بازی جنگ ارزهای دیجیتال

بازی جنگ ارزهای دیجیتال

 دانشگاه هاروارد در ۱۹ نوامبر جلسه‌ای در شورای امنیت ملی کاخ سفید برای مقامات ارشد دولتی و رهبران احزاب مختلف برگزار کرد و در آن سناریوهای مختلفی که منجر به تضعیف دلار آمریکا در آینده می‌شود و همچنین راهکارهای مقابل آن را بررسی کردند.

جنبش مقاومت در جنگ ارزی خلاصه‎ای از محورهای این بازی جنگ ارزهای دیجیتال را ترجمه کرده که در زیر آورده شده است.


هدف بازی جنگ:

این بازی جنگ در مرکز تولید نرم افزار موسسه “Economic Diplomacy Initiative” که توسط Nick Burns, Larry Summers و  Aditya Kumar اداره می شود و با هدف کمک به تصمیم گیران در بخشهای اقتصادی سیاست و امنیت ملی ایالات متحده برگزار شد.

اهرم اصلی آمریکا در سیاست های تجاری و تحریمی دلار است و هر گونه که به اقتصاد جهانی نگاه شود دلار محوریت دارد. اما به نظر می رسد که با رشد ارزهای دیجیتال که به سرعت اتفاق می افتد، جایگاه دلار سریعا ناپایدار خواهد شد.

 این رویداد که با عنوان جنگ ارزهای دیجیتال برگزار شد، پتانسیل سناریوهای احتمالی آینده که ممکن است منجر به تضعیف دلار شوند را بررسی کرد، که یکی از این سناریوها، آزمایش موشکی کره شمالی است که پیرو عرضه یوان دیجیتال چین می‌تواند صورت پذیرد.

بازی جنگ ارزهای دیجیتال

شرایط شبیه سازی:

شبیه سازی در طی 2 سال از 2019 تا 2021 انجام شده. در جهانی که یک عامل بزرگ تغییر کرده است: چین یک ارز یوان دیجیتال را به بازار ارائه کرده است. به همراه آن نیز چند کشور دیگر نیز ارزهای دیجیتال خود را وارد بازار کرده اند مانند انگلیس، کانادا و اسرائیل.

نتایج شبیه سازی:

یوآن دیجیتالی، به این منظور طراحی شده که نه تنها در سیستم پرداختی داخلی چین استفاده شود،بلکه به علت آسانی استفاده و هزینه های سربار کمتر حدود 95 درصد مشتریان بنگاه های اقتصادی چین از این ارز دیجیتال نیز  استقبال خواهند کرد. در آسیای مرکزی، آفریقا و کشور های جنوب شرقی آسیا نیز با استقبال مردمی مواجه می شود. این ارز دیجیتال چینی کامل توسط نهاد های پولی چین پشتیبانی می شود و توسط مردم مصرف می شود.

بازخور رسانه ای در شبیه سازی:

یکی از راههای دور زدن تحریم های آمریکا که با اهرم دلار به کره شمالی تحمیل می شود استفاده از ارز دیجیتال یوان است. کره شمالی با کمک این ارز می تواند نیازهای موشکی خود را بدون استفاده از دلار از چین تامین کند.

این سناریو که شامل جرقه‌ای برای آزمایش ارز دیجیتال ملی در کره شمالی می‌شود، بسیار پیشرفته‌تر از چیزی است که سیاست‌مردان در واشنگتن بتوانند آن را باور کنند، و با این تفکر ایجاد شده و شکل گرفته که بتوانند با استفاده از یوآن دیجیتالی تحریم‌های ایالات متحده را دور زده و در تامین سرمایه‌های لازم برای خود از آن استفاده کنند.

بازی جنگ ارزهای دیجیتال

شبهه سازی جلسه واکنش سیاست مداران

محور های بحث:

  1. بازبینی راه های ممکن برای پاسخ به تست موشکی کره شمالی
  2. آسیب شناسی احتمال اقبال عمومی آمریکایی ها برای استفاده از یوان دیجیتال و بی میلی به سوئیفت و ارائه راهبری به رئیس جمهور

یوان دیجیتال قابلیت های مثبت زیادی برای چین و هزینه ها و تهدیداتی برای آمریکا خواهد داشت.

اطلاعات به نوعی نفتی جدید است که در دنیا بر سر آن رقابت وجود دارد. چین اکنون به اطلاعات چینی ها و همه کسانی که از این ارز دیجیتال استفاده می کنند دسترسی دارد.

آمریکا با یک دو قطبی تهدید مواجه است.

