تکمیل پازل آمریکا توسط نمایندگان ملت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز چهارشنبه لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پیمان پالرمو) را با 132 رأی موافق،‌80 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع تصویب کردند.
بر اساس ماده واحده این لایحه به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می‌شود با لحاظ شروطی به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی ملحق شده و سند تصویب را نزد امین کنوانسیون یعنی دبیرکل سازمان ملل متحد تودیع کند.
لازم به ذکر است که چندی پیش FATF در برنامه اقدام از ايران خواسته بود «کنوانسيون پالرمو» را تصويب و اجرا کند. همچنين خواسته بود که ايران، کنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم TF را امضا، تصويب و اجرا کند. اين کنوانسيون مثل بسياري از کارهاي مخفي ديگر، در سکوت رسانه‌اي امضا شد.
تصویب با 5 شرط
گفتنی است نمایندگان برای پیوستن به این کنوانسیون 5 شرط را تعیین کرده اند که عملی بودن آنها محل تردید است. این شروط عبارتند از؛
۱. جمهوری اسلامی ایران مفاد کنوانسیون حاضر از جمله مواد ۲، ۳، ۵، ۱۰ و ۲۳، آن را بر اساس قوانین و مقررات داخلی خود به ویژه اصول قانون اساسی تفسیر نموده و اجرا خواهد کرد.
۲. جمهوری اسلامی ایران خود را ملزم به ترتیبات بند ۲ ماده ۳۵ این کنوانسیون در خصوص ارجاع هرگونه اختلاف ناشی از تفسیر یا اجرای مفاد کنوانسیون که از طریق مذاکره، حل و فصل نشود، به داوری یا دیوان بین‌المللی دادگستری نمی‌داند. ارجاع اختلاف به داوری یا دیوان بین‌المللی دادگستری در رابطه با جمهوری اسلامی ایران تنها با رعایت مفاد اصل ۱۳۹ قانون اساسی ممکن است.
۳. جمهوری اسلامی ایران در مورد مبنا قرار دادن مواد ۱۵، ۱۶، ۱۸ کنوانسیون در خصوص همکاری در زمینه استرداد یا معاضدت قضایی، حسب مورد تصمیم‌گیری خواهد نمود.
۴. از نظر جمهوری اسلامی ایران، این کنوانسیون خدشه‌ای به حق مشروع و پذیرفته شده ملت‌ها یا گروه‌های تحت سلطه استعمار و اشغال خارجی برای مبارزه با تجاوز و اشغالگری و اعمال حق تعیین سرنوشت وارد نخواهد کرد.
۵. پذیرش این کنوانسیون به معنای شناسایی رژیم اشغالگر صهیونیستی نخواهد بود.
بر اساس تبصره این ماده، مرجع مرکزی موضوع بند ۱۳ ماده ۱۸ کنوانسیون توسط هیأت وزیران تعیین می‌شود.

گفتنی است در اواخر آبان 96، رئیس‌جمهوری لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم را که به پیشنهاد وزارت امور خارجه در جلسه ۷ آبان ۱۳۹۶ هیئت وزیران به تصویب رسیده بود برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.
دو کنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم و پالرمو، در سال‌هاي 1999و 2001 تصويب شده است. ظاهرا اين دو سند بين المللي را بايد در حال و هواي شکل‌گيري جبهه وسيع جريان تکفيري و نيز حوادث يازده سپتامبر مورد ارزيابي قرار داد. اما نگاهي به متن آنها و بعدتر، نگاهي به چگونگي بهره‌برداري غرب از آنها براي سرکوب جنبش‌هاي مردمي و آزادي بخش، حقايق تلخي را برايمان آشکار مي‌کند.
براي روشن‌تر شدن موضوع کافي است لحظه‌ای به اين بينديشيد که عربستان سعودي، خاستگاه و مامن همه تروريست‌هاي تکفيري و وحشي نظير داعش و طالبان و… است و در همه سال هاي عمر ننگين اين جريانات، به راحتي و بدون کمترين مانعي مشغول تامين مالي و تسليحاتي اين جريانات بوده تا در سوريه و يمن و بحرين و عراق و… آتش‌افروزي کنند و خون هزاران انسان بي گناه را به زمين بريزند. اما مي‌بينيم که هيچ خبري از اعمال دو کنوانسيون فوق عليه عربستان نيست. در مقابل، حرکات آزادي بخشانه و ضداستعماري حزب‌الله لبنان يا گروه‌هاي آزادي بخش فلسطين يا حوثي‌هاي يمن، در چارچوب تروريست ارزيابي شده و همه راه‌ها براي کمک‌رساني به آنها مسدود مي شود!
لازم به ذکر است کهFATF (Financial Action Task Force on Money Launderin) یک سازمان همکاری میان دولت‌هاست که ظاهرا به منظور مبارزه با پول‌شویی و مبارزه با تروریسم شکل گرفته است.اما حقیقت ماجرا عبارت است از ‌اشراف اطلاعاتی بر منابع و سیستم‌های مالی کشورها و اعمال خواست‌های غرب در کشورهای مختلف در مورد افراد و شرکت‌هایی است که مورد تحریم ظالمانه آنها قرار گرفته‌اند.

