جنگ سرد اقتصادی

جنگ سرد اقتصادی

جنگ سرد جدید

این بار در میدان اقتصاد

Wall Street and the New Cold War

نویسنده: جیمز ریکاردز

ترجمه اختصاصی توسط جنبش مقاومت در جنگ ارزی


بازار سهام ظاهراً تقریباً روزانه بر اساس آخرین اخبار از خطوط مقدم جنگ‌های تجاری، افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.

وال‌استریت متاثر از جنگ تجاری

وقتی که ترامپ، تهدید به وضع تعرفه‌های جدید می‌کند و چین تهدید می‌کند تا به نوع خود انتقام بگیرد، سهام‌ افت می‌کنند. وقتی که ترامپ وضع تعرفه‌ها را به تأخیر می‌اندازد و چین توافق می‌کند تا مذاکرات را از سر بگیرد، سهام افزایش پیدا می‌کنند. و به همین ترتیب. از ژانویه 2018 که جنگ تجاری آغاز شده است، این گونه بوده است.

آخرین نزاع، اواخر هفته گذشته وقتی که ترامپ تهدید کرد که اگر مکزیک مهاجرت غیر قانونی به ایالات‌متحده را محدود نکند تعرفه‌های جدیدی علیه آن اعمال می‌کند به وجود آمد. در نتیجه این امر بازارها روز جمعه بسیار نزولی شدند و باعث شدند که ماه می به طور بدی به پایان برسد. عمدتاً به دلیل جنگ تجاری، بازار سهام در هفت سال اخیر بدترین ماه می را داشت.

وال‌استریت از ابتدا، تأثیر جنگ تجاری را دست کم گرفته بود. ابتدا گفتند که ترامپ بلوف می‌زند (دروغ می‌گوید). سپس تحلیل گران گفتند که ترامپ و شی جین پینگ اختلافات خود را کنار می‌گذارند و یک معامله تاریخی انجام می‌دهند.

تمام این تحلیل‌ها اشتباه بودند. جنگ تجاری از ابتدا مشکل‌آفرین بود و امروزه در حال بدتر شدن است.

چه کسی برنده خواهد شد؟

چین جنگ تجاری را خواهد باخت. دلایل آن واضح است. تجارت خارجی، درصد بسیار بیشتری از GDP چین را نسبت به GDP آمریکا تشکیل می‌دهد، لذا یک جنگ تجاری همواره تأثیر بیشتری بر چین نسبت به آمریکا خواهد داشت.

اگر چین تلاش کند تا دلار به دلار در تعرفه‌ها با آمریکا برابر شود، در سقف 150 میلیارد دلار، بودجه آن‌ها تمام می‌شود در حالی که ایالات‌متحده می‌تواند تا 500 میلیارد دلار پیش برود و درد بیشتری به چین وارد کند.

انواع دیگر انتقام چینی‌ها، اکثراً بیهوده هستند. آن‌ها نمی‌توانند بدون آسیب زدن به موقعیت ذخیره خود و ریسک بسته شدن حساب توسط آمریکا به خزائن ایالات‌متحده آسیب بزنند. چین نمی‌تواند با دزدیدن مالکیت معنوی، فشار را افزایش دهد چرا که آن‌ها از قبل تا بیشترین حد ممکن این کار را انجام می‌دهند.

خاک‌های کمیاب سلاح چین در جنگ تجاری

آخرین تهدید چین، منع صادرات  خاک‌های کمبیاب به ایالات‌متحده و متحدان آن است. خاک‌های کمیاب برای تولید صفحات پلاسمایی، فیبرهای نوری، لیزرها و دیگر وسایل تکنولوژی بالا ضروری هستند. ساخت وسایل نقلیه الکتریکی، گوشی‌های موبایل و سیستم‌های ارتباطات از راه دور بدون آن‌ها غیر ممکن است. چین مسئول 90% تولید خاک‌های کمیاب است که باعث می‌شود آن‌ها یک سلاح قدرتمند در جنگ‌های تجاری آمریکا- چین شوند.

خاک‌های کمبیاب ، واقعاً این قدر نادر نیستند. کمیت آن‌ها زیاد است. مشکل این است که آن‌ها در غلظت‌های بسیار کمی یافت می‌شوند. یعنی مقدار زیادی از سنگ معدن و فرایندهای معدن کاری گران‌قیمت برای استخراج حتی مقدار کمی از این مواد حیاتی موردنیاز هستند.پس خاک‌های کمبیاب ، سلاحی هستند که چین در اختیار دارد.

اما به مرور زمان، نیروهای غربی می‌توانند خاک‌های کمبیاب خریداری شده از چین را جایگزین کنند. درست است که ممکن است اختلال تولید عمده‌ای در همین حین به وجود آید. اما پایان دنیا نخواهد بود.

ایالات‌متحده جنگ تجاری را خواهد برد: یا چین بازارهای خود را باز خواهد کرد و کالاهای آمریکایی بیشتری خواهد خرید یا اقتصاد چین به طور چشمگیری کند خواهد شد.

جنگ سرد اقتصادی

با این که جنگ تجاری مهم است اما رویداد اصلی نیست.جنگ تجاری بخشی از یک درگیری بزرگ‌تر بین چین و ایالات‌متحده برای تسلط یافتن در آسیا و غرب اقیانوس آرام است.

آن‌ها در یک جنگ سرد جدید مبارزه می‌کنند که جبهه‌های متعددی دارد. این جبهه‌ها شامل تجارت، فناوری، حقوق عبور در تنگه تایوان و دریای جنوب چین؛ و متحدانی در جنوب آسیا می‌شود که در آن اقدام جاده و کمربندی چین، نویدبخش میلیاردها دلار برای توسعه زیرساخت است.

ایالات‌متحده با معامله سلاح‌ها و معامله‌های تجاری دوجانبه برای مواجهه با نفوذ چین واکنش نشان می‌دهد. حتی اگر یک معامله تجاری ساده‌ای در این تابستان با چین انجام شود، به درگیری بزرگ‌تری که در حال به وجود آمدن است پایان نمی‌دهد.

پیامدهای جنگ سرد اقتصادی

اگر چین، جنگ تجاری را تنها به‌عنوان گامی در یک جنگ سرد طولانی شده تلقی کنند که من باور دارم می‌کنند، پس در دوره‌ای طولانی از رکود خواهیم بود که محدود به چین نخواهد بود بلکه بر تمام جهان تأثیر خواهد گذاشت. به نظر می‌رسد که فعلاً این محتمل‌ترین نتیجه است. آماده رشد کندتر و شاید رکود تورمی باشید. ممکن است مجدداً چیزی شبیه اواخر دهه 1970 شود.

این جنگ سرد جدید می‌تواند دهه‌ها ادامه پیدا کند و بر اقتصاد کل جهان تأثیر خواهد گذاشت. فقط باید امید داشته باشیم که به یک جنگ نظامی تبدیل نشود.