اول: تقابل یوان دیجیتال با دلار آمریکا، فدرال رزرو و اندوخته طلا آمریکا

دوم: موشکها و کلاهک های اتمی کره شمالی

حتی ایران هم می تواند با دسترسی به یوان دیجیتال، تحریم دلاری و سوئیفتی آمریکا را دور بزند.

اثر بخشی ابزار تحریم اقتصادی آمریکا بر کره شمالی کاملا وابسته به همکاری چینی ها خواهد بود.

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده :

بدون همکاری چین، ما نمی‌توانیم کره شمالی را از نظر اقتصادی تحت فشار قرار دهیم، و مطمئنا اگر هدف آنها (چین)، دیدن شکست ما باشد، همکاری نمی‌کنند و در نتیجه ما هم نمی‌توانیم بر کره شمالی مسلط شویم.

 

کره شمالی موشکهایش را تا منطقه Guam رسانده و این مسیر، یکسوم فاصله کره شمالی تا آمریکاست و اصلی ترین ابزار مهار کره شمالی توسط آمریکا ابزار اقتصادی است، تا امنیت آمریکا حفظ شود.

ما برای از بین بردن رژیم کره شمالی با ابزار نظامی آماده ایم اما از آنجا که این جنگی بدتر از جنگ قبلی کره خواهد بود تمایل به استفاده از راه حل سیاسی و اقتصادی داریم که دو بخش دارد:

یک:قدرت اجبار کننده توسط سوئیفت

دوم: قدرت اقتنایی از طریق مذاکره با چین

کره ای ها با حملات سایبری به سیستم های مالی در حدود 2 میلیارد دلار پول بدست آورده اند تا برای برنامه موشکی شان مصرف کنند.

سوالی که آمریکایی ها به دنبال پاسخ به آن هستند این است که آنها تا چه حد بر تراکنش های مالی مبتنی بر یوان دیجیتال نظارت دارند؟

بانک خلق چین چند سال قبل استفاده از رمز-ارز را شروع کرده و در ابتدا کاربرد داخلی در چین داشته، برای پرداخت های علی بابا توسی Ali Pay و WeChat Pay استفاده می شده است.

آمریکا به این دو سیستم پرداخت نظارت دارد اما مشکل آنجاست که مدل سومی هست که کره شمالی از آن استفاده می کند تحت عنوان Cross Border Payment با نام اختصاری CIPS که سال 2016 بنا شده و در مقابل سوئیفت ایستاده است.

چینی ها سامانه CIPS خود را از روی سوئیفت ساخته اند. و کشور هایی مانند روسیه در سال 2019 شروع به استفاده از آن کرده اند.

سوال: این سیستم CIPS چه تاثیری بر قدرت تحریم های آمریکا خواهد گذاشت:

جواب:

در سطح تاکتیکی: به این بستگی دارد که آمریکا چه مقدار اطلاعات از کشور تحریم شونده دارد. برای آمریکا اطلاعات زیادی مربوط به آی.پی های استفاده کننده از ارز دیجیتال بدست آورده است. این تاکتیک در مورد ایران جواب داده ولی اطمینان ندارند در مورد کره شمالی جواب بدهد یا نه.

در سطح استراتژیکی:

کلید اصلی در همکاری با چین است. و اهرم اصلی در تمایل چین به تجارت با آمریکا و حضور در بازار آن است. و از این نظر بانکهای تجاری چینی محوریت این موضوع هستند و آمریکا باید ببیند که اهرم های فشاری را  میتواند بر این بانکها اعمال کند.

 

سوال: بانکهای تجاری چینی تا حد تحت فشار آمریکا عمل خواهند کرد و تا چه حد تحت اثر دولت چین؟

جواب: بانکها و دولت چین عملا یکی هستند و این اراده دولت چین است که غالب است.

راه حل: آمریکا باید بر خود دولت چین فشار وارد کند تا از ایجاد سیستم پرداختی که مردم آسیا را قادر کند تا با هم تجارت کنند باز دارد.

 

اینکه چین یک سیستم پرداخت دیجیتال داخلی داشته باشد توسط آمریکا قابل رصد است و خطر محسوب نمی شود. آن سیستمی خطرناک است که بیرون از مرزهای چین هم عمل بکند.

