شکستن ارزش و آقایی دلار

قدرتمندترین سلاح استراتژیک آمریکا

دلار آمریکا: قربانی موفقیت شخصی‌اش

The U.S. Dollar: A Victim of Its Own Success

James Rickards

July 17, 2018

ترجمه اختصاصی توسط جنبش مقاومت در جنگ ارزی


قدرتمندترین سلاح جنگی آمریکا شلیک، پرواز و یا منفجر کردن نیست. این‌ یک زیردریایی، هواپیما، تانک یا لیزر نیست. قدرتمندترین سلاح استراتژیک آمریکا امروز دلار است.

ایالات‌متحده از دلار به‌طور استراتژیک استفاده می‌کند تا به دوستانش پاداش دهد و دشمنانش را مجازات کند. استفاده از دلار به‌عنوان یک سلاح محدود به «جنگ‌های تجاری»[1] و «جنگ‌های ارزی»[2] محدود نمی‌شود، هرچند که دلار در این اختلافات نیز استفاده می‌شود اما دلار خیلی قدرتمندتر از این‌هاست.

قدرتمندترین سلاح آمریکا

دلار می‌تواند برای «تغییر رژیم»[3] با ایجاد ابرتورم، ایجاد مشکل در بانک‌ها و مخالفت‌های داخلی در کشورهای مورد هدف ایالات‌متحده مورد استفاده قرار گیرد. ایالات‌متحده می‌تواند دولت‌های مخالفان خود را کنار بگذارد و یا حداقل سیاست‌های خود را بدون تیراندازی اجرا کند.

قبل از به کار بردن تاکتیک‌های خاص، موارد زیر را در نظر بگیرید. دلار حدود 60 درصد از ذخایر جهانی، 80 درصد از پرداخت جهانی و تقریباً 100 درصد از معاملات جهانی نفت را تشکیل می‌دهد. بانک‌های اروپایی که به مشتریان خود وام‌های دلاری می‌دهند، باید دلار را قرض بگیرند تا بتوانند این بدهی‌ها را تأمین مالی کنند.

این بانک‌ها وام‌های خود را در بازار اوراق قرضه یورو دلاری یا اوراق بهادار تجاری باارزش دلاری می‌پردازند؛ که در سوئیس یا آلمان مستقر هستند و اجازه نمی‌دهند که شما از سلطه دلار فرار کنید. بیداری

ایالات‌متحده نه‌تنها دلار را کنترل می‌کند بلکه سیستم‌های پرداخت دلاری[4] را نیز کنترل می‌کند. این کنترل‌ها شامل سرشماری دیجیتالی وزارت خزانه‌داری از دارندگان بدهی‌های دلاری، سیستم پرداختی [5]Fedwire در میان بانک‌های عضو فدرال ایالات‌متحده و اتاق‌های پایاپای تسویه CHIPS که ترکیبی از بانک‌های بزرگ آمریکایی است، انجام می‌شود.

پرداخت یک دلار از یک بانک در شانگهای به بانک دیگر در سیدنی از طریق یکی از این سیستم‌های پرداخت تحت کنترل ایالات‌متحده انجام می‌شود. به‌طور خلاصه، دلار به‌مثابه اکسیژن برای تجارت جهانی است و ایالات‌متحده می‌تواند هر زمان که بخواهد این اکسیژن را قطع کند.

لیستی از شیوه‌هایی که از دلار می‌توان به‌عنوان سلاح استفاده کرد بسیار گسترده است:

  • قانون بین‌الملل اضطراری اقتصادی سال 1977 (IEEPA) به رئیس‌جمهور ایالات‌متحده قدرت دیکتاتوری می‌دهد که می‌تواند دارایی‌ها را منجمد و مصادره کند و پرداخت‌ها را مسدود کند.
  • اداره کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری[6]، (اوفک) فهرست سیاهی از افراد و شرکت‌هایی که با واسطه‌های مالی مانند بانک‌ها و شرکت‌های کارت اعتباری مشغول به کار هستند را ممنوع می‌کند.
  • کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات‌متحده[7]، می‌تواند هر مالکیت (خرید) خارجی شرکت‌های ایالات‌متحده را به دلیل امنیت ملی بلوکه کند.

