جنگ تجاری چین و آمریکا

جنگ تجاری استراتژی ابرطبقه برای تداوم هژمونی اقتصادی است

استاد اقتصاد کالج سینت مری در کالیفرنیا، جنگ تجاری را راهبرد طبقه سرمایه دار آمریکا برای تداوم هژمونی اقتصادی جهانی در دهه آینده دانست.


«جک راسمس» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره بالا گرفتن تنش میان واشنگتن و متحدانش در قاره آمریکا و اروپا بر سر تعرفه ها افزود: به نظرم این جنگ تجاری سطحی بوده و با پشت سر گذاشتن انتخابات ماه نوامبر کنگره، مسایل میان آنها حل و فصل خواهد شد.
وی ادامه داد: سیاست های تجاری ترامپ برای مصرف داخلی است. انتخابات ماه نوامبر برای او اهمیت دارد و وی تمام تلاش خود را به کار می برد تا جمهوری‌خواهان دست بالا را در این انتخابات داشته باشند.

خطر استیضاح ترامپ در صورت اکثریت دموکرات
این استاد دانشگاه آمریکا اضافه کرد: اگر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان و به ویژه در سنا برتری نداشته باشند، خطر استیضاح برای او جدی است.
راسمس با بیان اینکه شعارهای ملی گرایانه اقتصادی و تجاری در راستای شعار «اول آمریکا» برای بسیج پایگاه داخلی در انتخابات کنگره مهم است، اظهار کرد: در این میان جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان و سنا از ترس اینکه ترامپ پایگاه خود را علیه آنها بسیج کرده و نامزدهایی در مقابل آنها علم کند، با ترامپ هرطور که خواسته راه می آیند.

وی جنگ تجاری کنونی را شامل دو عرصه نرم و سخت دانست و افزود: بخش نرم آن، نفتا و کشورهای مکزیک، کانادا و اروپا را هدف قرار داده است. مبنای این نبرد نرم، مدل کره جنوبی است که اخیرا با توافقی حل و فصل شد.

این اقتصاددان آمریکایی ادامه داد: توافقی بر سر واردات آهن از کره جنوبی و تعرفه های آن داشتیم که با حذف تعرفه هایی که ترامپ می خواست، سئول پذیرفت که صادرات آهن را به آمریکا کاهش دهد. به نظر من پس از تمام شدن انتخابات نوامبر، همین اتفاق درباره اروپایی ها و کانادا رخ خواهد داد.
راسمس اضافه کرد: درباره نفتا، پیش بینی من این است که ترامپ یک توافق حداقلی با کانادا و مکزیک خواهد داشت که قاعدتا خیلی درباره آن گزافه گویی خواهد کرد اما در عمل تغییر خاصی در پیمان نفتا ایجا نمی شود. هنوز ما به جنگ تجاری اصلی نرسیده ایم.

وی روند توافق با اروپایی ها را کمی پیچیده تر توصیف و تصریح کرد: برخی مسایل سیاسی درباره اروپایی ها وجود دارد که کار را تا حدی مشکل می کند. مثلا آمریکا در یک دهه گذشته نگران نزدیکی بیش از حد آلمان به روسیه بوده است. ما نگرانیم که اقتصاد آلمان بیش از حد با اقتصاد روسیه در هم تنیده نشود، خصوصا در مساله گاز و نفت حساس بوده ایم.

جنگ تجاری با اروپا

«جک راسمس؛ استاد اقتصاد کالج سینت مری»

استاد کالج سینت مری اظهار کرد: در مجموع، جنگ تجاری با اروپا، ژاپن و کانادا جدی نیست و به مسایل سیاست داخلی آمریکا ربط دارد. کل تعرفه های وضع شده درصد ناچیزی از صدها میلیارد دلار تجارت است. تازه هفته گذشته، ایالات متحده 36 میلیارد دلار برای چین تعرفه وضع کرده است.

