جنگ مالی علیه ایران

انتقال زمین جنگ از نظامی به اقتصادی در منطقه توسط آمریکا / اختلال در تأمین مالی ایران در امارات

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام  کرد این کشور به همراه امارات متحده عربی  شبکه‌ای غیرقانونی  را که اقدام به ارسال میلیون‌ها دلار به نفع ایران می‌کرد متلاشی کرده است.

خبرگزاری رویتر  ۲۱تیر۹۷:‌

 یک مقام ارشد آمریکا روز پنجشنبه گفت ایالات‌متحده و امارات متحده عربی یک شبکه‌ای که منابع مالی غیرقانونی به ایران سرازیر می‌کرد را در هم شکستند. این اقدام  درزمانی است که واشنگتن حرکت برای محدود کردن تجارت و دسترسی به پول نقد ایران در منطقه را افزایش می‌دهد.

سیگال مندلکر، معاون وزیر برای اداره تروریسم و اطلاعات مالی در خزانه‌داری آمریکا گفت:

ما مشترکا یک شبکه تبادل ارز که میلیون‌ها دلار را به نیروی قدس سپاه پاسداران منتقل می‌کرد متلاشی کردیم.

وی گفت این شبکه در ماه مه برچیده شد.

استفاده نیروی قدس از سیستم مالی امارات متحده عربی

شبکه نیروی قدس برای تبدیل ارز از سیستم مالی امارات استفاده کرده بود تا پول نقد را از ایران به خارج منتقل کند و آن را برای استفاده توسط گروه‌های نیابتی تحت حمایت رژیم  ایران در منطقه به دلار آمریکا تبدیل کند.

مندلکر به خبرنگاران گفت این شبکه که تحت هدایت مقامات ارشد بانک مرکزی ایران بود، اسناد جعل می‌کرد و معاملات خود را پشت شرکت‌های پوششی پنهان می‌کرد. وی جزئیات بیشتری از این عملیات ارائه نداد. در ابتدای ماه ژوئن بانک مرکزی امارات متحده عربی اعلام کرد عملیات‌های هفت باجه تبادل ارز را به خاطر نقض مقررات ضد پول‌شویی و مقررات دیگر محدود کرده است.

بانک مرکزی امارات و دفتر مطبوعاتی دولت امارات روز پنجشنبه بلافاصله به سؤالات در مورد سختگیری توضیح داده‌شده توسط مندلکر پاسخی ارائه ندادند.

مندلکر در حال دیدار از امارات بود بعد از اینکه سفرهای مشابهی به عربستان سعودی و کویت انجام داد تا حمایت برای تلاش آمریکا به‌منظور فشار آوردن به ایران به دست بیاورد .  این کار بعدازاینکه رئیس‌جمهور دونالد ترامپ تصمیم گرفت از توافقنامه بین‌المللی در مورد برنامه هسته‌ای ایران خارج شود و تحریم علیه تهران را مجدداً اعمال کند، اتفاق می‌افتد.

همکاری دولت‌های خلیج‌فارس برای مقابله با پول‌شویی نیروی قدس

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: دولت‌ها و موسسه‌های مالی در خلیج‌فارس از نزدیک با آمریکا همکاری کردند به دلیل اینکه آن‌ها در مورد نفوذ شرورانه تهران در منطقه توافق داشتند. مندلکر گفت واشنگتن تلاش کرد تا تجارت ایران را به‌طور عام محدود کند نه‌فقط فروش نفت و گاز آن را که بیش از نیمی از درآمدهای صادرات آن را تأمین می‌کند.

اما واشنگتن ممکن است سخت تلاش کند تا یک کاهش شدید تجارت ایران با امارات متحده عربی را محقق کند. دبی سنتا به‌عنوان یک مرکز برای صادرات به ایران خدمت کرده است و سرمایه‌گذاری ایران در تجارت‌ها و بازار معاملات ملکی خود را دریافت کرده است.

بر اساس اطلاعات صندوق بین‌المللی پول صادرات امارات متحده عربی به ایران در سال ۲۰۱۷ مجموعاً به ۱۹.۹ میلیارد دلار یا حدود ۵ در صد تولید ناخالص داخلی بالغ شد.

وقتی از مندلکر در این رابطه سؤال شد گفت که واشنگتن یک «شراکت بسیار عالی» با امارات دارد. وی گفت:

هیچ ابهامی در ذهن من وجود ندارد که در کار باهم، ما می‌توانیم اقدام قابل‌توجهی ( علیه ایران ) انجام دهیم تا توانایی آن‌ها برای تأمین مالی خودشان را مختل کنیم.

منبع«تقریباً اوایل خرداد ماه ۱۳۹۷ بود که وزارت خزانه‌داری آمریکا نقشه‌ای که به تأمین مالی سپاه قدس ایران عنوان شده بود را منتشر کرد. این نقشه فارغ از صحت و سقم و درستی آن اهمیت اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خصوصاُ نیروی قدس را نشان می‌دهد که وزرات خزانه‌داری آمریکا برای جلوگیری از تلاش‌های آن چنین به دست‌وپا افتاده و تمام نیروهای خود را در منطقه بسیج کرده تا روش‌های تأمین مالی آن را شناسایی کند. تاجایی‌که نقشه‌ی تأمین نیروی قدس را به دوزبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌کند.»

جنگ ارزی علیه ایران

جنگ اقتصادی علیه ایران

The short URL of the present article is: http://currency-war.ir/1cv4p