در جنگ با ریال هر کاری جایز است

ایران، برای نبرد ریال آماده باش

Iran, Get Ready for the Battle Rial

Mark Dubowitz, Richard Goldberg
 21May 2018

ترجمه اختصاصی توسط جنبش مقاومت در جنگ ارزی


«مارک دوبوویتز» مدیر اجرایی اندیشکده ضد ایرانی بنیاد دفاع از دموکراسی ها و «ریچارد گلدبرگ» از کارشناسان امور تحریمی و از مشاوران این اندیشکده در مطلبی با عنوان «ایران، برای نبرد ریال آماده باش» با اشاره به سخنرانی پامپئو، نوشته‌اند:

«دولت ترامپ جنگ مالی با رژیم ایران را اعلام کرد. با توجه به وخامت بحران ارزی ایران می توان با  اعتماد بالایی شرط بست که آمریکا پیروز شود.»

مدیران جنگ اقتصادی علیه ایران در ابتدا وضعیت اقتصادی ایران را بحرانی خوانده و به افزایش نرخ دلار و بحران ارزی اشاره کردند. سپس راهکارهایی را  برای افزایش اثرگذاری جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بیان کردند.

جنگ اقتصادی

«ریچارد گلدبرگ»

با برگشتن قریب الوقوع تحریم ها، فشار بر تهران هر روز افزایش می یابد. هر بانکی که اجازه دهد ایران از ذخایر خارجی خود استفاده کند، از سیستم مالی ایالات متحده به طور کامل بیرون انداخته خواهد شد. تجارت و سرمایه گذاری در بخش های عمده اقتصادی ایران متوقف خواهد شد. بیمه گذاران از پروژه های مرتبط با ایران دور خواهند ماند. وارد کنندگان نفت ایران، خرید خود را کاهش خواهند داد. پرداخت با فلزات گرانبها به ایران، که رژیم میتواند به جای پول نقد استفاده کند، نیز غیرقانونی خواهد بود. در حال حاضر شرکت های انرژی، بیمه و شرکت های حمل و نقل عمده اروپایی اعلام کرده اند که قصد کاهش روابط با جمهوری اسلامی را دارند، مگر آنکه دولت هایشان بتوانند درباره تحریم ها مذاکره کنند.

آقای پمپیو روز دوشنبه مشخص کرد که بعید است که چنین اتفاقی بیفتد و همچنین این که دولت بیشتر پیچ ها را محکم می کند و هر جنبه ای از امور مالی رژیم را هدف قرار می دهد.

گزینه ها چه هستند؟

وزارت خزانه داری اختیار دارد تا شرکت هایی که متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و صنایع دفاعی ایران هستند و یا تحت کنترل آنها قرار می گیرند، را هدف قرار دهد.این شرکت ها  تقریبا 20 درصد از کل سرمایه بازار در بورس اوراق بهادار تهران را تشکیل می دهد.

وزارت خزانه داری می تواند سپاه پاسداران و صنعت دفاعی کشور را تحریم کند. خزانه داری می تواند تحریم هایی بر معادن ایران، صنایع ساخت و مهندسی و هر بخش دیگری که اهمیت استراتژیک دارد، اِعمال کند.

یکی دیگر از اهداف مهم حزب الله، بزرگترین نیروی نیابتی ایران است.دولت باید شرکت ها و بانک های حزب الله در لبنان را  از نظام مالی بین المللی بیرون بیاندازد  و از فعالیت های درامدزای حزب الله لبنان جلوگیری کند.

اروپا بر سر دو راهی همکاری با ایران یا آمریکا

استراتژی جدید آمریکا این است که رهبران اروپایی باید یکی را انتخاب کنند:  یا در قبال امتیاز اقتصادی و دیپلماتیک آمریکا با رفتارهای بدخیم ایران مقابله کنند یا با ایرانی که متهم به عملیات تروریستی است، همراه شوند.

اروپایی ها نقش مهمی در استراتژی فشار حداکثری علیه ایران دارند. خدمات پیام مالی سوئیفت که در بروکسل مستقر است ارتباط بانک مرکزی و دیگر بانک های ایران را قطع کند. بانک مرکزی اروپایی انجام تراکنش‌های یوروپایه ایرانی‌ها از طریق سامانه پرداخت Target2 را متوقف کند. قوانین مربوطه به این سیستم، صراحتا همکاری با بانک‌های دخیل در فعالیت‌های مالی غیرقانونی را ممنوع کرده است. بانک‌های مرکزی کشورهای اروپایی تلاش برای دور زدن تحریم‌های نفتی ایران از طریق پرداخت مستقیم به بانک مرکزی ایران را متوقف کنند. اروپا سپاه پاسداران و حزب‌الله را به عنوان گروه تروریستی معرفی کند.

اگر اروپایی‌ها بخواهند کله‌شقی کنند و از انجام این کارها اجتناب کنند و  استراتژی ایالات متحده را تضعیف کنند، باید بدانند که آقای ترامپ گزینه‌هایی برای پاسخ دادن خواهد داشت. قوانین آمریکا به او اجازه می‌دهند سوئیفت و مدیران آن را در صورت خودداری از قطع دسترسی بانک‌های ایرانی، تحریم کند. رئیس‌جمهور می‌تواند از اختیارات اجرایی خود استفاده کند و اعضای هیئت مدیره و مقام‌های ارشد بانک مرکزی اروپایی، بانک سرمایه‌گذاری اروپایی و بانک مرکزی کشورها را در فهرست تحریم قرار دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا

«مایک پمپئو؛ وزیر امور خارجه آمریکا»

این نوع رزمایش نیرو ممکن است برای برخی از اروپایی ها جذاب باشد اما روابط دموکراتیک پیوند‌دهنده آمریکا با اروپاقدرتمندتر از رابطه اروپا با جمهوری اسلامی است. هفته گذشته، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفته‌اند که به دنبال جنگ تجاری با آمریکا بر سر ایران نیستند. رهبران اروپایی دیگر نیز باید رهبری خود را دنبال کنند. آقای پومپئو درب را برای گفت وگوهای بین المللی آتلانتیک باز کرده است.

شاید بروکسل در همراه شدن با جنگ مالی بی حد و مرز تازه آمریکا علیه رژیم ایران کند باشد. اما بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی باید یک چیز را به خاطر داشته باشند: در نبرد ریال، هر کاری جایز است.