نامه پشیمانی!
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در اعتراض به تصویب لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی خطاب به نمایندگان گفت: در آینده خواهید دید که همانند خیانتی که در برجام صورت گرفت، درباره این لایحه هم خیانت شد.
حاجی‌دلیگانی با‌اشاره به اظهارات برخی نمایندگان موافق برای الحاق به کنوانسیون پالرمو و موضوع حق شرط گفت: طبق کنوانسیون وین که مربوط به حقوق معاهدات است، در رابطه با اعلام شرط برای الحاق به معاهدات، سه شرط گذاشته شده است؛ از جمله اینکه شروط اعلامی از طرف یک کشور با روح معاهده تناقض نداشته باشد که این در مورد ما تناقض دارد و دیگر اینکه محدودیتی برای معاهده ایجاد نکند و سوم اینکه هیچ کشوری به این شروط اعتراض نکند که نمی‌توانیم مطمئن باشیم هیچ کشوری به شروط ما اعتراض نخواهد کرد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اینکه آقایان ظریف، سیف و طیب‌نیا در تاریخ ۱۲ مرداد ۹۵ نامه‌ای نوشته‌اند و از معاهده‌ای که در خرداد ماه آن سال امضا شده، اعلام پشیمانی کرده‌اند یعنی نباید الحاق به این معاهدات را بپذیریم.
علی لاریجانی رئیس‌ مجلس پس از تذکر این نماینده در پاسخ به وی اظهار داشت: آنچه که این آقایان نوشته‌اند مربوط به FATF بوده و ربطی به این معاهده (پالرمو) ندارد.
وی افزود: در رابطه با حزب‌الله وحماس نیز همین الان آمریکا می‌گوید که آنها تروریست هستند، ولی ما قبول نداریم.
لاریجانی ادامه داد: ما رسماً گفته‌ایم که گروه‌هایی مانند حزب‌الله و حماس را که برای مبارزه با استعمار و ‌اشغال خارجی مبارزه می‌کنند، تروریست نمی‌دانیم و آنچه در این معاهده درباره تروریسم مطرح شده، مربوط به مواردی مانند داعش است.
حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس هنگام بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی گفت: اینکه می‌توانیم با شرط در معاهدات حضور داشته باشیم قابل قبول نیست و نکته مهم این است که در صورت پذیرش عضویت، دیگر نمی‌توانیم بدون ضرر از آن خارج شویم.

تعهد دولت به FATF
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در گفت‌و‌گو با خبرنگار کیهان اظهار داشت: در سال 95، طیب نیا وزیر اقتصاد دولت یازدهم تعهد می‌دهد که تا دی ماه 96 دو الحاق، یکی الحاق ایران به کنوانسیون تامین مالی تروریسم و دیگری الحاق ایران به پیمان پالرمو در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.
حاجی دلیگانی افزود: این 2 لایحه در راستای تعهدات دولت به FATF است.

تکمیل پازل آمریکا
حاجی‌دلیگانی در مصاحبه با فارس اظهار داشت: آقای روحانی و آقای طیب‌نیا در دی ‌ماه سال 95 بدون رعایت آنچه که در محدوده اختیاراتشان است تعهداتی را پذیرفته‌اند که به برخی کنوانسیون‌ها بپیوندند و برخی قوانین را اصلاح کنند.
وی افزود: این تعهدات در قالب FATF بوده و آقای رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد وقت قول دادند که قانون مقابله با تأمین مالی تروریسم مصوب سال 94 را به نحوی که مدنظر آنهاست اصلاح کنند که این در راستای تکمیل پازلی است که آمریکایی‌ها برای کل جهان و به ویژه منطقه غرب آسیا پیش‌بینی کرده‌اند تا براساس آن بتوانند ارزش‌های آمریکایی را در منطقه برقرار کنند و براساس این ارزش‌ها دنیا را یک دهکده‌ای ببینند که این دهکده نیز اربابی دارد و آن هم رئیس‌جمهور آمریکاست و دنیا را به دو بخش سلطه‌گر و سلطه‌پذیر تقسیم کنند.
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آمریکایی‌ها برای این مهم اقدام به تشکیل برخی از سازمان‌های منطقه‌ای و یا بین‌المللی کردند تا ابزار دست آنها برای سلطه باشند که از جمله آن می‌توان به کنوانسیون سازمان ملل برای مقابله با جرائم سازمان‌یافته فرا ملی و کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم‌اشاره کرد.
حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد: در این سازمان‌ها و کنوانسیون‌ها کشورهای عضو را متعهد می‌کنند تا پذیرای تعهدات مدنظر آمریکا و سیستم آن باشند و پازلشان را با امضاهایی که می‌گیرند تکمیل می‌کنند.وی افزود:

اصلاحیه‌ای که برای قانون مبارزه با تروریسم به صورت یک لایحه آمده و برخی‌ها به دنبال فوریت گرفتن برای آن هستند نه تنها فوریتی ندارد بلکه این لایحه باید در کشوی کمیسیون‌های مجلس باقی بماند و هیچوقت به مرحله اصلاح نرسد چرا که مواردی دولت در آن لایحه به عنوان اصلاحیه آورده که دست نظام را می‌بندد.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت:

یکی از مواردی که در لایحه دولت در این‌باره آمده این است که اگر نیروهای مسلح برای دفاع از کشور خودشان در مقابل دشمن تلاشی کردند می‌توان علیه آنها اعلام جرم کرد و نیروهای نظامی مذکور اقدامی نیست که قابل دفاع باشد و در واقع این کنوانسیون به نحوی اقدام می‌کند که براندازی در کشور صورت گیرد.

منبع: کیهان