبوویتس” مدیر آن را در فهرست تحریمی موضوع قانون مذکور قرار می دهد و لذا نامبردگان مشمول آثار قانونی مواد ۶ تا ۸ قانون موصوف خواهند بود.

بعد از تحریم FDD و دوبوویتز از سوی وزارت خارجه موجی از همبستگی از این نهاد و در حمایت از FDD در میان کارشناسان اقتصادی، فکری و سیاسی در نهادهای مختلف در آمریکا راه افتاد که نشان از اهمیت  FDD و همچنین شخص دوبوویتز در رهبری جنگ اقتصادی علیه ایران داشت. پیگیری این توییت ها در آن برهه از زمان در حمایت از زده شد ما را به شبکه ای که این نهاد ساخته است می رساند. نمونه ای از آنها واکنش جان بولتون و مایک پومپئو بود.  جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در توییتی مدعی شد:

«تهدید ایران علیه یک اندیشکده آمریکا و مدیرعاملش از عرف خارج است. بنیاد دفاع از دموکراسی کار محشری را در افشای فساد و فعالیت‌های خصمانه ایرانیان انجام داده است و بعید می‌دانم که این اقدام بی‌اعتبار جلوی آن‌ها را بگیرد. ایران مسئول تمام اقداماتی که به بنیاد دفاع از دموکراسی یا هر شهروند آمریکایی لطمه بزند، خواهد بود»

«مایک پمپئو»؛ وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به تحریم بنیاد دفاع از دموکراسی ها در توئیتر خود نوشت:

«اقدام متداوم نظام ایران اندیشکده آمریکایی بنیاد دفاع از دموکراسی – بر اندیشکده بودن آن تاکید می‌کنم – باید توسط تمام کسانی که به آزادی علاقه‌مندند تحریم شود. آمریکا چنین تهدیداتی را سرسری نمی‌گیرد و ایران و زیردستانش را مسئول می‌دانیم.»

بنیاد دفاع از دموکراسی آگاهانه و عامدانه از طریق اقداماتی مانند انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی در صدد طراحی، اجرایی شدن و تشدید اثرات تروریسم اقتصادی علیه ایران است و به شکلی جدی و فعال در جهت آسیب وارد کردن به امنیت و منافع حیاتی مردم ایران تلاش کرده و می‌کنند.


[1] Mark Dubowitz

[2] http://powerbase.info/index.php/Mark_Dubowitz

[3] http://nationalpost.com/news/sanctions-against-iran-may-destabilize-topple-regime-by-ratcheting-up-hassle-factor-expert

[4] Munk School of Global Affairs

[5] https://www.wsj.com/articles/reuel-marc-gerecht-and-mark-dubowitz-irans-negotiating-triumph-over-obama-and-america-1428099801

[6] https://www.fdd.org/team/mark-dubowitz/

[7]https://nationalpost.com/news/sanctions-against-iran-may-destabilize-topple-regime-by-ratcheting-up-hassle-factor-expert

[8] http://www.foreign.senate.gov/imo/media/doc/Dubowitz_Testimony.pdf

[9] http://www.iranwatch.org/sites/default/files/dubowitz-012715.pdf

[10] http://www.foreign.senate.gov/imo/media/doc/07-29-15%20Dubowitz%20Testimony.pdf

[11] http://www.defenddemocracy.org/testimony/the-implications-of-sanctions-relief-under-the-iran-agreement

[12] http://www.defenddemocracy.org/testimony/iran-terror-financing-and-the-tax-code

[13] Center on Economic and Financial Power

[14] Center on Military and Political Power

[15] https://www.fdd.org/team/mark-dubowitz/

[16] The Iran Wars

[17] https://www.politico.com/magazine/story/2016/07/iran-nuclear-deal-foreign-policy-barack-obama-hassan-rouhani-javad-zarif-israel-john-kerry-214052

[18] https://www.buzzfeednews.com/article/mikegiglio/trump-officials-are-reading-a-book-about-the-cold-war-for

[19] https://www.ozy.com/provocateurs/mark-dubowitz-waging-financial-war-on-iran/4912

[20] https://www.theatlantic.com/politics/archive/2019/08/mark-dubowitz-fdd-iran/597043/

[21] https://www.thenation.com/article/think-tank-pushing-regime-change-iran-white-house-listening/

[22] همان

[23]  این لقب به تاسی از فیلم «تنها در خانه» به گلدبرگ داده شد. در فیلم «تنها در خانه» نیز شخصیت اول فیلم، کودکی بود که در خانه تنها مانده بود و تمام کارها را بدون نظارت هیچ کس به تنهایی برای مقابله با دزدها انجام داد – نویسنده

[24] سفیر امارات در آمریکا

[25]  https://www.wsj.com/articles/build-an-iranian-sanctions-wall-11554246565

[26] https://www.wsj.com/articles/build-an-iranian-sanctions-wall-11554246565