بازی کاهش ارزش ارز

رئیس‌جمهور آمریکا در توییتی چین و روسیه را متهم به شروع بازی کاهش ارزش پول ملی خود کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در این پیام توییتری نوشت: «روسیه و چین، بازی کاهش نرخ ارز را در پیش‌گرفته‌اند، درحالی‌که آمریکا افزایش نرخ بهره را ادامه می‌دهد. این، پذیرفتنی نیست».

ترامپ چین و روسیه را به بازی کاهش ارز متهم کرد.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان بی سی، پیام توییتری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در خصوص ارز کشورهای چین و روسیه را یک هشدار به همه کشورهایی که به دنبال بی‌اعتبار کردن پول خود هستند، دانست.

منوچین گفت: این یک هشدار به پکن و مسکو در خصوص کاهش ارزش پولشان بود. چین پیش‌ازاین نیز ارزش پول خود را کاهش داده است و رئیس‌جمهور به این موضوع واقف است

آیا ترامپ درست می‌گوید؟

آیا روس‌ها و چینی‌ها ارزش ارزهای خود را برای غلبه بر مزایای صادراتی کاهش می‌دهند؟

اما گزارش خزانه‌داری در هفته گذشته می‌گوید که نه چین و نه روسیه این کار را انجام نداده‌اند.

روبل روسیه در سال گذشته بیش از 9 درصد از ارزش خود را ازدست‌داده است و این به خاطر اعمال تحریم‌های آمریکا بوده است. در حقیقت 7.5٪ از سقوط 9٪ روبل در ماه گذشته رخ‌داده است.

یوآن چین هم از آگوست سال ۲۰۱۵ میلادی به بعد در مسیر رشد ارزش قرارگرفته است.

2018-04-16.jpg

«افزایش ارزش یوان چین و روبل روسیه نسبت به دلار در یک سال گذشته»

این درحالی‌که است که از هنگامی‌که ترامپ به قدرت رسیده است، بارها و بارها دلار را به خاطر صادرات آمریکایی کاهش داده است. ترامپ سعی می‌کند که در مسیر بازی کاهش ارزش ارز برنده باشد. در نظر ترامپ، یکی از راه‌های برنده شدن در جنگ تجاری، کاهش ارزش ارز است که به جذابیت صادرات کمک می‌کند.

اما اکثر کارشناسان اقتصادی دنیا عقیده دارند که ترامپ در حال بازی خطرناک با دلار است. ایالات‌متحده به برای تأمین مالی کسری بودجه رو به رشد خود سرمایه‌گذاران خارجی برای خرید اوراق بهادار خود وابسته است. این در حالی است که اگر سرمایه‌گذاران معتقد باشند که دلار تضعیف می‌شود، ممکن است مایل به خرید اوراق بهادار ایالات‌متحده نباشند و سرمایه خود را از آمریکا خارج کنند.

cudmore_20SWIFT_20usd.jpg

«کاهش سهم دلار از سیستم سوئیفت»

این در حالی است که  بسیاری از کشورها سهم دلار در ذخایر ارزی خود را کاهش داده‌اند و به گزارش بلومبرگ سهم دلار از سیستم جهانی سوئیفت نیز در حال کاهش است.

جهان در حال تلاش برای از بین بردن دلار است.


منبع خبر:

Trader: Why Trump Is On Track To Win The “Currency Devaluation Game”