دلارزدایی

تحریم‌های آمریکا نشانه بحران در نظام دلار

به نقل از راشاتودی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد:

نظام دلار آمریکا به طور کامل اعتبار خود را از بین برده و اطمینان به ارز ملی آمریکا به سرعت در حال کاهش است.

لاوروف گفت: تحریم‌های آمریکا علیه کشورها نشانه این اتفاق محسوب می‌شود. 

وی در سفر خود به سارایوو پایتخت بوسنی و هرزه‌گوین تأکید کرد: روسیه در تلاش است تا وابستگی خود به آمریکا و نظام دلاری را قطع کند.این وزیر روس تأکید کرد:

ما به طور کامل در حال پایان دادن به این موضوع هستیم و هر کاری که لازم است انجام می‌دهیم تا وابستگی خود به کشورهایی که با شرکای بین‌المللی خود این‌گونه رفتار می‌کنند را متوقف کنیم.

لاورورف می‌گوید: تحریم‌های آمریکا اعتماد بین‌المللی به دلار به عنوان ارز با بیشتری استفاده در جهان را از بین می‌برد. 

وی این اظهارات را در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا علیه مسکو که از دیروز آغاز شده است بیان کرد. ۳۳ شخص و شرکت روس در قالب این تحریم‌ها به لیست سیاه آمریکا اضافه شده است.

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد:‌ هر روز بر تعداد شرکای ما در آسیا و آمریکای لاتین که به دنبال کاهش وابستگی خود به دلار هستند اضافه می‌شود و من معتقدم که این روند تنها به ضرر دلار ادامه خواهد یافت.

لاوروف در ماه آگوست نیز گفته بود که تحریم‌های آمریکا غیرقانونی بوده و تمام اصول تجارت جهانی و اصول تأییدشده از سوی سازمان ملل را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بانک‌های بزرگ روس نیز اعلام کردند از بین بردن وابستگی به دلار آمریکا اجتناب‌ناپذیر  است اما این اقدام سخت خواهد بود.

آندرید کاستین، مدیرعامل دومین بانک بزرگ روسیه، هفته گذشته گفته بود شما نمی‌توانید به یکباره دلار را کنار بگذارید. اما اگر ما الان شروع نکنیم دیگر نخواهیم توانست این سیاست را اجرا کنیم، بنابراین ما باید شروع کنیم و این کار را شروع کرده‌ایم.