خیز دولت آمریکا برای شروع جنگ تجاری یا تاکتیکی برای چانه‌زنی ؟

با اینکه کارشناسان عرصه تجارت هشدار داده بودند افزایش تعرفه واردات برخی کالاها به آمریکا می‌تواند اولین حمله این کشور در یک جنگ جهانی تجاری محسوب شود، دونالد ترامپ چند روز پیش فرمان حکومتی افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم را امضا کرد. اما او در حین امضای این فرمان گفت که بعضی کشورها استثنا خواهند بود. روزنامه نیویورک تایمز این سخن رییس جمهور آمریکا را به یک تاکتیک چانه‌زنی تعبیر می‌کند که ابزار آن تعرفه‌های جدید خواهند بود تا شروع یک جنگ.

 

رییس جمهور آمریکا، کانادا و مکزیک را از این تعرفه‌ها معاف کرده تا این دو کشور را برای به نتیجه رسیدن مذاکرات در مورد «توافق‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا)» تحت فشار بگذارد. او همچنین کشورهای دیگر را که می‌خواهند قراردادهای ویژه و منصفانه با آمریکا امضا کنند و از این تعرفه‌ها معاف شوند، دعوت به مذاکره کرده است. این گفته ترامپ یعنی اتحادیه اروپا هم در صورت به توافق رسیدن با آمریکا دیگر با افزایش تعرفه مواجه نخواهد بود.

 

دولت ترامپ معتقد است کشورهای دیگر و به ویژه چین، با تخصیص یارانه برای تولید فولاد و آلومینیوم، به تولید داخلی فلزات آسیب زده‌اند و این می‌تواند آمریکا را در یک جنگ تجاری آسب‌پذیر کند.

 

فعلا بزرگ‌ترین مشکل آمریکا این است که کشورهایی که بیشترین حجم صادرات فولاد و آلومینیوم را به این کشور دارند، نزدیک‌ترین متحدان استراتژیک آن هم محسوب می‌شوند و اگر قرار باشد به بهانه حفظ امنیت ملی در مورد تعرفه‌ واردات این فلزات سختگیری شود، بهای آن از دست رفتن برخی از نزدیک‌ترین شرکای دیپلماتیک و نظامی آمریکا خواهد بود.

 

کانادا بزرگ‌ترین صادرکننده فلزات به آمریکا است و پس از آن کره جنوبی قرار گرفته که نقش دیپلماتیک کلیدی در تلاش برای حل و فصل مناقشات آمریکا با کره شمالی دارد. در حال حاضر صنایع کشاورزی و خودروسازی آمریکا به زنجیره تامینی که از مرزهای مکزیک و کانادا عبور می‌کند وابسته هستند، اما این به آن معنا نیست که قرارداد نفتا لزوما به نفع آمریکا به پایان خواهد رسید.

 

برگرفته از: The New York Times

منبع : اقتصاد جهان در هفته