استفاده از این سیستم مالی فرا-چینی هم رشد اقتصادی چین را ضعیف می کند و هم قدرت اقتصادی آمریکا را! اینکه ارز دیجیتال چین جایگزین ارز دیجیتال آمریکا در سوئیفت بشود مسئله منطقی از لحاظ اقتصاد نیست، بلکه تاثیر روانی آن است که مد نظر  و مهم است. این تاثیر روانی مسئله است که آمریکا باید آن را جدی بگیرد و در مقابل آن مقابله کند. مسئله ای که مهم است ، بود یا نبود یوان دیجیتال نیست! بلکه نحوه ادغام آن درسیستم مالی جهانی است که هم اکنون دست آمریکاست. در واقع آمریکا باید به فکر حفظ تمامیت سیستم فعلی و نحوه ادغام یوان دیجیتال در آن باشد.

نکته مهم اینجاست که تصمیمی خارج از اراده آمریکا گرفته شده است. چین عملا نصف آسیا است و آمریکا باید نصف دیگر را برای خود حفظ کند.

حتی گزینه تحت فشار گذاشتن بانکهای چینی گزینه ای مطمئن نیست و باید ائتلافی با کره جنوبی و ژاپن تشکیل شود مستقیما برای تحت فشار گذاشتن دولت چین.

بیشتر راه حل ها تا کنون تقابلی بوده است و بهتر است راه حل های همکاری هم محور مد نظر قرار داده شود.

واقعیت این است که در مسئله ارز دیجیتال چین بر آمریکا (حداقل در آسیا) پیشی گرفته و بهترین راه حل همکاری با چین است.

این بهترین راه حل برای:

یک: حفظ رابطه با دولت چین

دو: حفظ نفوذ بر کره شمالی

 

بخش دوم شبیه سازی بازی جنگ ارزهای دیجیتال

خبری منتشر می شود مبنی بر دزدی 3 میلیارد دلاری از بانکهای تجاری آلمان، عربستان صعودی و امارات متحده عربی. این دزدی خاطره دزدی سال 2016 از بانک بنگلادش را زنده می کند.

ماموران اطلاعاتی آمریکا فکر می کنند که کره شمالی پشت این حمله است تا افراد بیشتری را به استفاده از سیستم یوان دیجیتال ترقیب کند.

سیستم پرداخت یوان دیجیتال PBOC است  و در سال 2019 اعلام شده که برای تجارت خارجی چین آماده و باز است. همکاران تجاری چین می توانند از آن استفاده کنند.

هم اکنون روسیه، ترکیه و پاکستان دارند از این سیستم استفاده می کنند. و آمریکا نمی داند که کشورهای حمله دیده مانند آلمان، عربستان صعودی و امارات متحده عربی از این سیستم استفاده خواهند کرد یا نه.

سوال: آیا این حمله اقتصاد به سوئیفت مستقلا توسط کره شمالی انجام شده یا کمک چینی ها بوده است؟

جواب: بعید به نظر می رسد که چینی ها مستقیما در این حملات دخیل بوده باشند اما این حملات جزء علایق آنها است.

نکته: جنس این حمله بسیار شبیه به حمله به بانکهای بنگلادش بوده است.

سیستم پرداخت دیجیتالی آمریکا به حد کافی چابک نبوده تا با تغییر نیاز های مردم خود را به روز کند. و در مقابل، سیستم چینی دارد بهتر از نمونه آمریکایی عمل می کند.

آمریکا مجبور است بر روی گسترش و تقویت سیستم سوئیفت کار کند تا بتواند در سال 2021 و بعد از آن همچنان از آن به عنوان یک اسلحه استفاده کند، در غیر اینصورت با اقبال عمومی به یک سیستم پرداخت دیگر آمریکا عملا خلق سلاح می شود.

قطعا آمریکا نباید سرنوشت سیستم پرداخت خود را به دست شرکت های خصوصی بسپارد (مثل ارز دیجیتال Facebook) اما باید به یک تعامل دولتی-خصوصی برسد و به سمت نوآوری حرکت کند. سیستم های پرداخت چینی مثل Ali pay و WeChat Pay مزیت هایی به نسبت سیستم های پرداخت آمریکایی دارند:

یک: برای خرید و پرداخت هر چیزی می توان از آنها استفاده کرد

دو: سیستمی یکپارچه و کاربری روان دارد

سه: پرداخت های جزءی تحت عنوان Micro Payment با آنها قابل انجام است.

 

ارائه راهکار برای بهبود و تغییر در سیستم پرداخت فعلی:

یک: مانند Libra باید هویت افراد قابل رد گیری باشد تا بتوان خلافکاران و قاچاقچیان را ردگیری کرد. در عین حال باید به هویت افراد احترام گذاشته شود.

