جنگ ارزی

وقتی از جنگ ارزی 90 عبرت نگرفتیم.

کسانی که از تاریخ عبرت نمی‌گیرند، محکومند که آنرا تجربه کنند.

اختصاصی جنبش

قبل از فرا رسیدن سال جدید بود که قیمت ارز به پنج هزارتومان رسید و دولت معتقد بود که این بی‌ثباتی به علت حضور دلالان در بازار ارز است.
نیروی انتظامی با هماهنگی بانک مرکزی در عملیاتی همزمان از چهارراه استانبول تا میدان فردوسی، تمامی دلالان را جمع آوری کردند که باعث کاهش ۲۵۰ تومانی شد.

این عملیات در ۲۵ بهمن اتفاق افتاد و پس از آن تا پایان سال ۹۶ نسبتا نرخ ثابتی برقرار شد.
پس از آغاز سال جدید در پنجمین روز آن، دلار بار دیگر تلاطم کرد و به ۵۰۰۰ تومان رسید و سپس با یک کاهش کوچک روی ۴۹۵۰ تومان توقف کرد.

 این توقف تا ۱۹ فرودین ماه ادامه داشت. ۱۹ فروردین، ما وارد یک نبرد تمام عیار از سری جنگ‌ارزی سال ۹۶ و ۹۷ شدیم که ۷۰۰ تومان بر توان پول ملی ما صدمه وارد کرد و سپس در روز بعد، آن را به ۶۰۰۰ تومان رساند تا این فتح سنگر به سنگر در طی این مدت نتیجه بخش باشد.

تمام اتفاقاتی که در این ایام افتاد همگی از پیش تعیین شده و با فرمول ثابتی بود که در سال ۱۳۹۰ و در دوره احمدی نژاد صورت گرفت، انجام شد. چون ما همچنان با همان روشهای گذشته می‌جنگیدیم و دشمن بر تمام روش‌های ما مسلط بود و اصطلاحا دست ما باز بود هیچ ابتکاری در تصمیمات نداشتیم.[۱]

حتی گمان می‌رود که وقایع ۲۵ بهمن 1396 یک تمرین سنگین[۲] برای دشمن بود تا با نتیجه گیری از آن نبرد اصلی را در این چند روز انجام بدهد.
ریکاردز در کتاب خود به شبیه سازی یک  جنگ مالی با تئوری بازی‌ها توسط پنتاگون اشاره می‌کند که نتایج آن شبیه‌سازی به همراه تلفیق اقتصاد و دانش نظامی روش جنگ ارزی حرفه‌ای را با ابزارهای اطلاعاتی شد.

کتاب جنگ ارزی ریکاردز

در هر «بازی جنگی»[۳] دو زمین وجود دارد به نام سناریوهای خود و دشمن که در آن، انتخاب‌ها می‌توانند با توجه به شرایط تغییر کنند تا محاسبات طرف دیگر برهم ریخته شود. اما متاسفانه در مورد دولت روحانی چنین کاری انجام نشد و تمام روش‌ها، همان روش‌های پوسیده‌ی اقتصادی بوند که در تمام طول این مدت شاهد آن بودید.

روش‌هایی از جمله افزایش مالیات، افزایش عرضه پول، کنترل فروش با نرخ دولتی، عملیات انتظامی و در گام آخر یکی کردن نرخ دولتی و آزاد که به تازگی توسط جهانگیری اعلام شد.

تمام این تصمیمات نعل‌به‌نعل در جنگ ارزی زمان احمدی نژاد هم گرفته شد و همانطور که احمدی‌نژاد شکست خورد، حسن روحانی هم شکست خواهد خورد چرا که دشمن بی هیچ زحمتی بر رفتار ما آگاه است و طبق پروتکل از پیش تعیین شده جلو می‌رود.

در دو روز گذشته از چهارراه استانبول تا میدان فردوسی مملو از نیروهای انتظامی بود ولی دیگر دلالی نبود که دستگیرشان کنند چون همه را قبل از عید گرفته بودند و آن‌جا بود وزیر اقتصاد و معاون اول مجبور شدند اعتراف کنند که مشکل امنیتی است و دست عامل خارجی در میان است.

ای کاش حسن روحانی از جنگ ارزی سال ۹۰ عبرت می‌گرفت چراکه کسانی که از تاریخ عبرت نگیرند، محکومند آنرا تجربه کنند و این تجربه چه تلخ است، بهایی سنگین دارد و آن نابودی ثروت یک ملت، قدرت خرید مردم، اشتغال، ایجاد تورم، رکود و نابودی تولید است.

آمریکایی‌ها می‌دانند که ما نهایتا  دلار را مثل  چین،  روسیه و کشورهای دیگر از مبنای مبادلات خود کنار می‌گذاریم و از این موضوع ترسی دارند ولی کاری از دستشان بر نمی‌آید چراکه خواسته یا ناخواسته همه‌ی کشورهای جهان در سال‌های آینده به این سمت حرکت خواهند کرد و این تهدیدی است که رئیس ستاد کل ارتش آمریکا جزو پنج تهدید اصلی امنیت ملی آمریکا ذکر کرده بود.

لذا در ظاهر مشخص است که تصمیم گرفتند اهمیت طول «زمان استفاده» ما از دلار را فدای گسل دلار در جنگ هیبریدی کنند تا با فعال کردن آن هم ضربه‌ی سنگینی به پیکره اقتصاد وارد کنند و هم امنیت ملی جمهوری اسلامی را تحت تاثیر قرار داده باشند.

انتخاب درست آن بود که ما به محض فرمان رهبر انقلاب مبتنی بر شکستن ارزش و آقایی دلار، وابستگی خود را از دلار قطع می‌کردیم و از روش‌های مبادله‌ای دیگری استفاده می‌کردیم تا جادوی پولی و مالی دشمن شکسته شود.


? پی‌نوشت:

[۱]؛ هنگامی که دشمن تصمیمات شما را از پیش بداند برای هر تصمیم شما یک بدل خنثی کنند در نظر می‌گیرد.

[۲]؛ در گذشته فرماندهان قبل از آغاز جنگ، نفرات را سازماندهی می‌کردند و مشخص می‌کردند که چه کسی چکار بکند. سپس تحت عنوان یک مانور مقر دشمن را با سنگ‌های بزرگ شبیه سازی می‌کردند.
آن‌ها اسم این کار را تمرین سنگین می‌گذاشتند.

[۳]؛ مبتنی بر نیت، توان و اراده دشمن، بازی جنگ با هدف تبیین آیین اقدام متجاوز برای تحقق اشراف اطلاعاتی هوشمند انجام می‌شود.