جنگ ارزی روسیه و آمریکا / معرفی فیلم «جک رایان: سرباز سایه»

روسیه و آمریکا دو دشمن دیرینه‌اند که پس از دوران موسوم به جنگ سرد نیز همچنان تقابل خود را حفظ کرده‌اند. رویارویی این دو ابرقدرت امروز نه در قالب جنگ و تهدیدات نظامی، بلکه در شاکله‌ی «جنگ اقتصادی» نمود یافته است و دو کشور با ابزارهای این نوع جنگ به مصاف یک‌دیگر رفته‌اند.

فیلم «جک رایان: سرباز سایه» را می‌توان به‌عنوان یکی از معدود آثار سینمایی هالیوود دانست که این درگیری تمام‌عیار را به‌خوبی به تصویر کشیده است. و به زیبایی نشان می‌دهد که فرماندهان و سربازان «جنگ اقتصادی» استادان و دانش‌آموختگان رشته‌های امور مالی و اقتصادی هستند تا بتوانند با استفاده از سلاح‌هایی همچون اوراق سهام و قرضه، مشتقات مالی و پول‌های رایج کشور‌ها، دشمن را در نبردی نیمه‌سخت شکست داده و بر منابع مالی آن سیادت پیدا کنند.


این فیلم قصد دارد تا رویارویی دو ابرقدرت روسیه و آمریکا را نه در قالب یک جنگ نظامی بلکه با استفاده از یک جنگ اقتصادی به تصویر بکشد؛ جنگی که مهم‌ترین سلاح‌ها در آن ابزارهای مالی به‌خصوص ارز کشور‌ها هستند و امروزه از آن تحت عنوان «جنگ ارزی» یاد می‌شود. فرماندهان و سربازان این جنگ استادان و دانش‌آموختگان امور مالی و اقتصادی هستند تا بتوانند با استفاده از سلاح‌هایی همچون اوراق سهام و قرضه، مشتقات مالی و پول‌های رایج کشور‌ها، دشمن را در نبردی نیمه‌سخت شکست داده و بر منابع مالی آن سیادت پیدا کنند. در این فیلم روسیه قصد دارد این اقدام خود را توسط یک عملیات تروریستی پوشش دهد تا هم عمق اثر را بیشتر کرده و هم توجه جامعه را از اقدام اصلی که در حال رخ دادن است منحرف کند.

نیروی عملیاتی آمریکا در میدان این جنگ نیمه‌سخت، فردی به نام «جک رایان» بود. او علاوه بر آشنایی با دانش نظامی، به واسطه‌ی اخذ دکترا در رشته‌ي اقتصاد بر ابزار‌های جنگ اقتصادی نیز به خوبی آشنایی دارد.

در بخشی از فیلم گفتگویی بین جک و رابط او در CIA در می‌گیرد که درواقع کارگردان سعی داشته تا از این طریق سازوکار این «جنگ ارزی» را به روشنی برای مخاطب خود بازگو کند.

رابط از جک می‌پرسد که:

«چرا روس‌ها به‌رغم اینکه خودشان نیز از وقوع چنین جنگی متضرر می‌شوند همچنان بر اجرای آن اصرار دارند؟»

جک در پاسخ می‌گوید که:

«وقتی این اتفاق بیفتد همه‌ی کشور‌ها شروع به خرج کردن دلار‌های خود می‌کنند که این موجب بالا رفتن میزان نقدینگی در کشور می‌شود. روس‌ها نیز از وقوع چنین اتفاقی متضرر می‌شوند؛ اما چون آن‌ها به منابع نفتی زیادی دسترسی دارند به‌راحتی می‌توانند قوای خود را حفظ کنند، اما درباره‌ی آمریکا این اتفاق منجر به شکل‌گیری دومین رکود بزرگ تاریخ خواهد شد.»

در نهایت، جک که متوجه نیت روس‌ها در هم‌زمانی حمله اقتصادی و تروریستی شده بود، سعی می‌کند تا با نفوذ به سیستم‌های طراحان روسی عملیات، به زمان و مکان این حملات تروریستی پی ببرد تا از این طریق جلوی وقوع هر دوی این اتفاقات را بگیرد؛ در این بستر روند وقوع حوادث شکل می‌گیرد و داستان خلق می‌شود.

1

عنوان فیلم: جک رایان: سرباز سایه / Jack Ryan: Shadow Recruit

کارگردان: Kenneth Charles Branagh

نویسنده: David Koepp, Adam Cozad

تهیه‌کنندگان: Mace Neufeld, Lorenzo di Bonaventura, David Barron, Mark Vahradian

شرکت‌های سازنده: Skydance Productions, di Bonaventura Pictures, Mace Neufeld Productions

سال تولید: ۲۰۱۴

کشور سازنده: آمریکا

مدت‌زمان فیلم: ۱۰۵ دقیقه