این لیست از «سلاح‌های مالی»[8] ادامه دارد، اما شما این ایده را دریافت کنید. ایالات‌متحده از دلار برای مجبور کردن دشمنان خود در جبهه‌ها، تبادل خام یا بازار سیاه استفاده می‌کند اگر آن‌ها بخواهند که کسب‌وکار خود را انجام دهند.

نمونه‌هایی از سلاح‌های مالی مورداستفاده توسط ایالات‌متحده همه‌جا هستند. ایالات‌متحده پس از الحاق کریمه به روسیه و حمله به شرق اوکراین در سال 2014، تحریم‌ها را علیه روسیه تحمیل کرد.

ایالات‌متحده در سال‌های 2011 تا 2013 یک «جنگ مالی»[9] تمام‌عیار را با ایران آغاز کرد که منجر به ایجاد مشکل در بانک‌ها، ابر تورم، کاهش ارزش پول ملی ایران و ناآرامی‌های اجتماعی شد.

ایالات‌متحده ایران را تا آستانه تغییر رژیم در سال 2013 تحت‌فشار قرار داد، زمانی که رئیس‌جمهور اوباما اعلام کرد که برای دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک، JCPOA آتش‌بس اعلام کرده است. رئیس‌جمهور ترامپ اکنون این توافق را به پایان رسانده و جنگ مالی با ایران از سر گرفته‌شده است در جایی که در سال 2013 به پایان رسیده بود؛ اما دشوارتر از همیشه است.

ایالات‌متحده آمریکا مجازات بخش 301 مجازات بر چین به دلیل سرقت مالکیت معنوی ضربه سختی وارد می‌کند دیگر قربانیان آشکار سلاح‌های مالی ایالات‌متحده کره شمالی، سوریه، کوبا و ونزوئلا هستند.

اقداماتی که در بالا شرح داده شد در جریان عادی تجارت و مالی صورت نگرفت. تحریم‌های روسیه، ایران و دیگر موارد به‌صراحت ژئوپلیتیک[10] هستند، درحالی‌که تحریم‌های چین ژئو‌استراتژیک[11] است تا جایی که ایالات‌متحده و چین برای برتری تکنولوژیکی در قرن 21 رقابت می‌کنند.

هیچ‌یک از این تحریم‌ها بدون استفاده از دلار و سیستم پرداخت دلاری نمی‌تواند مؤثر باشد یا حتی امکان‌پذیر باشد.

بااین‌حال برای هر عملی واکنشی وجود دارد. دشمنان آمریکا متوجه هستند که چگونه آن‌ها به تحریم‌های مبتنی بر دلار آسیب‌پذیر هستند. در کوتاه‌مدت، آن‌ها مجبور هستند که آن را تحمل کنند. آن‌ها به‌طور کامل در دلار در ذخایر خود و با میل خود در بزرگ‌ترین شرکت‌هایشان مانند گاز پروم (روسیه) و هوآوی (چین) سرمایه‌گذاری می‌کنند تا بازیکنان بزرگ جهانی شوند.

معاملات در مرحله جهانی به معنی معاملات در دلار است.

شکستن ارزش و آقایی دلار توسط کشورهای مورد تحریم

تحریم‌های مبتنی بر دلار یک «سلاح مالی» قدرتمند برای ایالات‌متحده است، اما دشمنان ما و متحدان به‌اصطلاح هنوز ایستاده‌اند. آن‌ها در حال حاضر در رویای جهانی هستند که دلار بزرگ‌ترین ارز ذخیره‌ای و ارز تجاری نیست.