راه دیگر مقاوم سازی سوئیفت است چون که از نگاه کاخ سفید اروپا یک موزه، ژاپن یک خانه پرستاری و چین یک زندان است و خیلی اهمیتی ندارد که ارز و سیستم پرداخت آنها در دنیا محبوب شود. سوئیفت باید مقاوم شود چون نمونه فعلی ضعف دارد و نمونه چینی که تا حدی از روی آن کپی شده، پس باید یک نمونه بهتری با تمرکز بر بخش دولتی تولید شود.

آمریکا نمی تواند یکجانبه عمل کند. تجربه مذاکرات ترامپ با کره شمالی نشان داد که برای اعمال فشار بر کره شمالی نیاز به همکاری اروپا با آمریکا وجود دارد. و از آنجا که در آینده نزدیک بسیاری از کشور های آسیایی به سیستم چینی متمایل می شوند آمریکا باید اعمال نفوذ بر آنها برای جلوگیری از استفاده از سیستم چینی را شروع کند، مانند ترکیه و پاکستان.

سوال: آمریکا برای این اعمال نفوذ چه ابزاری دارد در مقابل چین؟

چین برای این کشور ها:

یک: سرمایه گذاری

دو : پروژه جاده ابریشم یا کمربند تجاری

سه: تکنولوژی بهتر رابه ارمغان می آورد.

آمریکا چه چیز برای ارائه دارد؟

در این 4 سال هم ترامپ کاری نکرده!

جواب داده نشد. اما اگر آمریکا بتواند یک ارز دیجیتال محبوب را خودش تولید کند و بین مردمش جا بیندازد. این اهرم استراتژیک آمریکا برای مقابله با چین خواهد بود.

پیشنهاد راه حل: بررسی دوباره G2 که مربوط به دوره اوباما می باشد.

آمریکا باید یک تصمیم راهبردی بگیرد که در دنیایی که دیگر تک قطبی اقتصادی نیست چه سیاست خارجی را برگزیند.

سوئیفت به عنوان اسلحه اقتصادی آمریکا در حال ضعیف شدن است.

بانک های آمریکا کند عمل می کنند و در سال 2022 باید رئیس جدیدی با رویکرد جدید برای فدرال رزرو انتخاب شود.

همچنین سیاست ها کلی باید تغییر کنند چون که:

یک: سیستم US Currency تحت نظر Secretary of Treasury است.

دو: بانک Federal Reserve سیستم پرداخت را کنترل می کند.

و بانک فدرال رزرو باید خود را با شرایط جدید وفق دهد.

باید از قدرت اطلاعاتی آمریکا استفاده کرد و تمام تراکنش ها الکترونیک کره شمالی را دنبال کرد. اگر آمریکا موفق به این کار بشود، دنیا از سوئیفت پیروی می کند و اگر موفق نشود دنیا با سوئیفت بیگانه خواهد شد.

آمریکا برای چین مسئله تایوان را ایجاد کرد و چین با ایزوله کردن تراکنش های مالی کره شمالی یک مشکل برای آمریکا ایجاد کرده است.

نتیجه گیری نهایی:

یک: باید سیستم اقتصادی آمریکا تقویت شود و از اسلحه دوم که همان گزینه نظامی است، استفاده شود. این کارها برای حفظ بقای نظام مالی فعلی به شدت حیاتی است.

دو: اعمال تحریم های متمم (تحریمی علاوه بر تحریم قبلی) گزینه خوبی است. می تواند ارز دیجیتال آمریکا باشد.

سه:  باید بررسی شود که تجارت نفت بر اساس این سیستم مالی چه بلایی بر سر اقتصاد آمریکا در خواهد آورد؟

 

بیان خلاصه ای از همه نظرات (تکرار نظرات بیان شده)

نظر وزیر خارجه آمریکا: همکاری با چین برای مهار کره شمالی و فهمیدن اینکه آیا چین جزء برنامه هسته ای کره شمالی بوده یا خیر.

نظر وزیر دفاع: گزینه نظامی

نظر وزیر خزانه داری : به روز رسانی و تقویت سیستم سوئیفت و مقاوم سازی در برابر حملات سایبری کره شمالی

نظر معاون رئیس جمهور : احیاء قدرت اقتصادی آمریکا

نظر مسئول تحریم ها در وزارت خزانه داری: استفاده بیش از اندازه از اهرم تحریم در دراز مدت توان آمریکا برای استفاده از آنها را کاهش خواهد داد.


ویدئو شبیه سازی این بازی جنگ ارزهای دیجیتال را می توانید در زیر مشاهده کنید.