دلار هرات

قاچاق دلار از افغانستان

به نقل از پایگاه خبری طلوع نیوز، بانک مرکزی افغانستان با انتشار بیانیه ای نسبت به قاچاق دلار از این کشور به کشورهای همسایه ابراز نگرانی کرده و هشدار داده که این اقدامات می تواند بیش از پیش بر ارزش افغانی در برابر دلار تاثیر بگذارد.

در طی هفته گذشته، ارزش افغانی، پول ملی افغانستان در برابر دلار آمریکا دستخوش نوسان شده و بین 73 تا 78 افغانی به ازای هر دلار معامله شده است.

این مسئله موجب نگرانی هایی‌در میام مردم، تجار و مقامات افغان شده است. مقامات بانک مرکزی افغانستان گفتند این وضعیت به دلیل افزایش قاچاق ارز از افغانستان تشدید شده است.

خلیل صدیق، رئیس کل بانک مرکزی افغانستان گفت، تنش میان ایران و آمریکا یکی از دلایل قاچاق ارز به ایران است که منجر به افت ارزش پول ملی افغانستان شده است.صدیق افزود:

«دلارها از طریق مزارشریف و از هیرتان به ازبکستان، دوبی و کشورهای حاشیه خلیج فارس قاچاق می شوند و این پول در این کشورها در حساب بانکی برخی افراد سپرده گذاری می شود و یا به صورت نقدی به اشخاص پرداخت می گردد.»

نتیجه بررسی ها نشان می دهد، قاچاقچیان در ازای انتقال هر دلار آمریکا به هرات حداقل یک افغانی منتفع می شوند.

بر این اساس اگر یک قاچاقچی 10 هزار دلار آمریکا از هرات به شهر مشهد انتقال دهد، 1100 دلار سود عایدش خواهد شد.

نجیب الله کابلی، رئیس حزب مشارکت ملی افغانستان در کنفرانسی خبری گفت، دولت باید جلوی قاچاق ارز را بگیرد. وی افزود: «وقتی به فروشگاه می روید آنها اول از شما تومان می خواهند بعد افغانی. اگر شما به فروشگاهی در جلال آباد بروید، فروشنده ابتدا از شما روپیه پاکستان و بعد افغانی می خواهد. میلیونها دلار ارز روزانه به ایران قاچاق می شود. چرا دولت جلوی این کار را نمی گیرد؟»