اف ای تی اف

سناتورهای کنگره خواستار استفاده از نفوذ واشنگتن در FATF علیه ایران شدند

با تشدید نزاع با ایران، مقامات دولت ترامپ و کنگره خطوط جنگ با ایران را تعیین می‌کنند

نویسنده: Adam Kredo

منبع: فری‌بیکن

ترجمه اختصاصی توسط جنبش مقاومت در جنگ ارزی

*قابل ذکر است که اظهارات مطرح شده در این مقاله  به معنای تائید محتوای آن توسط جنبش مقاومت در جنگ ارزی  نیست.


بنا بر یک منبع آگاه در واشنگتن فری بیکن، سیاست‌ مقامات دولت ترامپ این است که بخش زیادی از معامله هسته‌ای را با محدودکردن فشار بر تهران از طریق تحریم‌های مالی و نفتی را حفظ کند.

این سیاست‌ها موارد اسثنایی هم دارد که به ایران در تولید نفت و دسترسی به اقتصاد جهانی کمک می‌کند. این موضوع به ایجاد تنش با بخش‌های دیگر دولت ترامپ منجر شده است که از رویکرد تندروها حمایت می‌کند. این اقدام همچنین باعث مزاحمت برای فعالانی در کاخ سفید شده است که بر روی بسته‌های تحریمی مختلف برای فلج‌کردن رژیم ایران کار می‌کنند.

تلاش‌های برخی در داخل دولت ترامپ برای حفظ توافق هسته‌ای و اجراء آن نیز صحنه را برای نبرد بر سر سیاست‌های آمریکا به‌منظور فلج‌کردن اقتصاد ایران آماده کرده است.

بنابر منابع آگاه در فری بیکن، کاملاً مشخص است که در چند ماه گذشته، برخی عناصر دولت ترامپ با اروپایی‌ها و متحدین دیگر برای حفظ معامله هسته‌ای در پشت صحنه صحبت کرده‌اند، اما تلاش‌های رئیس جمهور ترامپ در خلاف این جهت بوده است.

حداقل دو موضوع مهم به ایجاد اختلاف منجر شده است: توانایی آمریکا در افزایش معافیت‌های خرید نفت از ایران و حمایت تهران از نهادهایی از جمله حماس و حزب‌الله.

این هفته کارگروه اقدام مالی FATF به‌عنوان یک سازمان میان‌دولتی برای ردیابی تأمین مالی تروریسم یک جلسه در پاریس برگزار می‌کند. در این جلسه یکی از اولویت‌های مهم، امتناع ایران از معاهده ۲۰۱۶ با هدف حذف پشتیبانی مالی برای گروه‌های تروریستی و نهادهای غیرقانونی دیگر است.

سناتورهای کنگره خواستار استفاده از نفوذ واشنگتن در FATF علیه ایران شدند

با برگزاری جلسه گروه  FATF، یک تیم به رهبری سناتورهای آمریکایی از وزارت خزانه‌داری خواسته است تا اعمال دوباره جریمه‌ها علیه ایران را تضمین کند. فری بیکن یک نسخه از این نامه را بررسی کرد.

سناتور تد کروز، تام کاتن، مارکو روبیو و تام تیلیس از کنگره (که از فرماندهان جنگ اقتصادی علیه ایران به شمار می‌روند) نامه به وزارت خزانه‌داری را امضاء کردند و از آن خواستتند تا از دور زدن FATF توسط ایران جلوگیری کند.

 این سناتورها به خزانه‌داری گفتند:

«از قدرت و نفوذ ایالات متحده برای تضمین اینکه FATF بار دیگر اقدامات تقابلی علیه ایران را از سر می‌گیرد، استفاده کنید.»

آنها اضافه کردند که این اقدام‌ها برای «مقابله با تأمین مالی غیرقانونی ایران و حفاظت از سیستم بانکداری در برابر تراکنش‌های خطرناک این کشور ضروری است.»

FATF در سال ۲۰۱۶،  «اقدامات تقابلی» و تنبیهی علیه ایران را معلق کرد.این نهاد  یک قرارداد با ایران امضاء کرد و ایران به اصلاح روش‌های مالی خود متعهد شد.

به زعم این سناتور‌های کنگره، ایران به طرح توافق‌شده عمل نکرده است و «دوباره از سیستم مالی خود برای پولشویی و تأمین مالی تروریسم استفاده می‌کند.» این سناتورها اعلام کردند که ایران به طور مشخص حمایت خود از گروه‌های تروریستی مدنظر آمریکا مانند حماس و حزب‌الله افزایش داده است.

