سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA

شواهد نشان می‌دهد که سازمان «اطلاعات مرکزی آمریکا»[۱] موسوم به سی‌آی‌ای، یکی دیگر از واحدهای عملیاتی «جنگ ارزی» را در ساختار جامعه‌ی اطلاعاتی آمریکا در سازوکار تشکیلاتی خود ایجاد کرده است. این اقدام در اقدامات دیگر دستگاه‌های امنیتی ایالات‌متحده رقم خورده که با توجه به ضعیف شدن دلار در سطح جهان ورود این سازمان‌ها را به عرصه­‌ی جنگ اقتصادی نشان می‌دهد.


 امروزه با زوال قدرت نظامی آمریکا (خصوصاً با گرفتار شدن در باتلاق جنگ عراق طی سال‌های گذشته) و کاسته شدن از احتمال تقابل نظامی با قدرت‌هایی چون روسیه، چین و ایران سایر مرزهای قدرت مانند قدرت نیمه‌سخت اهمیتی غیرقابل‌انکار پیدا کرده‌اند. حوزه‌ی اقتصاد به‌عنوان حوزه‌ی قدرت نیمه‌سخت عملاً زمینه‌ساز و زیربنای هر حوزه دیگر ازجمله قدرت نظامی محسوب می‌شود. امروز، آمریکا سردمدار یک جنگ اقتصادی گسترده در سطح جهان است و چند مقام آمریکایی طراحی و فرماندهی این عملیات عظیم جنگی را بر عهده دارند. ازجمله این افراد می‌توان به جیمز ریکاردز[۲] و دیوید کوهن[۳] اشاره کرد.

از سرمایه‌گذاری در وال‌استریت تا مشاور جنگ نامتقارن در سی‌آی‌ای

جیمز ریکاردز در اوایل دهه ۱۹۸۰، یکی از افراد تیم مذاکره‌کننده برای آزادی گروگان‌ها در وقایع تسخیر لانه جاسوسی در ایران بود. وی در اواخر دهه ۱۹۸۰، در سمت مدیرت سرمایه بلندمدت یک شرکت فعالیت می‌کرد، و از سوی فدرال رزرو مأموریت داشت که به نجات مالی این شرکت از بحران مالی سال ۱۹۹۸ میلادی بپردازد. ریکاردز پس از حادثه ۱۱ سپتامبر از سوی سازمان CIA دستور گرفت تا با استفاده از تحقیقات در بخش مالی، حملات تروریستی را قبل از وقوع پیش‌بینی کند. هم‌اکنون او در سازمان CIA یک عملیات حساس به نام «پروژه پیش‌بینی»[۴] را رهبری می‌کند و مشاور بخش تهدیدات مالی و جنگ نامتقارن[۵] سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پنتاگون است.

James Rickards2با شکل‌گیری بازار سرمایه و گسترش آن در فضای «جهانی‌سازی»[۶] سی‌آی‌ای برای برتری یافتن و پیش‌دستی کردن در این فضا، افراد متخصص این حوزه ازجمله جیمز ریکاردز را از وال‌استریت در این سازمان به کار گرفتند که این امر منجر به آغاز «پروژه پیش‌بینی» شد. ریکاردز در سال ۲۰۱۴ در مصاحبه‌ای اعلام کرد که:

«تمام ۱۶ شاخه جامعه اطلاعاتی ایالات‌متحده ازجمله سازمان سی‌آی‌ای، اف بی آی[۷]، ارتش[۸] و نیروی دریایی[۹] گرد هم آمده‌اند تا تأثیر سقوط دلار به‌عنوان ارز ذخیره جهانی بررسی کنند تا تأثیرات آن را بر امپراطوری ایالات‌متحده به‌عنوان ابرقدرت جهانی بررسی کرده باشند.» [۱۰]

16 intelligence agenciesاز وزارت خزانه‌داری تا معاونت مالی سی‌آی‌ای

یکی دیگر از فرماندهان جنگ اقتصادی دیوید کوهن است؛ وی قبلاً معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی بود. و در حال حاضر به‌عنوان یکی از معاونین سی‌آی‌ای مسئولیت را بر عهده دارد. کوهن در زمان حضور در وزارت خزانه‌داری، رهبری تهاجمی‌ترین برنامه‌های برون‌مرزی این وزارت‌خانه را بر عهده داشته است. از وی به‌عنوان مغز متفکر و معمار تحریم‌ها علیه ایران و روسیه یاد می‌شود.

در جنگ ارزی علیه ایران با اعمال تحریم‌‌های نفتی و بانکی همه‌جانبه که با همکاری مثبت قدرت‌های اروپایی صورت گرفت، اقتصاد ایران با مشکلات بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شد؛ کاهش ۳۰۰ درصدی ارزش ریال در مقابل دلار از تبعات این جنگ ارزی بود.

David Cohenبا توجه به آنکه در منابع رسمی اشاره‌ای به فعالیت سی‌آی‌ای در حوزه اقتصادی نشده است، انتقال دیوید کوهن به این سازمان نشانه از تحول اساسی در حوزه اقتصاد است. به نظر می‌رسد، جمع اطلاعات و کشف منابع جدید در حوزه فعالیت‌‌های اقتصادی دیگر یک وظیفه‌ی درجه دو برای سی‌آی‌ای نخواهد بود و تبدیل به یکی از کارویژه‌‌های اصلی این سازمان تحت نظر کوهن ـ معاون سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا ـ تبدیل شده است. از این‌رو، انتصاب بی‌سابقه‌ی یک مقام وزارت خزانه‌داری به‌عنوان معاون سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، نشان داد مباحث مالی و ابزار تحریم چه جایگاهی در سیاست خارجی و امنیتی واشنگتن دارد.[۱۱]

در این میان، وظیفه‌ی دستگاه و نهادهای امنیتی کشور بیش‌ازپیش سنگین می‌نماید. و ضرورت توجهی اساسی به این مقوله را روشن می‌کند؛ چراکه یک‌بار غفلت در این حوزه ضربه سختی را به ایران وارد کرد و سبب اتلاف توان اقتصادی کشور در لایه‌های گوناگون شد.


[۱] Central Intelligence Agency (CIA)

[۲] James Rickards

[۳] David Cohen

[۴] Project Prophecy

[۵] Asymmetric Warfare

[۶] Globalization

[۷] FBI

[۸] Army

[۹] Navy

[۱۰] Money Morning: Inside American’s Next Financial Crisis

[۱۱] نگاهی به انتقال مسئول تحریم‌ها به سازمان سیا

خبرگزاری تسنیم، ۴ بهمن ۱۳۹۴ ، کد خبر:

The short URL of the present article is: http://currency-war.ir/Geq3T