سیگال مندلکر و رهگیری تراکنش رمزارزها

سیگال مندلکر و رهگیری تراکنش رمزارزها

کمک مسئول سابق تحریم‌ها به رهگیری تراکنش رمزارزها

 تمام فرماندهان جنگ اقتصادی آمریکا بعد ازمسئولیتشان عموما در شرکت‌های خصولتیِ حقوقی، مشاوره‌ای، خیریه‌ای، سرمایه‌گذاری و… مستقر شده‌اند تا علاوه بر بخش رسمی، بخش غیررسمی را تحت نفوذ حاکمیت داشته باشند. این سنت یهود در کنترل قدرت پول طی صدها سال بوده است؛ خبری که اخیرا منتشر شد، نشان داد که سیگال مندلکر نیز از این قاعده مستثنی نیست. شرکت‌های خصوصی و نیمه خصوصی، جزء لاینفک  سازمان جنگ اقتصادی آمریکا هستند.

 اخیراً رئیس سابق  دفتر تروریسم و اطلاعات مالی در وزارت خزانه‌داری آمریکا، سیگال مندلکر ، به‌عنوان مشاور شرکت چنالیسیس(Chainalysis) استخدام شد؛ چینالیسیس یک شرکت تحلیل داده‌های بلاک‌چین است که برای دولت‌ها و نهادهای نظارتی، تراکنش‌های مشکوکِ ارزهای دیجیتال را رهگیری می‌کند.

به گزارش کریپتوپوتیتو، شرکت چینالیسیس با تدارک روابط عمیق‌تری با نهادهای قانون‌گذاری دولتی قصد دارد زمینه مشارکت امن سازمان‌های مالی بزرگ در حوزه ارزهای دیجیتال را فراهم کند. سیگال مندلکر، این مسئول پیاده‌سازی تحریم‌های آمریکا، خواست خود را برای فعالیت در این زمینه با صراحت بیان کرده بود. او در مورد شرکت چینالیسیس گفت:

چینالیسیس با فعالیت‌های خود در زمینهٔ ره‌گیری، تحلیل و ایجاد اختلال در فعالیت‌های غیرقانونی و ارائه تحلیل‌های بلاک چین و ابزارهای لازم به سازمان‌های مالی، نهادهای دولتی و صرافی‌ها، عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته است. با توجه به تکامل و رشد صنعت دارایی‌های دیجیتال در جهت مثبت، من از همکاری با تیم چینالیسیس برای توسعه همکاری‌ها بین بخش خصوصی و دولتی، تقویت فناوری‌های پیشرو در زمینه خدمات مالی و ریشه‌کن کردن شبکه‌های غیرقانونی بسیار هیجان‌زده‌ام.

سیگال مندلکر اولین مقام رسمی دولت ایالات ‌متحده نیست که وارد صنعت ارزهای دیجیتال شده است. وان زاراته یکی دیگر از فرماندهان جنگ اقتصادی و مشاور امنیت ملی سابق جورج بوش هم عضو هیئت مشاوران صرافی آمریکایی کوین بیس است.

 باتوجه به تجربه امنیتی سیگال مندلکر در زمینه اجرای تحریم‌های ایالات متحده بر کشورهای تحریمی، این خبر می‌تواند برای فعالانی که قصد دور زدن تحریم‌ها با ارزهای دیجیتال را دارند -مانند کشور ما- قابل توجه باشد.

 لازم به ذکر است که طی سال‌های گذشته بسیاری از شبکه‌های دور زدن تحریم توسط همین شرکت‌های خصولتی شناسایی شده است. دشمن می‌داند که ایران سعی دارد عرصه غیررسمی را تقویت کند، لذا توان رصد اطلاعاتی خود را با پشتیبانی بانک‌های به ظاهر بی‌طرف، اضافه کرده است. فارغ از آن که دولت لیبرال روحانی در بسیاری از امور فلج است، اما نباید از تقویت این بخش توسط غافل شد و به فرموده امام خامنه‌ای: «دشمن را نباید ضعیف و بیچاره شمرد.»