در بلندمدت، روسیه، چین، ایران، ترکیه و دیگر کشورها برای ایجاد و پیاده‌سازی معاملات با ارزهای غیر دلاری و سیستم‌های پرداخت مستقل از دلار کار می‌کنند. روسیه تلاش‌ها برای تحقیق و توسعه درزمینه‌ی«تکنولوژی بلاک چین[12]» را آغاز کرده است تا معاملات مالی خود را بدون اتکا به بانک‌های تحت کنترل غرب انجام دهد. این اقدام به معنای پایان بخشیدن و جمع کردن بساط رمز ارز‌ها [13]نیست (مثلا بیت‌کوین[14]) بلکه ایجاد زمینه‌ای جدید برای ظهور توکن‌ها[15] و رمز‌ارزهایی جدید با کارایی هایی کاملا متفاوت و کارآمدی بیشتر است.[16]

چین نیز شرکای تجاری‌اش را تحت‌فشار قرار می‌دهد تا یوان چینی را به‌عنوان ارز تجاری برای پرداخت کالا و خدمات بپذیرند. در حال حاضر سهم یوآن در پرداخت‌های جهانی کم است (تقریباً 2 درصد) اما در آینده به دلیل تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران ممکن است افزایش یابد.

چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت ایران است و اگر تحریم‌های ایالات‌متحده مانع پرداخت دلار برای نفت ایران شود، ایران و چین ممکن است به‌غیراز معامله با یوان گزینه‌ی دیگری نداشته باشند.

«صندوق بین‌المللی پول»[17]، پیش‌ازاین اعلام کرده است که تلاش‌های خود را برای قرار دادن پول جهانی خود؛ «حق برداشت ویژه»[18]، (SDR) در قالب یک ارز دیجیتالی می‌کند. این باعث می‌شود SDR یک رمزارز جهانی برای تسویه و پرداخت معاملات در میان چین، روسیه و دیگر اعضای صندوق بین‌المللی پول، همچنین بدون وابستگی به سیستم پرداخت دلاری شکل بگیرد.

طلا راهکار مقاومت در جنگ مالی آمریکا

در کنار پول جدید در رمز ارزها، قدیمی‌ترین نوع پول طلا است. استفاده از طلا راهکار ایده‌آل برای جلوگیری از جنگ مالی ایالات‌متحده است. طلا فیزیکی است بنابراین نمی‌توان آن را هک کرد. کاملاً قابل تعویض است (یک عنصر با شماره اتمی 79)، بنابراین نمی‌توان آن را ردیابی کرد. طلا می‌تواند در ظروف مهروموم‌شده در هواپیما حمل شود، بنابراین چنین گردش‌هایی نمی‌توانند از طریق انتقال پیام سیار یا نظارت ماهواره‌ای شناسایی شوند.

شواهد خوبی وجود دارد که ایران در حال حاضر پول تکنولوژی سلاح‌های کره شمالی را با طلا می‌پردازد و دلایل خوبی وجود دارد که انتظار داشته باشیم که در آینده پرداخت‌های چینی برای نفت ایران حداقل تا حدودی با طلا صورت گیرد.

یک تجارت سه‌جانبه را تصور کنید: کره شمالی سلاح به ایران می‌فروشد، ایران نفت را به چین می‌فروشد و چین به کره شمالی غذا می‌دهد. تمام این معاملات را می‌توان در یک بلاک چین ثبت کرد و به‌صورت سه‌ماهه با پرداخت نقدی خالص با طلا به‌طور جداگانه پرداخت شود. این‌یک نگاه اجمالی به سیستم پرداخت بدون دلاری آینده است.

ذخایر طلایی روسیه

در نهایت، به شواهدی که در نمودار زیر داده‌شده نگاهی بیندازید. این وضعیت ذخایر روسیه را طی مدت 2018-2013 نشان می‌دهد. پس از سقوط قیمت نفت در اواخر سال 2014، میزان ذخایر از 540 تا 350 میلیارد دلار سقوط کرد. (و این سؤال پیش می‌آید که آیا فروپاشی قیمت نفت توسط ایالات‌متحده آمریکا در واکنش به الحاق کریمه به روسیه طراحی‌شده است).

