فتنه اقتصادی عوامل داخلی در لبنان

فتنه اقتصادی عوامل داخلی در لبنان

 فتنه اقتصادی عوامل داخلی در لبنان

وزیر خارجه لبنان ضمن هشدار در خصوص فتنه انگیزی جدید تحت عنوان «فتنه اقتصادی» در کشور، اظهار کرد؛ برخی طرف‌های داخلی پشت این فتنه قرار دارند.

به نوشته روزنامه الجمهوریه، «جبران باسیل» در دیدار با لبنانی های مقیم شهر ویندسور کانادا، گفت: فتنه جدیدی در قالب فتنه اقتصادی در لبنان در حال طراحی است؛ به گونه ای که همزمان با فشارهای خارجی در زمینه اقتصاد و ارز، برخی طرف های داخلی نیز علیه اقتصاد کشور توطئه می کنند.

وی افزود: برخی در داخل لبنان به جای ایجاد همبستگی برای عبور از این مرحله، عکس های جعلی منتشر می کنند تا شهروندان را علیه دولت تحریک کنند و همه این اقدامات، با هدف ایجاد از هم گسیختگی داخلی است.

باسیل تأکید کرد: هرچند ما در شرایط سختی به سر می بریم اما توطئه ها و فتنه هایی را که هدف آن خدشه دار کردن لبنان و اقتصاد آن است، ناکام خواهیم گذاشت.

وی با اشاره به اینکه آسان ترین کار، جعل کردن است، اظهار کرد: مشکل این است که برخی در داخل لبنان در تلاش برای خرابکاری هستند و در این راه از دستور کار خارجی پیروی می کنند؛ با این تصور که این اقدامات به نفع آنها در داخل تمام خواهد شد.

در همین ارتباط «فیصل عبدالساتر» روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی لبنانی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد:

بر کسی پوشیده نیست که تحولات اخیر اقتصادی در لبنان به ویژه در مورد کمبود دلار، ناشی از مسائل متعددی است که بتدریج در حال نمایان شدن است و آنچه جبران باسیل در مورد آن هشدار داده به همین وضع مربوط می شود؛ بدین معنا که برخی در داخل لبنان، به مجری تحریم ها و خواسته های آمریکا تبدیل شده اند و این امر، بی ثباتی اقتصادی در لبنان را رقم زده است.

 فتنه اقتصادی عوامل داخلی در لبنان

وی در توضیح این مطلب افزود: برخی نهادها، بانک ها و شرکت های لبنانی در راستای تحقق خواسته های آمریکا از لبنان و حتی فراتر از آن گام برمی دارند و این وضع خطرناکی است؛ به عبارت دیگر در لبنان شبکه ها و یا کارمندانی هستند که از طریق جاسوسی در بانک های لبنان در مورد حساب ها و سپرده ها، به نفع دولت آمریکا یا وزارت خزانه داری آن کار می کنند و این شرایط خطرناکی است.

عبدالساتر ادامه داد: به عبارت صریح تر و به عنوان مثال در مورد عرضه و تقاضای دلار، باید گفت؛ تا اندکی پیش موضوع کمبود دلار در لبنان مطرح نبود اما اکنون باید پرسید چرا این وضع پیش آمده است؟ در پاسخ باید گفت؛ برخی شبکه ها و گروهها در لبنان و به نفع توطئه ها و نقشه های خارجی در تلاش برای ایجاد برخی مشکلات مانند کمبود ارز در لبنان هستند؛ در چند روز آینده ماهیت این طرف ها مشخص می شود و این چیزی است که جبران باسیل در مورد آن صحبت کرده است.

منبع