جنگ تجاری

جنگ اشتغال در چین به دنبال جنگ تجاری با آمریکا

بانک آمریکایی جی پی مورگان اعلام کرد، جنگ تجاری میان دو غول اقتصادی جهان، احتمالا موجب کاهش 700 هزار فرصت شغلی در چین خواهد شد و در صورت تشدید این جنگ تعداد فرصت های شغلی از دست رفته به بیش از این رقم نیز خواهد رسید.

به گفته گروهی از اقتصاددانان بانک جی پی مورگان آمریکا به رهبری هایبین ژو، در صورتی که آمریکا تعرفه 25 درصدی بر 200 میلیارد دلار کالای چینی اعمال کند و چین نیز با کاهش 5 درصدی ارزش پول خود و اضافه کردن مالیات کالاهای آمریکایی این اقدام را تلافی نماید، 700 هزار فرصت شغلی در چین از بین خواهد رفت. بر اساس این برآورد، در صورتی که چین هیچ اقدام تلافی جویانه ای انجام ندهد، 3 میلیون نفر ممکن است شغل خود را از دست بدهند.

این مطالعه همچنین به بررسی تبعات عمیق تر جنگ تعرفه ای میان آمریکا و چین، بر دومین اقتصاد بزرگ جهان پرداخته که هم اکنون با کند شدن روند رشد اقتصادی و انباشته شدن حجم عظیمی از بدهی ها مواجه است. به علاوه، در صورتی که آمریکا بر کل کالاهای وارداتی از چین تعرفه 25 درصدی وضع کند، و چین با اقداماتی ه قبلا اعلام کرده در صدد تلافی برآید، 5.5 میلیون فرصت شغلی و 1.3 درصد از رشد تولید ناخالص داخلی چین از بین خواهد رفت.

این مطالعه همچنین خاطر نشان می سازد: «اگر آمریکا جنگ تعرفه ای را باز هم تشدید کند، تاثیر این جنگ بر چین بیشتر خواهد شد.» هرچند تاثیر کلی جنگ تجاری بر اقتصاد چین هنوز قابل مدیریت است، اما افزایش نرخ بیکاری ممکن است به یک نگرانی عمده برای سیاستگذاران چینی تبدیل شود. این گزارش مدعی شده: «در صورتی که نرخ بیکاری رشد قابل توجهی پیدا کند، چین سیاست خود را تغییر خواهد داد.»

همچنین در صورتی که دولت چین برای جبران تبعات جنگ تجاری، اقدام به کاهش 12 درصدی ارزش پول ملی خود در سال 2019 کند، این مسئله منجر به خروج 332 میلیارد دلار سرمایه از این کشور خواهد شد و این به معنای از بین رفتن ده درصد ذخایر ارزی چین خواهد بود.

منبع: بلومبرگ