جنگ اقتصادی آمریکا با ایران، عامل فروپاشی دلار

در کشاکش داستان هسته‌ای ایران با 1+5 که اصل آن در جنگ اقتصادی غرب با ایران خلاصه می‌شود، فریادهای رسانه‌های غربی نیز به گوش می‌رسد که دیگر دلار آمریکا به عنوان مؤثرترین و پرقدرت‌ترین ابزار این جنگ، کارایی ندارد و در برابر مقاومت اقتصادی انقلاب اسلامی نتوانسته تأثیری بگذارد. از این‌رو پرداختن به ادبیات و مفاهیم تولیدشده در این رسانه‌ها می‌تواند نسبت بین دو امر فروپاشی و جنگ اقتصادی را در نظام معیشتی غرب روشن کند.

تحلیل زیر در وب‌سایت مانی‌مورنینگ ارائه شده که توسط جنبش مقاومت در جنگ ارزی  ترجمه و منتشر می‌گردد.


ایالات‌متحده هم‌اکنون در حال برپایی جنگ اقتصادی خطرناکی علیه ایران است و چنانچه بااحتیاط پیش برده نشود می‌تواند دشمنان دلار را در ایجاد ضد حمله‌ای علیه کارنسی ایالات‌متحده تشجیع کند؛ همان‌طور که می‌دانیم چنین اقدامی می‌تواند دلارِ ایالات‌متحده را به نابود بکشاند.

می‌دانید که دلار به‌عنوان یک ارز ذخیره، ارزش خود را نگه می‌دارد زیرا تقاضای جهانی این‌گونه حفاظتش می‌کند و تا زمانی که معاملات بین‌المللی جهت تسویه به آن نیاز دارند، دلار در مقابل ارزهای جهان منحصراً نیرومند باقی خواهد ماند.؛ لیکن وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده، دلار را فراتر از ابزاری جهت تسویه معاملات بین‌المللی می‌داند.

به‌علاوه دلار به‌عنوان یک سلاح، جهت بی‌ثبات کردن ملت‌های سرکش و القای تغییر رژیم می‌تواند استفاده گردد؛ یا چنانکه وزارت خزانه‌داری عقیده دارد:

«در حال حاضر، جنگ اقتصادیِ به پا شده توسط ایالات‌متحده دشمنان ما را سرنگون نمی‌کند؛ در حال تقویت کردن آن‌هاست…»

وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده در پی تلاشش برای سقوط حکومت ایران و مهار کردن بلندهمتی‌های هسته‌ای این کشور، بر تخریب ریالِ ایران مصمم است. همان‌گونه که دیوید کوهِن[1]، مقام رسمی وزارت خزانه‌داری، در تاریخ 6 ژوئن 2013 اظهار داشت، ایالات‌متحده به دنبال کاهش بهایِ ریال و بلااستفاده کردن آن در تجارت بین‌المللی است. سال 2012 پس از مسدود کردن حساب ایران در فدرال‌رزرو[2] آمریکا و فشار آوردن بر بلژیک جهت تحریم معاملات ایرانی در سیستم پرداخت‌های سوئیفت بین‌المللی، اقتصاد ایران دچار بحران شد.

جنگ اقتصادی

ایران تلاش می‌کرد که بدون دسترسی به دستگاه‌های پرداخت بین‌المللی بتواند دلار حاصل از صادرات نفت خود را وصول نماید؛ اما به دلیل عدم دریافت دلارهای نفتی نمی‌توانست پول لازم برای وارداتش را پرداخت کند. این اقدام دوره تورمی گسترده‌ای را برای ریال رقم زد و موجب کاهش سرمایه‌ی بانک‌های ایرانی شد.

این یک جنگ اقتصادی است که با تحریم ایران در سیستم پرداخت‌های دلاری شکل گرفته و ایالات‌متحده باید با واقعیت کریه آن مواجه می‌شد که «دلار آن‌طور که وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده گمان می‌کرد سلاح مؤثری نیست.»

به جای این اقدامات آمریکا، ایران به‌سوی سه کشوری سوق پیدا کرد که به دنبال خلاص شدن از استیلای دلار بودند؛ ایران با هند، چین و روسیه ارتباط برقرار کرد تا بتواند از سیستم پرداخت‌های بین‌المللی دلاری اجتناب بورزد.

به این صورت که هند برای نفتِ ایران طلا معاوضه کرد، سپس ایران این طلا را برای تهیه غذا و کالاهای تولیدی از چین و روسیه در برابر تلاششان برای انباشت این فلز زرد استفاده نمود. از این‌رو این چهار کشور به سهولت قادرند معاملات بین‌المللی را بدون دلار تسویه کنند که ترقی وحشتناکی در نظام مالی جهانی را آشکار می‌کند. دلار تنها اسلحه در جنگ اقتصادی نیست. قدرت آن به‌آرامی توسط طلا در حال فرسایش است.جیمز ریکاردز

جیمز ریکاردز[3]، رایزن تهدیدات و جنگ نامتقارن اقتصادی پنتاگون و سی‌آی‌ای CIA، سال 2014 در کتاب «مرگ پول[4]» می‌نویسد:

«ایالات‌متحده خواسته بود ایران را از سیستم پرداخت‌های دلاری بیرون کند … لیکن در شرایطی که باید مراقب آرزویتان باشید که عملی شود، یک سیستم پرداخت غیرِ دلارمبنا در آسیا در حال شکل‌گیری است و طلا ثابت نموده که به‌تنهایی سلاح مالی مؤثری است.»

تازه ایران بخش کوچکی از تلاش بسیار وسیع جهانی است که در پی تخریب نقش دلار در صحنه‌ی بین‌المللی عمل می‌کنند. آنچه توسط ایران آغازشده حاکی از اضمحلال مالی در وسعتی است که تابه‌حال شاهد آن نبوده‌ایم.

Money Morning

11 June 2015

21 خرداد 1394


[1] David Cohen

[2] Federal Reserve

[3] James Rickards اقتصاددان سرشناس آمریکایی است که در حوزه‌های قدرت اقتصادی و بررسی تهدیدات ناشی از اعمال آن صاحب نظریه است و کتاب‌های متعددی را تألیف کرده. یکی از کتاب‌های وی که مقدم بر کتاب «مرگ پول» به نگارش درآورده، کتاب «جنگ‌های ارزی» می‌باشد که در گذشته ذیل مطلب فروپاشی دلار آمریکا در جنگ تمام عیار اقتصادی در مرکز پایش تحلیل و معرفی گردید.

[4] Death of Money