این سناتورها نوشتند:

«دو سال طول می‌کشد تا آیت‌الله‌ها در ایران هدف خود را بیان کنند. آنها همچنان قصد دارند از سیستم مالی برای تأمین مالی گروه‌های تروریستی خطرناک و حتی نابودی ما و متحدان ما استفاده کنند. خطر این تأمین مالی در سیستم جهانی غیرقابل‌قبول است و باید با آن مقابله کرد.»

مقامات خزانه‌داری در این باره اظهار نظر نکردند و تنها با اشاره به نظرات فری بیکن، حمایت دولت از توافقنامه FATF با ایران را تأیید کردند.

این پاسخ‌ در داخل و خارج دولت نتوانسته فعالان در زمینه ایران را متقاعد کند.

یک کارشناس حوزه ایران و آشنا به مناظرات دولت درباره ایران به فری بیکن گفت: «هنوز مقامات زیادی در دولت درباره حفظ چارچوب توافقنامه با ایران و ورود دوباره به آن صحبت می‌کنند. آنها می‌گویند آمریکا باید فشارهای خود بر ایران را افزایش دهد تا مطمئن شود این کشور در توافقنامه باقی می‌ماند و به تعهدات خود عمل می کند.»

این منبع گفت: «البته ترامپ گفته است که تعهدات ضعیف هستند و ایران توافق را به طور کامل اجراء کند، اما مقامات ایران فکر می‌کنند که بیشتر می‌دانند. زمانی‌که خزانه‌داری به مردم می‌گوید برای اجراء تعهدات FATF تلاش می‌کند، می‌توان تشخیص داد که آنها در کدام جبهه این نبرد قرار دارند.»

کروز در پاسخ به سئوال مربوط به نامه و تلاش‌های کنگره برای اجبار دولت به‌منظور اتخاذ تصمیم‌های جدی‌تر به فری بیکن گفت که مقامات برای انزوای ایران باید همکاری نزدیک‌تری داشته باشند.»

«سناتور کروز به طور مشخص اعلام کرده است که تأمین مالی تروریسم مد نظر ایران یک خطر جدی و فعال در سیتسم مالی جهانی است که رفاه ما را هدف قرار داده است. کارگروه اقدام مالی باید در مرحله اول از طریق اعمال دوباره اقدامات متقابل علیه ایران، این خطر را کاهش دهد و سپس کنگره و دولت باید برای کاهش بیشتر خطر با هم همکاری داشته باشند.»

انتظار می‌رود کروز قانون موردنظر خود برای توقف بیشتر فعالیت‌های مالی غیرقانونی ایران را در کنگره دوباره مطرح کند.

کارشناسان خارج از دولت نیز از توافق FATF با ایران انتقاد کرده و آن را بی‌اثر می‌دانند.

جاناتان شانزر[۱]، تحلیلگر سابق تأمین مالی تروریسم در خزانه‌داری آمریکا گفت: «همچنان یک بحث وجود دارد: ایران بزرگترین حامی تروریسم است. بررسی حوزه‌های دیوان‌سالاری به این موضوع کمک نمی‌کند.» در حال حاضر او به‌عنوان جانشین بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها[۲] کار می‌کند.

شانز گفت: «به بیان دیگر شکاف عمیقی بین اجراء و طرح یا حتی قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و توانایی و اراده برای انجام اقدامات مؤثر در این حوزه وجود دارد.»

توبی دِرشُویتز [۳] جانشین بخش روابط دولتی در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و تحلیل‌گر موضوعات  FATF‌ هشدار داد که ملت‌های اروپایی همچنان به دنبال تجارت با ایران هستند و آنها نباید مانع اعمال جریمه‌های FATF شوند.

دِرشُویتز گفت:

«برخی دولت‌ها در اروپا به دلایل سیاسی از این کار امتناع می‌کنند و تبعیت ایران از استانداردهای ضدپولشویی را با ماندن در معامله هسته‌ای مرتبط می‌دانند. حتی اگر این اتفاق هم بیافتد و اقدامات متقابل داوطلبانه باشند، بعید به نظر می‌رسد ایران از فهرست سیاه پرخطر FATF حذف شود. این کار نیازمند بررسی دقیق تجار آینده است. هر مدیر ریسک حرفه‌ای، قبل از برقراری ارتباط کامل با ایران باید تمام جوانب را در نظر بگیرد.»


[۱] Jonathan Schanzer

[۲] foundation for Defense of Democracies

[۳] Toby Dershowitz