ایران چگونه تحریم ها را دور می‌زند؟

دور زدن تحریم ها توسط ایران موضوع کنفرانس اندیشکده شورای آتلانتیک بود. در این رویداد باربارا سالوین میزبان تعدادی از فرماندهان جنگ اقتصادی علیه ایران، کارشناسان اقتصاد استراتژیک آمریکا و تعدادی دیگر از مسئولین وزارت امورخارجه است. در این رویداد روش‌های دور زدن تحریم توسط ایران ارائه شده است؛ این که چگونه ایران محاصره بانکی، محاصره ارزی و محاصره نفتی را شکسته است.

دور زدن تحریم ها

باربارا سالوین مدیر «برنامه آینده ایران» در اندیشکده شورای آتلانتیک گفته است:

«ایران در ۴۰ سال گذشته نشان داده راه غلبه بر تحریم‌ها را بلد است. »

آمریکایی با برشمردن راه‌های پیش روی ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا، اذعان می‌کند که جمهوری اسلامی طی ۴۰ سال گذشته نشان داده راه غلبه بر تحریم‌ها را بلد است.

How Iran Will Cope With US Sanctions


در این جلسه که با هماهنگی مدیر پروژه «آینده ایران» در اندیشکده شورای آتلانتیک برگزار شد، امکان سنجی کارآمدی استراتژی فشار اقتصادی و دور زدن تحریم ها توسط ایران بررسی می‌شود. همواره در تاریخ طرح ریزی استراتژیک، این اصل بارها به اثبات رسیده است که: «دشمنت را بشناس، سپس به مصاف او برو. چرا که دشمنی را که نشناسیم، قادر به شکست آن نخواهیم بود»

 این شناخت در اطلاعات استراتژیک ناظر به پاسخ دادن بدین دو سوال است:

  1.  دشمن چگونه فکر می‌کند؟
  2. دشمن در مورد ما چگونه فکر می‌کند؟

 مطالعه دیدگاه دشمنان انقلاب اسلامی، در جنگ اقتصادی نسبت به دشمن خود، یعنی ایران باعث می‌شود که در تحلیل محیطی به جایگاه مناسبی دست یابیم و بتوانیم تصمیمات استراتژیک را در مواجهه با دشمن به بهترین وجه اتخاذ کنیم.

این کنفرانس توسط جنبش مقاومت در جنگ ارزی پوشش داده شده و دارای زیرنویس فارسی است.

راه‌های شکستن تحریم‌های دلاری

در قسمتی از کنفرانس فرماندهان جنگ اقتصادی راهکار های ایران برای شکستن ارزش و آقایی دلار  را بررسی می‌کنند:

روسیه: روسیه بارها درباره فاصله گرفته از دلار آمریکا با ایران مذاکره کرده است. در این میان، تمهیداتی برای ایجاد یک «شبکه پرداخت یک‌پارچه منطقه‌ای» نیز دارد اندیشیده می‌شود که می‌تواند شامل کشورهای شوروی سابق در آسیای مرکزی شود و ترکیه نیز ممکن است به آن بپیوندد.

چین: چین به عنوان بزرگ‌ترین خریدار نفت و بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران، اخیراً یک بستر خرید نفت بر مبنای یوان را فراهم کرده است، اگرچه تجارت با ایران در صدر دلایل پکن برای فراهم کردن این بستر نیست [و چینی‌ها به دنبال قدرت بخشیدن به ارز خود هستند].

اتحادیه اروپا: ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، نیز اعلام کرده است که اتحادیه اروپا برنامه دارد تا استفاده از یورو در تجارت بین‌المللی خود، به ویژه برای خرید نفت و گاز، را افزایش دهد. اروپا ماه‌هاست که به دنبال راه‌اندازی یک مکانیسم انتقال الکترونیکی پول جایگزین است که وزارت خزانه‌داری آمریکا توانایی مسدود کردن آن را نداشته باشد. از آن‌جایی که بانک‌های تجاری، دیگر نمی‌توانند با بانک مرکزی ایران و بسیاری از مؤسسه‌های مالی تحریم‌شده در کنسولگری تراکنش انجام بدهند، اروپا بیش از پیش به بانک‌های مرکزی خود تکیه کرده و معتقد است دولت ترامپ هرگز یک بانک مرکزی اروپایی را تحریم نخواهد کرد. اگرچه کمپانی‌های بزرگ بعید است از این مکانیسم استفاده کنند، اما این سازوکار ممکن است تجارت بشردوستانه و سایر روابط تجاری مشروع میان کمپانی‌های کوچک و متوسط با ایران را تسهیل نماید.

