جنگ تجاری بین چین و آمریکا

سلاح چین در جنگ تجاری برای ضربه زدن به دلار

متن زیر توسط جنبش مقاومت در جنگ ارزی ترجمه شده است.

Trade War Is First Shot, More to Come as China Infringes on Dollar

05/04/2018


جنگ تجاری میان چین و آمریکا با اقدامات حمایتگرایانه دو کشور آغاز شده و همچنان ادامه دارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد تعرفه های ۵۰ میلیارد دلاری را برای محصولات چینی اعمال نماید و چین نیز قصد دارد با اقدامات متقابل پاسخ دهد. ارنست ولف، کارشناس مالی، به اسپوتنیک گفت که تهدیدات بیشتر چین علیه آمریکا ادامه دار است و این کشور در نظر دارد آمریکا را از نظر مالی به چالش بکشاند.

اسپوتنیک: آقای ولف، در حال حاضر در کجای جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین قرار داریم؟ تعرفه های اعمالی ایالات متحده بر روی محصولات چینی یک تهدید و یک ژست نمادین است؟

ارنست ولف: با توجه شرایط موجود و همچنین شروع معاملات یوآنی نفت در بورس شانگهای، عمر دلار به عنوان ارز غالب مبادلات نفتی و همچنین عمر سیستم پترودلاری با تهدید جدی مواجه شده است.

علاوه بر این اتفاق دیگری نیز به جریان افتاده است و آن شروع به کار فاز دوم سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی چین(CIPS) است. این سیستم یک سیستم پرداخت یوآنی است که توسط ۱۱ مؤسسه مالی چینی و هشت شرکت خارجی از جمله دویچه بانک ایجاد شده است.

سیستم پرداخت مذکور به عنوان رقیبی برای سوئیفت ایجاد شده است که جهت پردازش پرداخت ها از طریق بانک های بزرگ در سراسر جهان استفاده می شود. چین فقط در خلال هفته گذشته با این اقدامات دو بار پترودلار و نظام دلاری را به چالش کشیده است.

پیش از این نیز صدام حسین، معمر قذافی، رهبر لیبی و کشور ایران دلار را به چالش کشیده اند؛ اما آمریکا با ابزارهای مختلف از جمله جنگ نظامی و تحریم های اقتصادی علیه این کشورها وارد عمل شده است. صدام و قذافی هر دو کشته شدند و با کشور ایران نیز برخورد اقتصادی و مالی صورت گرفته است.

فروپاشی دلار

«ارنست ولف»

اسپوتنیک: چه چیزی پشت سیاست اقتصادی ایالات متحده و حمایت از آن است؟

ارنست ولف: بیایید به پیشرفت تاریخی نگاه کنیم. چین در طول دو دهه گذشته رقیب اصلی آمریکا بوده است و از قدرتی در سطح ایالات متحده برخوردار است. چین بزرگترین شریک تجاری برای 120 کشور است اما  ایالات متحده چنین روابطی را فقط با 70 کشور توسعه داده است. چین می تواند رشدی سریع تر از آمریکا داشته باشد. یوان چینی در سبد حق برداشت ویژه صندوق بین المللی پول قرار دارد. چین همچنین پروژه بزرگ «جاده ابریشم جدید» را اجرا می کند که بزرگترین سرمایه گذاری بین المللی اقتصادی در تمام دوران است. همه این واقعیت ها برای آمریکا بسیار ناراحت کننده است.

علاوه بر این چین بانک زیرساخت و سرمایه گذاری آسیایی AIB را به عنوان بخشی از پروژه «جاده ابریشم جدید» تأسیس کرده است که به غیر از آمریکا و ژاپن تمامی کشورهای غربی عضو این بانک هستند. با اقدامات چین جهت بین المللی کردن یوآن، اگر یوآن به رقیب دلار تبدیل شود شرایط به سرعت بر علیه آمریکا تغییر خواهد کرد. و ما می دانیم که لیبی و عراق بعد از اینکه دلار آمریکا را به چالش کشیدند، نابود شدند. من فکر می کنم ما در آغاز یک پیچ بسیار خطرناک هستیم.