نمودار ذخایر ارزی روسیه

«ذخایر ارزی روسیه»

از اوایل سال 2015، روسیه تحت نظارت الویرا نابیولینا[19]، رئیس بانک مرکزی روسیه، وضعیت ذخایر خود را بازسازی کرده است. ذخایر روسیه اکنون به 460 میلیارد دلار رسیده و به‌طور پیوسته در حال افزایش است.

بااین‌وجود تفاوت زیادی بین ذخایر روسیه در سال 2014 و ذخایر امروز آن وجود دارد. این تفاوت طلا است. در طی فروپاشی ذخایر روسی در سال 2014، روسیه دلار را به فروش می‌رساند اما هرگز خرید طلا را متوقف نکرد. ذخایر طلای روسیه در اواسط سال 2015 به 1275 تن افزایش یافت و در پایان آوریل 2018 به 1909 تن افزایش یافت. این افزایش 50 درصدی ذخایر طلا در کمتر از سه سال است. با لحاظ کردن قیمت‌های فعلی بازار، ذخایر طلای روسیه به ارزش 90 میلیارد دلار یا 20 درصد از ذخایر جهانی روسیه است.

رئیس بانک مرکزی روسیه

«الویرا نابیولینا؛ رئیس بانک مرکزی روسیه»

چرا یک کشور 20 درصد از ذخایر خود را به طلا اختصاص می‌دهد مگر اینکه انتظار داشته باشد که طلا بخشی عمده از سیستم پولی بین‌المللی در آینده باشد؟ روسیه نه‌تنها انتظار دارد که طلا بخشی از سیستم باشد، بلکه در موقعیتی قوی قرارگرفته است که با کار با چین، ترکیه و ایران در چارچوب جدیدی که من آن را «محور طلا[20]» می‌نامم، این اتفاق را رقم بزند.

خط پایین این است که سلاح دلار به‌زودی قربانی موفقیت خود خواهد شد. درحالی‌که ایالات‌متحده آمریکا با دلار در جهان قلدری می‌کرد، جهان بی‌سروصدا به دنبال ایجاد یک سیستم بدون دلار جدید بود. ایالات‌متحده خواستار نفوذ دیپلماتیک و نظامی بود و آن را با دلار دریافت کرد.


[1] trade wars

[2] currency wars

[3] regime change

[4] dollar payments system

[5] انجام پرداخت و ارتباط میان افراد و مؤسسات مالی در ایالات متحده توسط Fedwire انجام می‌شود که یک سیستم ارتباطی و پرداختی متعلق به ۱۲ بانک فدرال رزرو است. بسیاری از بانک‌های آمریکایی در نظام فدرال حساب کارگزاری و نقدینگی فراوانی دارند. بانک‌های فدرال رزرو در انتقال وجوه با یکدیگر نقش یک بانک واسطه را انجام می‌دهند.

[6] Treasury’s Office of Foreign Assets Control, OFAC

[7] The Committee on Foreign Investment in the United States, CFIUS

[8] financial weapons

[9] financial war

[10] geopolitical

[11] geostrategic

[12] blockchain

[13] cryptocurrencies

[14] bitcoin

[15] token

[16] رمز ارزها (Cryptocurrency) به‌طورکلی به دو دسته توکن و کوین تقسیم می‌شوند. ارز‌هایی که شبکه‌ی بلاک‌چین مجزا ندارند و از شبکه‌های ارز‌های دیگر برای گسترش استفاده می‌کنند، توکن (Token) هستند. کوین (Coin) رمز ارزهایی هستند که شبکه مستقل دارند و به هیچ بستری وابسته نیستند، مانند اتریوم و بیت‌ کوین.

[17] International Monetary Fund, IMF

[18] special drawing right

[19] Elvira Nabiullina

[20] Axis of Gold