کریپتوکارنسی: ایران اخیراً مجوز استخراج بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال مشهور را صادر کرد. بانک مرکزی ایران در حال حاضر مشغول آماده‌سازی یک چارچوب سیاستی در رابطه با استفاده از ارزهای دیجیتال برای تجارت خارجی است. حتی صحبت‌هایی درباره ایجاد یک ارز دیجیتال ملی در ایران نیز شنیده می‌شود (اگرچه کشورهایی مانند ونزوئلا در این مسیر، نتایج ناامیدکننده‌ای گرفته‌اند). مقامات ایرانی می‌گویند این ارز دیجیتال ملی [اگر به وجود بیاید] مانند بیت‌کوین خواهد بود، اما فقط استفاده از آن فقط برای بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی امکان‌پذیر است.

حواله: اتباع ایرانی هم‌چنین روی استفاده از حواله نیز حساب باز می‌کنند. حواله شیوه‌ای سنتی در بانک‌داری است که در آن، صرافی‌ها پول نقد را به حساب‌های بانکی انتقال می‌دهند. به طور معمول، این پول به بانک‌های کشورهایی مانند ترکیه و امارات منتقل می‌شود و معادل آن از طریق «وایر» به حساب بانکی مدنظر در غرب، از جمله در آمریکا، منتقل می‌شود. به این ترتیب، مبدأ ایرانی پول، غیرقابل‌ردیابی می‌شود.

دور زدن تحریم‌های نفتی

دو تن از مسئولان سابق وزارت خزانه داری آمریکا  راه‌های دیگری را نیز برای دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا خاطرنشان می‌کنند که از این قرارند:

◄ ارسال نفت به بنادر خارجی، ترکیب آن با نفت خام غیرایرانی و سپس فروش این نفت

◄ جعل اسناد و فروش نفت ایران به عنوان نفت عراقی، چنان‌که در اوج تحریم‌های چندجانبه علیه تهران انجام می‌شد

◄ انجام تراکنش‌های تجاری با اروپایی‌ها در ترکیه، ارائه آدرسی در امارات به عنوان مقصد کالاها، و سپس تغییر اسناد و ارسال کالاها به بندر عباس در ایران

◄ ذخیره میلیون‌ها بشکه نفت در نفت‌کش‌های غول‌پیکر در سواحل جزیره خارگ به منظور حفظ سطح تولید، چنان‌که در دور قبلی تحریم‌ها انجام می‌شد و اکنون نیز در حجم کم‌تری در حال انجام است

◄ استفاده از «نفت‌کش‌های شبحی» به معنای خاموش کردن دستگاه‌های ردیاب، رنگ‌آمیزی مجدد و حتی تغییر نام نفت‌کش‌ها برای جلوگیری از شناسایی آن‌ها، چنان‌که در اوج تحریم‌های سال ۲۰۱۲ نیز انجام می‌شد و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد اکنون هم انجام می‌شود.

باربارا سلاوین و هالی داگرس در انتهای کنفرانس اینگونه نتیجه‌گیری می‌کنند که:

«جمهوری اسلامی طی چهار دهه‌ای که از عمرش می‌گذرد، توانایی خود در جان سالم به در بردن از خفقان اقتصادی را نشان داده است؛ اکنون هم دارد خاک‌های نشسته روی کتاب «دور زدن تحریم‌ها»یش را می‌تکاند و صرفاً دوباره به شرایط پیش از برجام برمی‌گردد.»

جنبش مقاومت در جنگ ارزی این ویدئو را به صورت اختصاصی ترجمه کرده و در صفحه آپارات جنبش به اشتراک گذاشته است.