آمریکا به دنبال راه انداختن «جنگ اقتصادی» علیه ایران است

تصمیم ایالات‌متحده به جنگ اقتصادی علیه ایران

نیک کونینگهام

12 آوریل 2018 (23 فروردین 1397)

Oilprice

ترجمه اختصاصی توسط جنبش مقاومت در جنگ ارزی


ارزش ارز ایران اخیراً به پایین‌ترین سطح خود رسیده است و به نظر می‌رسد که عدم اطمینان اقتصادی احتمالاً پایداری سیاسی این کشور را به آزمایش می‌گذارد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که قبلاً به جامعه‌ی مخاطبانش وعده داده بود، اکنون پس از چند سال عملکرد اقتصادی ناامید‌کننده، مردم انتظارات بالای خود را از پاداش‌های باورنکردنی معاهده‌ی هسته‌ای سال 2015 دنبال می‌کنند. با توجه به این، از دست رفتن ناگهانی ارزش ریال، بیشتر تهدیدی برای تضعیف جایگاه او محسوب می‌شود.

ارز ایران، ریال، در سال گذشته به قیمت 40،000 دلار معامله می‌شد؛ اما در این هفته با شیب تند به 60،000 ریال در هر دلار رسید و موجب شد مردم از سر ترس به سمت خرید دلار حرکت کنند. تنها چند روز پیش، دولت برنامه اجرایی خود برای محکم کردن قیمت ارز در نرخ 42000 ریال را اعلام کرد؛ اگرچه این حرکت غافلگیرانه باعث سردرگمی شد. بانک مرکزی نیز در تلاش برای توقف فشار، قیمت فروش دلار را محدود کرد.

بحران ارز فقط چند ماه پس از آن رخ داد که اعتراضات گسترده‌ای در قسمت‌های زیادی از ایران ایجاد شد؛ اگرچه به‌طور قابل ملاحظه‌ای در تهران کمتر بود. با توجه به این، ماهیت شکننده‌ی ریال می‌تواند به اعتراضات اقتصادی بیافزاید و موجب ناآرامی‌های بیشتری شود. ولی‌الله سیف، رییس کل بانک دولتی مرکزی ایران، روز سه‌شنبه گفت:

«دشمنان، خارج از مرزهای ما با ظواهر مختلف، باعث تحریک این موضوع بودند و قصد دارند تا شرایط را برای مردم سخت‌تر کنند.»

برخی از مقامات ایرانی، عربستان سعودی و امارات‌متحده‌عربی را در محدود کردن دسترسی ایران به دلار مقصر دانستند. به‌علاوه، ایالات‌متحده‌ی آمریکا هنوز تحریم‌هایی علیه ایران دارد که به محدود کردن تأمین مالی بانکی ایران ادامه می‌دهد. ایران از فروش نفت به میزان قابل توجهی ارز کسب می‌کند؛ اما مشکل در فرآیند ورود آن به داخل کشور است.

مشکل ایران این است که احتمالاً دولت ایالات‌متحده در هر حال قصد دارد موضع خصمانه‌تری را نسبت به ایران اتخاذ نماید. علاوه بر این، برخی از گروه‌های قدرت در واشنگتن خواستار گسترش «جنگ اقتصادی»[1] علیه ایران هستند

«جان بولتون»[2]، مشاور امنیت ملی و جنگ‌طلب بدنام، این هفته کار خود را آغاز کرد. مایک پومپو، فرد دیگری که مشتاق آغاز جنگ با ایران است، امیدوار است که به زودی به‌عنوان وزیر امور خارجه تأیید شود.

وزیر خزانه داری آمریکا

«استیون منوخین، وزیر خزانه‌داری آمریکا»

دولت ترامپ باید تا 12 ماه می (22 اردی‌بهشت 1397) تصمیم بگیرد که با تحریم‌های ایران (امضای مجدد یا لغو برجام / مترجم) چه خواهد کرد. تعداد محدودی انتظار دارند که ایالات‌متحده در توافق هسته‌ای باقی بماند. در واقع، «استیون مانوخین»[3]، وزیر خزانه‌داری، روز چهارشنبه دست در دست واشنگتن گذاشت، زمانی که گفت «تحریم‌های شدیدی» علیه ایران طراحی شده است که شامل «تحریم‌های اولیه و ثانویه»[4] خواهد بود.

منوخین به خبرنگاران گفت:

«اگر رئیس‌جمهور سند را امضا نکند (برجام)، تحریم‌ها دوباره به شرایط قبل برمی‌گردد. من فکر می‌کنم تحریم‌های اولیه و ثانویه تأثیر مهمی بر اقتصاد ایران خواهند داشت و این چیزی است که او (ترامپ) درباره آن می‌اندیشد و تصمیمات خود را با آن تنظیم می‌کند.»

هنگامی‌که از تحریم‌هایی به غیر از مواردی که در معاهده‌ی هسته‌ای آمده است سؤال شد، منوخین این‌گونه پاسخ داد که:

«بدانید که داریم روی آن کار می‌کنیم.»

بدیهی است که این امر به‌طور چشمگیری فشار اقتصادی بر ایران را تشدید می‌کند و می‌تواند حتی موجب زحمت و مشکلات بیشتری برای ارز ایران شود.

در این بین، سؤال بازار نفت این است که چقدر تولید نفت ایران تحت تأثیر تحریم‌های ایالات‌متحده خواهد بود. ایالات‌متحده احتمالاً تمام پل‌ها را با متحدانش خراب خواهد کرد؛ خصوصاً آن‌ها که می‌خواهند با نفت ایران معامله کنند. این امر می‌تواند اثربخشی تحریم‌ها را تضعیف کند. با این وجود، براساس مطالعه اخیر مرکز سیاست جهانی انرژی دانشگاه کلمبیا، ایالات‌متحده می‌تواند 400.000 تا 500.000 بشکه از نفت منطقه‌ی ایران را محدود کند.

مدیراجرایی آژانس بین‌المللی انرژی

«فتیح بیرول؛ مدیراجرایی آژانس بین‌المللی انرژی»

در همین حال، درمدت کوتاهی که درگیری‌های خاورمیانه (منطقه‌ی غرب آسیا) پیش از این موجب افزایش قیمت نفت شده بود، «فتیح بیرول»[5] مدیراجرایی آژانس بین‌المللی انرژی IEA گفت:

«بازارهای نفت بسیار با تنش‌های ژئوپلیتیک در ارتباط‌اند، به‌خصوص اگر در منطقه‌ی غرب آسیا رخ دهد؛ یعنی قلب صادرات نفت جهانی.»

او خاطر نشان کرد که تنش‌های مربوط به عربستان سعودی در حال از بین بردن موشک‌های یمن است که می‌تواند تقابل میان ایران و ریاض را تشدید کند.در کنار این، همچنین، ایالات‌متحده در حال بررسی اقدام نظامی در سوریه است که در نهایت منجر به افزایش قیمت‌ها در روز چهارشنبه شد. بیرول گفت:

«اگر تنش‌ها ادامه یابد، آن‌ها همچنان بر بازار نفت و قیمت تأثیر خواهند گذاشت. مطمئناً این باعث خواهد شد تا قیمت‌ها بالا رود.»


[1] Economic Warfare

[2] John Bolton

[3] Steven Mnuchin

[4] Primary and Secondary Sanctions

[5] Fatih Birol