بحران ارزی در لبنان

بحران ارزی در لبنان در نتیجه اقدامات خزانه داری

دوشنبه گذشته مارشال بلینگزلا معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و پولشویی به لبنان آمد تا بر حسن اجرای قانون علیه بانک تحریم شده لبنانی و انحلال آن نظارت کند.
هرچند بیلینگزلا تحریم بانکهای دیگر در لبنان را نفی نمود اما مسئولان لبنان اطلاعاتی دارند از اینکه آمریکا در نظر دارد دو بانک دیگر، یکی متعلق به سرمایه دار شیعه و دیگری متعلق به سرمایه داری مسیحی و نزدیک به حزب الله را تحریم و نابود کند.

توصیه حزب الله به تجار شیعه برای کنار گذاشتن دلار در پی بحران ارزی در لبنان

بحران اقتصادی و بحران ارزی در لبنان باعث شده تا شیعیان لبنان به دنبال راه حل و حمایت از تجار بزرگ خود باشند.
یکی از راه حلها معامله با یورو است. بر اساس گزارشها حزب الله می تواند در مرحله اول تا حدودی نیاز بازار به دلار را از طریق موسسه مالی خود یعنی قرض الحسن برطرف کند. هرچند این اقدامات جلوی بالا رفتن قیمت دلار و سقوط اقتصادی را نمی گیرد اما خبرهای امیدوار کننده ای هم به گوش می رسد. مثلا قطر و برخی کشورهای بزرگ مثل چین و روسیه پیشنهاد کرده اند با سرمایه گذاری انبوه، بازار ارزی لبنان را اشباع کنند.

منابع لبنانی اعلام کردند همراهی بی چون و چرای رییس بانک مرکزی لبنان با خواسته های آمریکا باعث افزایش مشکلات اقتصادی و سیاسی شده و هیچ طرف لبنانی از آن سود نمی برد. اگر وی باز هم بدون قید و شرط به اجرای دستورات آمریکا بپردازد امکان برکناری وی وارد است.

اشتباه استراتژیک امریکا در فشار بر لبنان این است که بالا رفتن فشار و ورشکستگی کشور، باعث هرج و مرج و درگیری می شود و در این میان این حزب الله است که به خاطر توان بالا در مدیریت و سازماندهی، زمام امور را به دست خواهد گرفت.
توان امریکا محدود به کنترل بانکها و حواله ها از خارج به داخل است که بستن آنها تنها به هواداران آمریکا و عربستان ضربه می زند.