اسپوتنیک: اما ایالات متحده اینقدر احمق نیست و می داند که نمی توانند چین را نابود کند. شاید بهتر باشد اذعان داشته باشیم که حریف حداقل همان قدر قوی و منفعت طلب است؟ ترامپ عاشق معامله است.

ارنست ولف: بر خلاف سایر تجربیات گذشته، احتمال وقوع جنگ نظامی میان آمریکا و چین(به دلیل حذف دلار)بسیار ناچیز است؛ چراکه دو کشور به یکدیگر وابسته هستند. آمریکا به خرید های اوراق قرضه اش توسط دولت چین وابسته است و چین نیز به دلیل نیروی کار ارزان خود انبار اصلی کالا برای آمریکا است.

اما من نگران درگیری دیگری با ایران هستم که نشانه‌های آن اکنون آشکار شده است. ایران دارای یک مزیت ژئواستراتژیک فوق‌العاده‌ای برای «جاده‌ی ابریشم جدید» است. همچنین ایران بزرگ‌ترین عرضه‌کننده‌ی نفت چین می‌باشد. همین باعث می‌شود که در حال حاضر آمریکا با روی‌گرداندن از روش‌های قبلی خود به سمت خودکفایی در تولید نفت برود. اکنون آمریکا به نفت ارزان‌تری نیاز دارد.

من فکر نمی‌کنم که آمریکایی‌ها اکنون دست به ماشه ببرند؛ زیراکه آن‌ها در حال آماده کردن جنگی علیه ایران هستند.جان بولتون، مشاور جدید امنیت ایالات متحده آمریکا همیشه از جنگ علیه ایران حمایت کرده است. برخی از اخبار کنونی واقعا ترسناک هستند.

اسپوتنیک: اما آیا مذاکرات چین و ایالات متحده آمریکا از چشم عمومی دور نخواهند ماند؟ آمریکا چه میخواهد به دست بیاورد؟
ارنست ولف: این قطعا موردی خواهد بود. همواره تهدید وجود دارد. به نظر من؛ تعرفه های بالاتر  ایالات متحده در نظر داشت تا تجارت قراردادهای آتی نفت در بورس اوراق بهادار شانگهای را دچار مشکل کند. اما چینی ها عقب نشینی نکردند و پاسخ دادند. این منجر به تشدید روند شد. مشکل این است که ما باید با دو رژیم برخورد کنیم که هیچ فضایی برای عقب نشینی ندارند، زیرا توسعه اقتصادی اجازه نمی دهد که دیگران پیشرفت کنند. بازار ایالات متحده و بورس اوراق بهادار به شدت باد کرده اند. در گذشته دولت ها سعی داشتند یک دشمن خارجی ایجاد کنند که از لحاظ اقتصادی به رشد برسند. من اعتقاد دارم که گسترش جنگ در خاورمیانه بار دیگر می تواند به ایالات متحده کمک کند تا از عهده تقابلات اقتصادی خود برآید.

اسپوتنیک: رقیب و شریک بزرگ دیگر ایالات متحده، اتحادیه اروپا است. چه چیزی در کمین تجارت اروپا و آمریکا است؟ تعرفه های جدید اعلام شده است. به نظر می رسد اتحادیه اروپا با ایالات متحده منعطف تر  باشد.

انتظار می رود که کشورهای اروپایی از آمریکا حمایت کنند. اما این کشورها با مشکلات مخصوص به خود ربه رو هستند. اگر  جنگ در خاورمیانه تشدید شود کشورهای غربی انتظار دارند که با موج دیگری از پناهندگان روبه رو شوند. این یک مشکل بزرگ داخلی است – در بالای تمام مشکلات مالی که اکنون داریم.

در چنین شرایطی حمایت از آمریکا چشم انداز درازمدتی نخواهد داشت، زیرا قدرت آمریکا به دلار وابسته است و اکنون دلار در حال فروپاشی است.