جنگ تجاری با چین در سه جبهه

راسمس عرصه سخت جنگ تجاری آمریکا را با چین دانست و گفت: این یک جنگ تجاری جدی است. چین تهدیداستراتژیک برای آمریکاست. درباره تغییر روابط تجاری با چین، سه جناح در ایالات متحده فعال هستند که سه خواسته از پکن دارند. وی توضیح داد:

جناح اول، بانکداران آمریکایی و ابر شرکت های تجاری آمریکایی هستند که می خواهند حضور عمیق تری در بازار چین داشته باشند و سهمشان بیش از 49 درصد در چین بشود. بانکداراها می خواهند که از حاشیه به متن مالی در چین وارد شده و پکن تا حدودی تلاش کرده به این فشار پاسخ دهد.

این اقتصاددان کالیفرنیا یادآور شد: اسیتون منوخین وزیر خزانه داری آمریکا که عضو «گلدمن ساکس» است، بانکدارهای بزرگ را نمایندگی کرده و در این جناح قرار دارد و اکنون در حال پیشبرد مذاکرات تجاری با چین در این زمینه است.
راسمس با بیان اینکه منوخین موفق شده است پکن را وادار کند که سهم دارایی آمریکایی ها را در شرکت های در حال کار در چین افزایش دهد، گفت: این دستاورد بزرگی بوده است.

وی جناح دوم را شرکت هایی دانست که می خواهند صادرات آمریکا به چین افزایش و واردات از آن کشور کاهش یابد تا تزار تجاری بهبود یابد.

استاد کالج سینت مری کالیفرنیا افزود: به عبارت دیگر، می خواهند سهمشان در سبد تجاری با چین بالاتر رود. دونالد ترامپ این جریان را نمایندگی می کند و می خواهد در داخل نشان دهد که او توانسته واردات از چین را تا 200 میلیارد دلار کاهش داده و در مقابل صادرات را 50 میلیارد دلار افزایش دهد.

راسمس جناح سوم را بخش دفاعی-نظامی در آمریکا دانست و تصریح کرد: پنتاگون و دیگر مراکز نظامی آمریکا نگران پیشرفت فناوری چین و جلو زدن آن در زمینه های فناوری های نو همچون جی وایرلس 5 (5G Wireless )، هوش مصنوعی و امنیت سایبری هستند.

وی اضافه کرد: اینها فناوری های نسل آینده هستند که دارای پتانسیل بسیار بالای نظامی خواهند بود. ایالات متحده نگران برنامه 2025 فناوری چین است. این جناح، خواستار توقف پیشرفت چین در این زمینه است و برای همین هم مرتب این روزها درباره انتقال فناوری و خرید شرکت های آمریکایی با زیربنای فناوری از سوی چین یا انتقال تکنولوژی از طریق انتقال شرکت ها به چین می شنویم.

استاد اقتصاد آمریکایی راهبرد چین را ایجاد اختلاف میان این سه جناح در داخل آمریکا دانست و تصریح کرد: چینی ها هوشمندانه در حال بازی با دو جناح اول هستند و امتیازات مهمی هم به آنها داده اند. آنها با دادن این امتیازها به شرکت ها و بانک های آمریکایی، این تصور را ایجاد کرده اند که امتیازات پر سر و صدایی داده شده است.

راسمس خاطرنشان کرد: چینی ها همچنین گفته اند که مقدار بیشتری از محصولات کشاورزی آمریکا را خواهند خرید و همزمان اعلام کرده اند تا اتمام مذاکرات، محدودیت هایی برای واردات محصولات کشاورزی آمریکا وضع خواهند کرد.
وی ادامه داد: سخت ترین بخش، مساله انتقال فناوری است. این مساله البته سر و صدای کمتری داشت اما بخش سخت مشکل ما با چین خواهد بود. پایان جنگ تجاری چین را پس از انتخابات نوامبر بهتر می توان پیش بینی کرد. این احتمال است که چینی ها از سلاح کاهش ارزش پول ملی خود برای افزایش قیمت دلار استفاده کنند که ممکن است به جنگ ارزی برسیم.

اقتصاددان آمریکایی اضافه کرد: دلار اکنون قوی است و البته چینی ها هم تا حدی می توانند با قیمت ارز بازی کنند، چون خود ممکن است ضربه بخورند. فعلا چینی ها تلاش می کنند در برابر ترامپ کوتاه بیایند تا ببینند نتیجه انتخابات نوامبر کنگره چه می شود.

منبع: ایرنا