اقدام جدید روسیه و چین در شکستن ارزش و آقایی دلار

اقدام جدید روسیه و چین در شکستن ارزش و آقایی دلار

در روزهای اخیر، روسیه و چین با انعقاد یک توافقنامه میان خود جهت استفاده از روبل و یوآن در تجارت دوجانبه، گام دیگری در راستای حذف دلار از معاملات بین المللی برداشته اند. این توافقنامه که هدف آن استفاده از ارزهای ملی در تجارت است تنها یکی از پیشنهادهایی مشترک طرفین بوده است.

در دیداری که میان رؤسای جمهور روسیه و چین در مسکو برگزار شد، پوتین به خبرنگاران گفته است که هدف دو کشور گسترش پرداخت ها و تسویه های مبتنی بر ارزهای ملی است و به همین منظور یک توافقنامه جدید جهت استفاده از روبل و یوآن در معاملات دوجانبه امضا شده است.

ایجاد نظام پرداخت مستقل از دلار اقدام جدید روسیه و چین در شکستن ارزش و آقایی دلار

بنا بر پیش نویسی از این توافقنامه که در رسانه ها منتشر شده است، دو کشور علاوه بر به کار گیری تدابیری جهت استفاده از زیرساخت ارزهای ملی به جای دلار آمریکا در تجارت، در زمینه راه اندازی و توسعه سیستم های پرداخت ملی، سیستم های پرداخت بین المللی و استفاده از ارزهای ملی در تجارت با سایر کشورها نیز اقداماتی انجام خواهند داد.

در ماه های قبلی اعلام شده بود که روسیه و چین در حال تهیه پیش نویس یک توافقنامه برای افزایش استفاده از ارزهای ملی خود در تجارت دوجانبه و بین المللی هستند تا وابستگی خود به دلار آمریکا را کاهش دهند. گفتنی است که روسیه و چین در همکاری های قبلی خود جهت حذف دلار به موفقیت هایی دست یافته اند.

درحال حاضر بسیاری از افراد و شرکت های چینی و روسی در لیست تحریم های آمریکا قرار گرفته اند و یا در معرض آن قرار دارند؛ لذا دو کشور برای رهایی از این تهدیدات در نظر دارند سیستم پرداخت جدید خود را به طور کامل از نظام دلاری و سیستم سوئیفت مستقل نمایند.

منبع