واکنش چین به جنگ تجاری

بیکاری کشاورزان آمریکایی؛ نتیجه اقدام چین در جنگ تجاری

بعد از آغاز جنگ تجاری جدید آمریکا علیه چین، کارشناسان از ضرر و زیان کشاورزان آمریکایی ابراز نگرانی کردند. دولت آمریکا ۴ فوریه ۲۰۱۸ اعلام کرد تعرفه های سنگینی در مورد ۵۰ میلیارد دلار کالاهای چینی وضع کرد تا بدین وسیله از تولید فولاد و آلومینیوم در کشورخود خود حمایت کرده باشند.

اقدام متقابل دولت چین در تعرفه گذاری بر محصولات وارداتی

بعد از این اقدام دولت آمریکا، اخیرا دولت چین اعلام کرد: این کشور قصد دارد علیه اقدام تجاری آمریکا در افزایش تعرفه بر کالاهای این کشور، تعرفه چندین قلم وارداتی را از آمریکا افزایش دهد. در لیست محصولاتی که دولت چین بر آنها تعرفه ی سنگینی وضع خواهد کرد، محصولات کشاورزی قابل توجه تر است.

طبق اعلام انجمن ملی گندم آمریکا و کارشناسان بخش کشاورزی تعرفه ۲۵ درصدی چین به روی محصولات کشاورزی آمریکا باعث زیان کشاورزان آمریکایی خواهد شد.

چین چهارمین کشور بزرگ خریدار گندم آمریکا به شمار می رود و آمریکایی ها تنها در سال۱۷-۲۰۱۶، ۶۱ میلیون بوشل گندم به این کشور صادر کرده بود.

بازرگانان آمریکایی به منظور فروش گندم های آمریکایی سال های زیادی در بازار چین مشغول بازاریابی برای محصولات تولیدی این کشور بودند؛ در چنین شرایطی افزایش قیمت گندم در اثر افزایش تعرفه منجر به زیان تولید و صادرکنندگان این محصول خواهد شد.

سخت شدن شرایط تولیدی کشاورزی آمریکا در اثر تصمیم دولت چین

گفتنی است در شرایط فعلی کشاورزان آمریکایی با مشکلات بسیار زیادی برای تولید محصولاتشان دست وپنجه نرم می کنند و افزایش تعرفه توسط چین بدترین شرایط ممکن را برای کشاورزان آمریکایی رقم خواهد زد.

در حال حاضر مشکلاتی نظیر خشکسالی، کاهش قیمت ها و نااطمینانی بازارهای تجاری باعث فشار زیادی به تولیدکنندگان و سرمایه گذاران در بخش کشاورزی آمریکا وارد نموده است.

در جنگ تجاری همواره بخش کشاورزی اولویت بیشتری نسبت به سایر بخش ها دارد. به همین منظور افزایش تعرفه ها در این بخش تنش های زیادی در کشور تولید کننده ایجاد می کند.

کارشناسان آمریکایی از دولت این کشور درخواست کرده اند تا با مذاکره با دولت چین از تعرفه های مخرب تولید کشاورزی آمریکا جلوگیری کرده و از کشاورزان حمایت کند.

کاهش درآمد کشاورزان آمریکایی و راه های حل مشکل تجاری با چین

تعرفه های اعلامی جدید دولت چین به کاهش درآمد کشاورزان روستایی منجر خواهد شد. به همین منظور آنان فشار زیادی را به دولت آمریکا خواهند آورد تا با مقامات چینی برای رقابت عادلانه در بازار این کشور مذاکره کنند.

یکی از امیدواری های کشاورزان آمریکایی این است که دولت از طریق پرونده های حل اختلاف سازمان تجارت جهانی بتواند از اقدام دولت چین در افزایش تعرفه بر محصولات کشاورزی آمریکایی جلوگیری کند.

در همین راستا کارشناسان اقتصادی امریکا به دولت این کشور پیشنهاد داده اند در سیاست وضع تعرفه های سنگین بر کالاهای چینی تجدید نظر نماید.

افزایش ۵ هزار نفری بیکاری نتیجه تصمیم یکجانبه دولت آمریکا

تحقیقات تجاری جدید در آمریکا نشان می دهد تعرفه های دولت آمریکا بر فولاد و آلومینیوم ۲۶ هزار فرصت شغلی در این کشور ایجاد کرده و منجر به نابودی ۳۱ هزار فرصت شغلی در بخش غذا و کشاورزی خواهد شد. علاوه بر این اقدام یکجانبه دولت آمریکا منجر به خدشه دار شدن وجهه بین المللی این کشور در عرصه تجارت جهانی خواهد شد.

منبع:مقاومتی نیوز